Προς το περιεχόμενο

Ασκήσεις προθέρμανσης πριν το παίξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα θελα καμια καλή ασκηση για τα δάχτυλα και τα χέρια γενικότερα, πριν το παίξιμο έτσι ώστε να μην πιαστούν και φυσικά να μπορούν να λειτουργούν άνετα και γρήγορα στην ταστιέρα. Θα προτιμούσα κάποιο βίντεο αλλά αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα καμια καλή ασκηση για τα δάχτυλα και τα χέρια γενικότερα' date=' πριν το παίξιμο έτσι ώστε να μην πιαστούν και φυσικά να μπορούν να λειτουργούν άνετα και γρήγορα στην ταστιέρα. Θα προτιμούσα κάποιο βίντεο αλλά αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...[/quote']

 

H κλασσική είναι η '¶ράχνη' με τις διάφορες παραλλαγές της.

 

Υπάρχουν και ανάλογες ασκησούλες για αρπέζ, string skipping, κλπ.

 

Αν ψάξεις λίγο στο internet θα βρεις σίγουρα πολλά tabs... το βίντεο τι να το κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα καμια καλή ασκηση για τα δάχτυλα και τα χέρια γενικότερα' date=' πριν το παίξιμο έτσι ώστε να μην πιαστούν και φυσικά να μπορούν να λειτουργούν άνετα και γρήγορα στην ταστιέρα. Θα προτιμούσα κάποιο βίντεο αλλά αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...[/quote']

 

H κλασσική είναι η '¶ράχνη' με τις διάφορες παραλλαγές της.

 

Υπάρχουν και ανάλογες ασκησούλες για αρπέζ, string skipping, κλπ.

 

Αν ψάξεις λίγο στο internet θα βρεις σίγουρα πολλά tabs... το βίντεο τι να το κάνεις;

Μήπως υπάρχει κάποιο λινκ γιατί είμαι ψιλοάσχετος; :(

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ασκησεις του φιλου john :P ειναι πολυ καλες,κατι αλλο που βοηθαει εμενα τουλαχιστον,ειναι streching στα δαχτυλα του αριστερου αλλα και του δεξιου χεριου μεσα σε καυτο νερο,δοκιμασε το!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ ο Μαμαλάκης είσαι ,που βάζει τα χέρια του μες στην κατσαρόλα και δεν καταλαβαίνει τίποτα? :lol: .Μα ΚΑΥΤΟ νερό?Είσαι σίγουρος?¶λλο τα ''ζεστά'' χέρια κι άλλο τα βραστά χέρια..

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια ο μαστορας κανει κατι ζογκλερικα αλλα πραγματικα βοηθουν αυτες οι ασκησεις

Nαι ΟΚ το τσέκαρα πριν λίγο και όντως είναι πολύ καλό. Βασικά το είχα δει παλιότερα αλλά δεν μπορούσα να το βρω. Ευχαριστώ

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγώ μία άσκηση σε παρτιτούρα που είναι πραγματικά τρομερή.Είναι του Buhol(ή κάπως έτσι!!)και είναι λίγο περίεργη στις νότες λίγο αλλά μόλις τη βγάλεις θα καταλάβεις διαφορά.Εγώ την παίζω κάθε φορά πριν παίξω κιθάρα.Είτε κλασσική είτε ηλεκτρικήκαι είναι τρομερά καλή για ζέσταμα αλλά και βοηθάει στο σωστό στήσιμο των δακτύλων.Με την πρώτη ευκαιρία θα της κάνω ένα καλό scan και θα την ποστάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλη μια warm up exercise είναι το everybreath you take των Police.

Αν το κάνεις 2-3 λεπτά αυτό το άρπισμα-stretching σίγουρα έχεις ζεσταθεί...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγώ μία άσκηση σε παρτιτούρα που είναι πραγματικά τρομερή.Είναι του Buhol(ή κάπως έτσι!!)και είναι λίγο περίεργη στις νότες λίγο αλλά μόλις τη βγάλεις θα καταλάβεις διαφορά.Εγώ την παίζω κάθε φορά πριν παίξω κιθάρα.Είτε κλασσική είτε ηλεκτρικήκαι είναι τρομερά καλή για ζέσταμα αλλά και βοηθάει στο σωστό στήσιμο των δακτύλων.Με την πρώτη ευκαιρία θα της κάνω ένα καλό scan και θα την ποστάρω

 

Sammie είναι Pujol..και πρέπει να εννοείς μία από τις χρωματικές του ακήσεις,έτσι?Γενικότερα οποιαδήποτε χρωματική άσκηση ''στρώνει'' τα δάχτυλα του αριστερού χεριού.Μπορείς στην συνέχεια να παίξεις μερικά speed bursts για να ζεστάνεις καλά και το δεξί και είσαι good to go!!Ξεκίνα με τα πιο εύκολα κομμάτια σου και σταδιακά παίζε τα πιο απαιτητικά.Αυτό ισχύει για όλη την μπάντα σου ,βέβαια. :wink:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου