Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Custom


roussos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως χωρίς να θέλω να επέμβω είσαι σίγουρος για την επιλογή αυτή;

 

οι μαγνήτες είναι μέτριοι κατα τη γνώμη μου, έχει και την ταστιέρα απο ριχλίτη..

 

εγώ θα κοίταγα για vos 1958..αν και είναι 20% ακριβότερη τα αξίζει με χίλια...

Εκτός και αν έχεις κόλλημα με την εμφάνιση της μαύρης custom οπότε πάω πάσο.

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_58_wc_vos_2013.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειναι γαματο! Πλαστικο γινεται, που φτανει στους 350Φ! Το αρθρο που παραθετεις το εχω διαβασει, αν το ειδες κι εσυ λεει οτι ειναι οπως τα τραπεζακια των αεροπλανων. Και επειδη εχω παιξει τετοια κιθαρα, μια χαρα ειναι! Παιζει να ειναι και καλυτερο....

Αλλιως θα μπορουσα με λιγα παραπανω να τσιμπησω με αλλο fingerboard, αλλα δεν με ενδιαφερει καθολου.

Σε κοντινη εννοια, γενικα δεν ειμαι υπερ των "ιερων ξυλων", οτι του '58 ειναι οι καλυτερες και τετοια. Υποστηριζω την τεχνολογια και θελω κιθαρα για να παιζω, οχι για συλλογη.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως χωρίς να θέλω να επέμβω είσαι σίγουρος για την επιλογή αυτή;

 

οι μαγνήτες είναι μέτριοι κατα τη γνώμη μου, έχει και την ταστιέρα απο ριχλίτη..

 

εγώ θα κοίταγα για vos 1958..αν και είναι 20% ακριβότερη τα αξίζει με χίλια...

Εκτός και αν έχεις κόλλημα με την εμφάνιση της μαύρης custom οπότε πάω πάσο.

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_58_wc_vos_2013.htm

 

Ωραια ειναι αυτη που παραθετεις, αλλα:

1) Δεν ειναι μαυρη οπως ειπες (αν και ειναι πολυ ωραιο το χρωμα της!)

2) Δεν ειναι διαθεσιμη.

3) Το οτι δεν εχει tubing το trussrod δεν ειναι απαραιτητα καλο, και γενικα καποια απο το vintage specs δεν ειναι και τα καλυτερα.

4) Οι μονοι μαγνητες που θα προτιμουσα στη συγκεκριμενη κιθαρα περα απο αυτους που εχει θα ηταν οι burstbuckers.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους μαγνήτες(490,498) τους είχα σε Gibson les paul std κ Sg std και δε μου άρεσαν..

Απο τη στιγμή που σου αρέσουν βέβαια...είναι θέμα γούστου.

 

Θα σταθώ σε δύο σημεία όμως απο τα vintage χαρακτηριστηκά που λές..

Solid body κ Long tenon..

κατα τη γνώμη μου δίνουν κάτι παραπάνω στον ήχο..

και συνήθως χρησιμοποιούν ελαφριά ξύλα,το βάρος δεν περνάει τα 4-4.2kg ιδανικό βάρος για les paul αν σε ανησυχεί αυτό.

 

Όσο για το ριχλίτη ,ίσως να είναι και καλύτερος απο ξύλο αλλά κάποιους τους ξενίζει συν το οτι δεν έχει την ομορφιά του ξύλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το long tenon συμφωνω οτι κανει διαφορα, αλλα δεν το γραφει, οταν το εχει η κιθαρα αναγραφεται.... Εκτος κι αν περιλαμβανεται στο πακετο "βινταζ σπεκς".

Το βαρος αυτης που λεω να παρω δεν ειναι πανω απο 4,5, οποτε ειναι οκ...

Γενικα μου φαινεται πως θα κλεισω σε αυτην, αν βεβαια βρω κατι αλλο μεχρι την Τριτη που θα κανω την παραγγελεια ισως να το σκεφτω, αλλα δεν βλεπω κατι πιο πολυ του γουστου μου που να μην ξεπερναει τα 3,5 χιλιαρικα, γιατι λεω να παιξω ως εκει.

Σε ευχαριστω παντως για ολη την κουβεντα, κι εσενα και τους αλλους συνφορουμιτες!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει long tenon..Δεν ξέρω γιατί δεν το γράφει ο θωμάς.

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/1958-Les-Paul-Standard-Reissue/Specs.aspx

 

Εν πάσει περιπτώσει ότι και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα θα παίζει καταπληκτικά..Δεν υπάρχει αμφιβολία.

Απλά είναι κάποιες λεπτομέρειες που τουλάχιστον εμένα θα με επηρέαζαν ψυχολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα λεφτα,ισως και λιγοτερα, βρες καλυτερα μια μεταχειρισμενη 1968 VOS ειναι απλα ΑΛΛΗ κλαση.

 

 

http://www.themusiczoo.com/product/3740/Gibson-Custom-Shop-68-Les-Paul-Custom-VOS-Ebony/

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Long tenon..

κατα τη γνώμη μου δίνουν κάτι παραπάνω στον ήχο..

Nα το χαλάσω λίγο το thread?

 

Κατά τα άλλα, προσωπικά, αν μου έχει μπει στο μυαλό να πάρω custom LP, η Standard δεν...

 

...είναι καθαρά αισθητικό το θέμα, άρα και κατ' επέκταση ψυχολογικό (binding μπρος-πίσω, multiply purfling, block inlays, multiply binding+diamond inlay στο heastock, άλλο μέγεθος headstock, χρυσό hardware). Χρειάζεται όλο το πακέτο, imho.

 

Ειναι γαματο! Πλαστικο γινεται, που φτανει στους 350Φ! Το αρθρο που παραθετεις το εχω διαβασει, αν το ειδες κι εσυ λεει οτι ειναι οπως τα τραπεζακια των αεροπλανων. Και επειδη εχω παιξει τετοια κιθαρα, μια χαρα ειναι! Παιζει να ειναι και καλυτερο....

Αλλιως θα μπορουσα με λιγα παραπανω να τσιμπησω με αλλο fingerboard, αλλα δεν με ενδιαφερει καθολου.

Σε κοντινη εννοια, γενικα δεν ειμαι υπερ των "ιερων ξυλων", οτι του '58 ειναι οι καλυτερες και τετοια. Υποστηριζω την τεχνολογια και θελω κιθαρα για να παιζω, οχι για συλλογη.

 

+1000 και για το richlite, και για τα "ιερά ξύλα". (το δε richlite, είναι όνειρο στο refret...)

 

καλή αγορά και καλά παιξίματα εύχομαι

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα λεφτα,ισως και λιγοτερα, βρες καλυτερα μια μεταχειρισμενη 1968 VOS ειναι απλα ΑΛΛΗ κλαση.

 

 

http://www.themusiczoo.com/product/3740/Gibson-Custom-Shop-68-Les-Paul-Custom-VOS-Ebony/

 

 

 

Αυτη δεν ξεφευγει ουτε απο το budget, ουτε απο τα γουστα μου. Βεβαια ειναι out of stock... Σε ευχαριστω πολυ για την προταση!!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα το χαλάσω λίγο το thread?

 

Κατά τα άλλα, προσωπικά, αν μου έχει μπει στο μυαλό να πάρω custom LP, η Standard δεν...

 

...είναι καθαρά αισθητικό το θέμα, άρα και κατ' επέκταση ψυχολογικό (binding μπρος-πίσω, multiply purfling, block inlays, multiply binding+diamond inlay στο heastock, άλλο μέγεθος headstock, χρυσό hardware). Χρειάζεται όλο το πακέτο, imho.

 

+1000 και για το richlite, και για τα "ιερά ξύλα". (το δε richlite, είναι όνειρο στο refret...)

 

καλή αγορά και καλά παιξίματα εύχομαι

 

Σε ευχαριστω!

Χαιρομαι που συμφωνουμε, οπως τα λες ειναι!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου