Προς το περιεχόμενο

Low cut. Τι είναι ακριβώς;


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι μου

 

Βασικα μια επισημανση θελω να κανω πανω στην αναληση του ytsestef_2112.

 

Η συχνοτητα του φιλτρου ή συχνοτητα αποκοπης οπως ονομαζεται ειναι ηδη μειωμενη αυτη κατα 3db.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/High_pass_filter

http://en.wikipedia.org/wiki/Cutoff_frequency

 

Όχι πάντα....

 

αυτή είναι και άλλη μία ασάφεια των εταιριών..........

 

 

Κανονικά το -3 σημείο έχει ονομασία ειδική.....

 

και η συχνότητα αποκοπής είναι από εκεί που ξεκινάει η αποκοπή....

 

οχι το -3.

 

Βέβαια το κανονικά....

 

παραβλέπεται.... συνήθως είναι στα πολύ ψιλά γράμματα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

A!!!!

 

Και να μην το ξεχάσω....

 

Το resonant είναι απλώς ένα τροποποιημένο band pass. Τι κάνει το ζωνοπερατό...

 

ό,τι κάνουν και τα άλλα... αλλά για μία ζώνη....

 

σε μερικές περιπτώσεις δίνει και επιλογές ενισχύσης μιας συγκεκριμένης περιοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συχνοτητα του φιλτρου ή συχνοτητα αποκοπης οπως ονομαζεται ειναι ηδη μειωμενη αυτη κατα 3db

 

Νομίζω ότι συνήθως ορίζεις τη συχνότητα που αρχίζει να κόβει το φίλτρο (όπου δεν υπάρχει οριακά ενίσχυση). Αυτό που λες εσύ είναι το knee, το οποίο στα περισσότερα φίλτρα που έχω δει ορίζεται ξεχωριστά για να σου δίνει και επιλογή του πόσο απότομη θα είναι η αρχή της μείωσης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μου

 

Διαβαζοντας προσεχτικα το αρθρο στη σελιδα που εδωσα λεει καθαρα οτι η συχνοτιτα αποκοπης ειναι -3db και την οριζει ο εκαστοτε κατασκευαστης.

Και συμπληρωνει οτι λεγετε και knee frequency λογο του σχηματος που προκυπτει απο τις διακεκομενες γραμμες και χρησιμοποιειται και για το knee.

Διευκρινιζω οτι παντοτε μιλαμε για ενα φιλτρο που σου γραφει π.χ. στη κονσολα οτι εχει συχνοτητα 100Hz.(Για να ξερω και εγω οτι ειμαι στο θεμα δλδ). :)

 

Επισης εδω

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Center_frequency

http://en.wikipedia.org/wiki/Low-pass_filter

 

δειχνει πιο ξεκαθαρα τις συχνοτητες αποκοπης και που ειναι.

 

Εντομεταξυ αυτον τον ορισμο δεν τον διαβασα μονο σε αυτη τη σελιδα αλλα τον εχω μαθει και απο τη σχολη που φοιτω σε 4 διαφορετικα μαθηματα και εχω και απο αυτα τα μαθηματα σημειωσεις που το υποστηριζουν.

Οποτε αν οντος ειναι λαθος παρακαλω παραπεμψτε με καπου να το διαβασω και να δω και εγω τι πραγματικα γινετε. :wink:

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο όσοι λέτε ότι είναι -3 dB στη συχνότητα αποκοπής. Απλά αυτό δεν είναι standard, ειδικά τώρα με τα ψηφιακά φίλτρα (βλέπε plugins) και επίσης θεωρώ ότι για κάποιον που ρώτησε τι είναι το low cut μια τέτοια πληροφορία θα έκανε την (ήδη μπερδεμένη) απάντηση μου ακόμα πιο δυσνόητη. ¶σε που 3 dB μπροστά στο reduction που ακολουθεί είναι σχεδόν αμελητέα. Αυτό που ήθελα να κάνω κατανοητό είναι οτι αν π.χ. θέλουμε να εξαφανίσουμε τους 100 κύκλους ΔΕΝ βάζουμε low cut στους 100 κύκλους γιατί έτσι ΔΕΝ θα τους κόψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο όσοι λέτε ότι είναι -3 dB στη συχνότητα αποκοπής. Απλά αυτό δεν είναι standard' date=' ειδικά τώρα με τα ψηφιακά φίλτρα (βλέπε plugins) και επίσης θεωρώ ότι για κάποιον που ρώτησε τι είναι το low cut μια τέτοια πληροφορία θα έκανε την (ήδη μπερδεμένη) απάντηση μου ακόμα πιο δυσνόητη. ¶σε που 3 dB μπροστά στο reduction που ακολουθεί είναι σχεδόν αμελητέα. Αυτό που ήθελα να κάνω κατανοητό είναι οτι αν π.χ. θέλουμε να εξαφανίσουμε τους 100 κύκλους ΔΕΝ βάζουμε low cut στους 100 κύκλους γιατί έτσι ΔΕΝ θα τους κόψουμε.[/quote']

 

Δυστυχώς δεν έχουν δίκιο.

 

Συχνοτητα αποκοπής είναι από εκεί που αρχίζει το "slope", η αποκοπή (αν και αυτό δεν είναι πάντα αλήθεια.. γιατί η αποκοπή σε μερικούς τύπους φίλτρων αρχίζει λίγο νωρίτερα.). Το σημείο -3db είναι άλλο πράγμα.

 

Ακριβώς επιδή υπάρχει αυτή η συνχηση....

 

υπάρχει και το πρόβλημα με τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι

 

Η απαντηση σου φιλε ytsestef_2112 εμενα μου φενεται πολυ απλη και ευκολη στη κατανοηση απλα επιδη τονισες τις λεξεις "μετα" και "απειραχτη" και αυτο με βρηκε αντιθετο γιαυτο και ειπα αυτα που ξερω για να το διευκρινισουμε.

Και πιστευω πρεπει να συμβαινει αυτο τοσο για να ειμαστε σωστη αλλα και για την ποιοτητα του φορουμ.

 

Και να πω οτι οταν ειπες ψηφιακα το βρηκα και σαν ευκαιρια να το δουμε και στη πραξη και σας παραθετω αυτα τα αρχεια gif οπου το πρωτο ειναι για να δειτε τι φιλτρο χρησιμοποιησα και το δευτερο να δειτε τη συχνοτητα οτι ειναι ηδη μειωμενη.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Paris1983

 

Συγχωρεστε με αν ειναι λαθος η διευθυνση πρωτη φορα ανεβαζω εικονα παντως ειναι στα my uploads για οσους ενδιαφερονται. :) [/url]

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο νομιζω δουλευει :roll:

 

http://www.myspace.com/Flamber1983

 

Αν παλι οχι και θελει καποιος να βοηθησει θα τον ευχαριστω πολυ :)

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γενικά το ψάχνω πολύ το όλο θέμα με το τι ΑΚΡΙΒΩΣ κάνει οτιδήποτε βάζω πάνω στο σήμα μου, κινητοποιήθηκα από τις παρατηρήσεις σας και έκανα το εξής πείραμα:

 

Έβαλα στο nuendo ένα λευκό θόρυβο να "παίζει" και σαν insert έβαλα το eqium της elemental audio systems, μετά το antares filter και στο τέλος της αλυσίδας to IXL της elemental audio systems που είναι analyzer. Το έβαλα να μετράει λοιπόν τους 100 κύκλους. Με τα δύο φίλτρα bypass έδειξε 0 dB στους 100 κύκλους. Στη συνέχεια έβαλα low cut από το eqium στους 100 κύκλους και το analyzer ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να δείχνει 0 dB στα 100Hz. Έκανα στη συνέχεια bypass το eqium και έβαλα πάλι στους 100 κύκλους low cut από το antares. Το IXL ΣΥΝΕΧΊΖΕΙ να δείχνει -0.7 dB.

 

Συμπέρασμα: Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΜΕΝΕΙ ΑΠΕΙΡΑΧΤΗ.

 

Είπα μήπως αυτό δεν ισχύει με τα αναλογικά φίλτρα και έκανα το ίδιο περνώντας το σήμα από το low cut του Mindprint EnVoice MKII (channel strip). Αυτό έχει low cut στους 80. Το IXL στους 80 δείχνει -0.3 dB.

 

Συμπέρασμα: Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΜΕΝΕΙ ΑΠΕΙΡΑΧΤΗ.

 

Επανέλαβα και με το φίλτρο μιας behringer κονσόλας (πάλι στους 80). Το IXL "άκουσε" 4.2 dB στους 80. Ανέτρεξα στο manual της κονσόλας και λέει ότι τα φίλτρα της κονσόλας έχουν resonance 3 dB.

 

Από αυτό το πείραμα (το οποίο πραγματοποιήθηκε επειδή γουστάρω να είμαι σωστός και ακριβής) κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν προσέβαλα την ακεραιότητα του forum με το post μου.

 

Αν δεν βαριέστε κάντε το πείραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου