Προς το περιεχόμενο

AKAI EIE USB Κάρτα Ήχου-Απορίες


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Μόλις σήμερα απέκτησα μια κάρτα ήχου AKAI EIE USB Κάρτα Ήχου εξωτερική,

16bit/48kHz, 4 είσοδοι Mic/Line.

Την συγκεκριμένη κάρτα ήχου σκοπεύω να τη χρησιμοποιήσω,

για ηχογράφηση ηλεκτρικής κίθαρας,ηλεκτρικού μπάσου,ηλεκτρονικών τυμπάνων και φωνητικών.Όλα αυτά θα επιτευχθούν τοποθετώντας xlr male ή jack 6.3mm,

σε μία ή  σε έως 4 απο τις εισόδους της κάρτας,αναλογώς με το τι θέλω να κάνω κάθε φορά.

Οι ιδιότητες(properties) του laptop μου,απο ότι έλεγξα,ανταποκρίνονται στις ελάχιστες απαραίτητες προυποθέσεις της κάρτας,για χρήση αυτής.

Πέρα απο αυτά,εδώ και αρκετή ώρα έχω κάνει εγκατάσταση τους drivers της κάρτας και ακούω ήχο απο αυτήν.Όμως μπαίνοντας σε κάποιο μουσικό πρόγραμμα,για ηχογράφηση φωνητικών με δυναμικό μικρόφωνο,βάση και pop filter σε αυτή,βλέπω πως η ένταση στο κανάλι είναι χαμηλή.Ανεβάζοντας τον διακόπτη +48V απο την κάρτα,βλέπω πως το VU METER της κάρτας κοκκινίζει και το κανάλι της ηχογράφησης πικάρει.

1ο ερώτημα:Γιατί πιστεύεται συμβαίνει αυτό?

2ο ερώτημα:Άν είχα πυκνωτικό μικρόφωνο,θα συνέβαινε κάτι ανάλογο?

Όμως βγαίνοντας απο το πρόγραμμα και κλείνωντας το μικρόφωνο,ήθελα να παρατηρήσω αν αυτό το συγκεκριμένο θέμα με το VU METER και το διακόπτη +48V ισχύει ξανά.

Τελικά,παρατήρησα πως αυτό γίνεται όταν ανεβάζω το διακόπτη στο ON.

3ο ερώτημα:Αυτό είναι πρόβλημά?Αν ναι,ξέρετε πως λύνεται?Το λέω,γιατί φοβάμαι μήπως αποτελέσει αιτία καψίματος της καρτάς!

Πάντως μέσα στο πρόγραμμα η ηχογράφηση είναι μονοφωνική.Τις περιπτώσεις ηχογράφησης κιθάρας,μπάσου και ηλ.τυμπάνων δεν τις τσέκαρα ακόμη!

 

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο διακόπτης +48V υπάρχει στην κάρτα σου για χρήση με πυκνωτικό μικρόφωνο, όχι για δυναμικό : http://en.wikipedia.org/wiki/Phantom_power

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν θα καψεις την καρτα, αλλα ειναι πολυ πιθανο να καταστρεψεις τα μικροφωνα, αν δεν ειναι πυκνωτικα που παιρνουν phantom power. Διαβασε λιγο πριν το χρησιμοποιεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα απο ότι καταλαβαίνω στα δυναμικά μικρόφωνα θα ήταν καλύτερα να μην ανεβάζω τον

διακόπτη +48V-Phantom Power,διότι υπάρχει περίπτωση να καταστραφούν.

Οπότε μέχρι να αποκτήσω πυκνωτικό μικρόφωνο,το +48V,για το δυναμικό μου μικρόφωνο δεν θα ενεργοποιείται.Επίσης παρατήρησα κάτι άλλο τώρα με το +48V.

Bάζοντας το Meter Selection στο IN και ανεβάζοντας το +48V,

δίχως να έχω κανένα μικρόφωνο ή όργανο σε κάποια είσοδο,

το VU METER της κάρτας κοκκινίζει-πικάρει.

Αντιθέτως,βάζοντας το Meter Selection στο OUT και ανεβάζοντας το +48V,

δίχως πάλι να έχω κανένα μικρόφωνο ή όργανο σε κάποια είσοδο,το VU METER της κάρτας δεν παθαίνει τίποτα.

Ερώτημα:Γιατί πιστεύεται συμβαίνει αυτο?

Πάντως,σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια σας και συγγνώμη αν μερικές απο τις ερωτήσεις μου σας φένονται γελοίες

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου