Προς το περιεχόμενο

Ασκήσεις προθέρμανσης πριν το παίξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδερφέ ο Μαμαλάκης είσαι ' date='που βάζει τα χέρια του μες στην κατσαρόλα και δεν καταλαβαίνει τίποτα? :lol: .Μα ΚΑΥΤΟ νερό?Είσαι σίγουρος?¶λλο τα ''ζεστά'' χέρια κι άλλο τα βραστά χέρια..[/quote']

 

καλα μην φανταστεις πως βραζει το νερο 8O

μετα απο την τενοντιτιδα που με ειχε πιασει περσι,ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που χαλαρωνουν και ζεσταινουν τα χερια μου με την μια 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ ο Μαμαλάκης είσαι ' date='που βάζει τα χέρια του μες στην κατσαρόλα και δεν καταλαβαίνει τίποτα? :lol: .Μα ΚΑΥΤΟ νερό?Είσαι σίγουρος?¶λλο τα ''ζεστά'' χέρια κι άλλο τα βραστά χέρια..[/quote']

 

καλα μην φανταστεις πως βραζει το νερο 8O

μετα απο την τενοντιτιδα που με ειχε πιασει περσι,ειναι ενα απο τα λιγα πραγματα που χαλαρωνουν και ζεσταινουν τα χερια μου με την μια 8)

 

Επίσης δοκίμασε να ρίχνεις κρύο νερό (σε πολύ σύντομες δόσεις όμως) στα χέρια μετά από πολύωρο παίξιμο. Τονώνει την κυκλοφορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος μιας και αν εσένα σε εξυπηρετεί είμαστε οκ.Απλά έχω την εντύπωση πως το ζέσταμα προυποθέτει άσκηση.Χαλαρό tempo και ειδικά σε περιπτώσεις τραυματισμών,πολύ βιμπράτο και συχνά διαλείμματα.Σκέψου πως για να ενεργοποιήσεις μύες και τένοντες δεν αφορά κάτι το εξωτερικό αλλά κάτι εσωτερικό.Νομίζω πως είναι σφάλμα να θεωρείς οτι έχεις ζεσταθεί χρησιμοποιώντας νερό,σόμπες,καλοριφέρ και οτιδήποτε άλλο μπορεί να ζεστάνει το Δέρμα σου και όχι τους τένοντες και τους μύες που ενεργοποιούν τις κινήσεις στα δάχτυλα.Οι αθλητές και πιστέψτε με πως οι απαιτήσεις μας δεν είναι διαφορετικές,πριν από τον αγώνα ή την προπόνησή τους κάνουν στρέτσινγκ,χαλαρό τρέξιμο κλπ.Νομίζω οτί αυτό το παράδειγμα πρέπει να ακολουθούμε κι εμείς,τηρώντας φυσικά τις αναλογίες. :wink: :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος μιας και αν εσένα σε εξυπηρετεί είμαστε οκ.Απλά έχω την εντύπωση πως το ζέσταμα προυποθέτει άσκηση.Χαλαρό tempo και ειδικά σε περιπτώσεις τραυματισμών' date='πολύ βιμπράτο και συχνά διαλείμματα.Σκέψου πως για να ενεργοποιήσεις μύες και τένοντες δεν αφορά κάτι το εξωτερικό αλλά κάτι εσωτερικό.Νομίζω πως είναι σφάλμα να θεωρείς οτι έχεις ζεσταθεί χρησιμοποιώντας νερό,σόμπες,καλοριφέρ και οτιδήποτε άλλο μπορεί να ζεστάνει το Δέρμα σου και όχι τους τένοντες και τους μύες που ενεργοποιούν τις κινήσεις στα δάχτυλα.Οι αθλητές και πιστέψτε με πως οι απαιτήσεις μας δεν είναι διαφορετικές,πριν από τον αγώνα ή την προπόνησή τους κάνουν στρέτσινγκ,χαλαρό τρέξιμο κλπ.Νομίζω οτί αυτό το παράδειγμα πρέπει να ακολουθούμε κι εμείς,τηρώντας φυσικά τις αναλογίες. :wink: :)[/quote']

 

Δίκιο έχεις gmoll, το παραπάνω δεν το είπα για ζέσταμα αλλά για τόνωση *μετά* από παίξιμο. Εννοείται ότι για να ζεσταθεί το χέρι θέλει την κατάλληλη προθέρμανση αλλιώς θα τα φτύσει πολύ σύντομα.

Δυστυχώς το ξέρω αυτό από πρώτο χέρι ( :lol: ) μια και η δουλειά μου (υπολογιστής) έχει να κάνει με τους ίδιους μύες που έχει να κάνει και το παίξιμο κιθάρας/πλήκτρων και πολλές φορές τους έχω φτάσει σε άσχημα όρια... ¶σε που αν τους ζορίζεις πραγματικά όχι απλή τενοντίτιδα (που περνάει) μπορεί να πάθεις αλλά και κανα carpal tunnel που δε φεύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ασκησεις του φιλου john :P ειναι πολυ καλες' date='κατι αλλο που βοηθαει εμενα τουλαχιστον,ειναι streching στα δαχτυλα του αριστερου αλλα και του δεξιου χεριου μεσα σε καυτο νερο,δοκιμασε το!!![/quote']

μα και γω για streching μιλησα,και εννοειται πως μετα ειναι απαραιτητες κλιμακες κλπ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου