Προς το περιεχόμενο

shure sm 158 ή studio projects B1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα να αγοράσω ένα μικρόφωνο και βρίσκομαι μεταξύ των εξής 2:

shure sm 158 και studio projects B1

 

θα πάρω και λαμπάτη ενίσχυση Behringer Tube 100 που ειναι φθηνή (με τα monitors και την κάρτα ήχου - α, και την εφορία :? -δεν έμεινε -άλλο- σάλιο :) ) Θα με βοηθούσε πολύ να ακούσω προτάσεις σας ώστε να αποφασίσω ποιο από τα δύο.

σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το μικρόφωνο αποκλειστικά για ηχογράφηση φωνής.

thanks :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς το SM 58 και όχι το SM 158 το οποίο δεν νομίζω να υφίσταται...???

 

 

ουπς, ναι

αυτό εννοούσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν έχω χρησιμοποιήσει το studio projects αλλά βρε φιλαράκι αυτό είναι πυκνωτικό...Δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση...:?

 

Το SM58 το έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις και θα έλεγα ότι είναι ένα εργαλείο δουλειάς και όχι τόσο για ηχογραφήσεις φωνής...

 

Πάντως σίγουρα ένα πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος όπως είναι το B1 είναι

σαφώς προτιμότερο ενός δυναμικού μικροφώνου με μικρό φυσικά πολικο διάγραμμα.

 

Αν έχεις κάποιος άποψη για το B1 ας την διατυπώσει για να έχουμε σίγουρε απαντήσεις στο ερώτημά σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SM58 το έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις και θα έλεγα ότι είναι ένα εργαλείο δουλειάς και όχι τόσο για ηχογραφήσεις φωνής...

Για ενα μικρο home studio, χωρις πολλες απαιτησεις, το shure SM58 προκειται για τις καλυτερες επιλογες. Ειναι ενα all around μικροφωνο, το οποιο θα χρησιμευσει και για live. Νομιζω πως εαν δεν θελει κατι πολυ επαγγελματικο, το shure ειναι σκυλι, αξιοπιστο και παντα στην πρωτη γραμμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις :)

 

theoniki το ξέρω απλά ρώτησα επειδή έχω ένα πάμφθηνο δυναμικό μικρόφωνο που χρησιμοποιώ για ηχογράφηση φωνής (sennnheiser), που περίμενα να είναι της κακιάς ώρας όταν το πρωτοπήρα, αλλά τελικά αποδείχτηκε επαρκές, ειδικά όταν η φωνή προορίζεται για...θορυβώδη κομμάτια. Η αλήθεια πάντως είναι ότι δεν έχω και κριτήριο σύγκρισης μια που δεν έχω ηχογραφήσει με άλλο μικρόφωνο ποτέ.

 

Μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σας για το Shure που είναι "σκυλί" σύμφωνα με τον freemindgr, μια που είμαι και φιλόζωος :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για το ότι είναι "σκυλί" δεν το συζητάω απλά άλλη κλάση η ποιότητα ενός δυναμικού και άλλη ενός πυκνωτικού. Αυτό είναι κάτι γενικά αποδεκτό:!:

 

Τώρα να πιστεύεις ότι το shure θα σε καλύψει αγόρασέ το και σίγουρα χαμένος δε θα βγεις χώρια ότι σε live αν παίζεις θα το έχεις κάτι παραπάνω από "αγκαζέ" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις δυναμικό να πάρεις το πυκνωτικό B1.

Εκτός και αν το δυναμικό σου κοστίζει λιγότερο από 50€ οπότε να πάρεις το sm58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου