Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή σε μαγνητοταινία και πηγή ηχογράφησης.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το προβλημα ειναι οτι "εκει εξω" ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει τι ειναι το reel to reel...

Nα μην ηξεραν μονο αυτο καλα θα ηταν... :P

 

Save_disk.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τι είναι το ότο ριβερς, σαν αυτό που χει ο Μικις στο 0:44 με το ναγκαμίσι;  ;D ;D ;D

...

 

Ακριβώς αυτό, ας μην ξεχνάμε ότι σκοπός του Μίκη βασικά είναι Nakamichi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβώς αυτό, ας μην ξεχνάμε ότι σκοπός του Μίκη βασικά είναι Nakamichi.

 

;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό, ας μην ξεχνάμε ότι σκοπός του Μίκη βασικά είναι Nakamichi.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

memorieeeesss...φιου φιουυυ... 8) ;D

 

td20a_4.jpg

 

1000zxllimited.jpg

 

birdseye.jpg

 

Innovative%20Audio%20David%20Hafler%20Model%20110_f_l.preview.jpg

 

sanyo004.jpg

 

Kef_1.jpg

 

DSC08009.jpg

καλούδια!  Ξεκίνησα να γράφω ένα κατεβατό , που θα υποστηρίζει πιο "τεχνικα" αυτό που ισχυρίζομαι,  αλλα βαρέθηκα  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλούδια!  Ξεκίνησα να γράφω ένα κατεβατό , που θα υποστηρίζει πιο "τεχνικα" αυτό που ισχυρίζομαι,  αλλα βαρέθηκα  ;D

 

άμα ξεβαρεθείς κάποια στιγμή πάντως κάντο... δεν ξέρω πόσο "χρήσιμη" θα είναι μία ανάλογη παραδοχή πλέον, αλλά σίγουρα για μένα θα έχει ενδιαφέρον έστω "ακαδημαϊκά" λαλούσιν το... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

άμα ξεβαρεθείς κάποια στιγμή πάντως κάντο... δεν ξέρω πόσο "χρήσιμη" θα είναι μία ανάλογη παραδοχή πλέον, αλλά σίγουρα για μένα θα έχει ενδιαφέρον έστω "ακαδημαϊκά" λαλούσιν το... :)

 

Την διαφορά την ακούσα- δεν την μέτρησα. ;D

 

Τι ισχυρίζομαι λοιπόν;

Ότι η μαγνητοταινία μιας compact cassette «κουμπώνει» καλλίτερα με εγγραφή από δίσκο και η μαγνητοταινία μιας μπομπίνας «κουμπώνει» καλλίτερα με εγγραφή από cd.

 

Η διαφορά ήταν κυρίως στις χαμηλές συχνότητες.

 

Σε μια  compact cassette τα μπάσα «μπούμαραν» όταν πηγή ήταν cd ενώ ήταν καθαρότατα/ απολαυστικότατα όταν πηγή ήταν το βινύλιο.  

 

Αντιθέτως στην  μπομπίνα οι χαμηλές ήταν πολύ πιο σαφείς με πηγή το cd, ενώ με πηγή δίσκο, δεν "άκουγα"  συχνοτικό εύρος στην χαμηλή περιοχή.

Χωρίς να «μετρήσω» , νομίζω ότι συχνότητες κάτω από 90 ΗΖ δεν υπήρχαν.

 

 

Δεν θέλω να μπλέξω με νούμερα.

Πιστεύω όμως πως δεν έχει να κάνει (μόνο) τόσο με την πηγή (ενδεχόμενες διαφορές π.χ. δυναμικού εύρους πικάπ/ δίσκου vs cd), όσο κυρίως με την μαγνητοταινία (που χρησιμοποιεί μια μπομπίνα vs με αυτή που χρησιμοποιεί μια compact cassette).

 

Ίσως επίσης οι πιο «σύγχρονες» και ενδεχομένως «πιο παραμετροποιήσιμες» δυνατότητες καλιμπραρίσματος της πόλωσης της ταινίας που παρέχει ένα 3κεφαλο tape recorder σε σχέση με ένα μαγνητόφωνο το βοηθάει να αναδείξει το κατά τεκμήριο μεγαλύτερο δυναμικό εύρος ενός πικάπ- δίσκου, ενώ αντιθέτως «τιμωρεί» το 44.1 khz του cd.

 

Σε κάθε περίπτωση , παίζουν πολλά ρόλο και το test δεν ήταν χαρακτηριστικό.

Παρατηρήσεις:

1)Ενισχυτής – ηχεία ήταν τα ίδια.

2)Recorder reel 2 reel ήταν ένα ReVox A77 Mark IV

3)Tape recorders ήταν δυο-τρία 3 κέφαλα.

4)Η ταινία των κασετών ήταν Type I Normal Position

5)Όλα τα cd ήταν «αυθεντικά»-audio cd (ούτε3 ούτε flac κ.λ.π.)

6)Σε κανένα (reel to reel / tape recorder) δεν χρησιμοποιήθηκε σύστημα αποθορυβοποίησης.

7)Η στάθμη εγγραφής και στα δύο ήταν κατά κύριο λόγο κάτω από 0db και κατά περίπτωση μέχρι τα +6db

 

Μπορεί τέλος να λέω μ@λ@κιές.  ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βοηθάει να αναδείξει το κατά τεκμήριο μεγαλύτερο δυναμικό εύρος ενός πικάπ- δίσκου, ενώ αντιθέτως «τιμωρεί» το 44.1 khz του cd.

 

Το δυναμικό εύρος του δίσκου βινυλίου είναι κατά τεκμήριο μικρότερο από αυτό του οπτικού δίσκου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το δυναμικό εύρος του δίσκου βινυλίου είναι κατά τεκμήριο μικρότερο από αυτό του οπτικού δίσκου.

 

 

 

Ναι, εγώ το έγραψα λάθος 20Hz-20KHz είναι το  Frequency Response του cd, δίκιο έχεις. ;)

 

H κατά τεκμήριο διαφορά (υπερ του δίσκου ) είναι το 24bit/48khz vs 16bit/44.1Khz του cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου