Προς το περιεχόμενο

Δύσκολα riffs


aggelos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουσα πάλι σήμερα το Snow από Red Hot Chilli Peppers και θυμήθηκα πόσο δύσκολο είναι το βασικό θέμα που παίζει ο Φρουσιάντε. Κατά τη γνώμη μου το πιο δύσκολο της ροκ. Όσο και να προσπαθώ, απλά τα δάχτυλά μου δένονται κόμπος. Ακόμα και με βίντεο βήμα-βήμα στο youtube, μου είναι απλά αδύνατο. Μετά από ώρες προσπάθειας το παίζω τόσο αργά και τόσο χάλια που δεν έχει καμμία σχέση.

Το ίδιο παθαίνω και με τα ακαταλαβίστικα του Πετρούτσι (όχι όλα). Απλά δεν ξέρω τι ακούω (είμαι ακουστικός τύπος :) ). Αυτά παθαίνεις άμα είσαι αυτοδίδακτος και δεν έχεις μάθει να διαβάζεις νότες..... Και φυσικά δεν είναι τα μόνα. Βέβαια είναι και θέμα μελέτης, δε λέω, όμως κάτι τέτοιες περιπτώσεις με ξεπερνάνε.   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Snow δε νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολο στα δάχτυλα. Οταν παιζει το hammer-on εχει ηδη σηκωσει τα δαχτυλα απο τη συγχορδια -εγω ετσι το ακουω τουλαχιστον.

Ο Petrucci ειναι πολυ τεχνικος και αυτα που παιζει αρμονικά ειναι αρκετα fusion (τζαζοφέρνουν) οπότε μην κομπλάρεις καθόλου, δε νομιζω να υπάρχουν πολλοί που να τα ακούνε και να καταλαβαίνουν με τη μία τι παίζει.

Ό,τι θες να βγάλεις, παίζε το αργά στην αρχή.

Για να αναγνωρίζεις την αρμονία αυτού που ακούς (ειδικά αν είναι "περίεργο" αρμονικά) πρέπει να εχεις παίξει αρκετά πράγματα -ετσι τα μαθαίνεις. Δεν είναι μαγικά!

Απλά μην απογοητευεσαι γιατί οι μουσικοί που θαυμάζεις έχουν πολλές χιλιάδες ώρες μελέτης στην πλάτη τους. Ένας (κατάλληλος) δάσκαλος βοηθάει πολύ να βάλεις σε μια σειρά τη μουσική γνώση κι επιταχύνει τη μάθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το snow το εχω βγαλει και το μυστικο ειναι ο τελειος συγχρονισμος και των δυο χεριων.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το snow το εχω βγαλει και το μυστικο ειναι ο τελειος συγχρονισμος και των δυο χεριων.

Μονο σε αυτο το κομματι χρειαζεται αυτο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Snow δε νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολο στα δάχτυλα. Οταν παιζει το hammer-on εχει ηδη σηκωσει τα δαχτυλα απο τη συγχορδια -εγω ετσι το ακουω τουλαχιστον.

Ο Petrucci ειναι πολυ τεχνικος και αυτα που παιζει αρμονικά ειναι αρκετα fusion (τζαζοφέρνουν) οπότε μην κομπλάρεις καθόλου, δε νομιζω να υπάρχουν πολλοί που να τα ακούνε και να καταλαβαίνουν με τη μία τι παίζει.

Ό,τι θες να βγάλεις, παίζε το αργά στην αρχή.

Για να αναγνωρίζεις την αρμονία αυτού που ακούς (ειδικά αν είναι "περίεργο" αρμονικά) πρέπει να εχεις παίξει αρκετά πράγματα -ετσι τα μαθαίνεις. Δεν είναι μαγικά!

Απλά μην απογοητευεσαι γιατί οι μουσικοί που θαυμάζεις έχουν πολλές χιλιάδες ώρες μελέτης στην πλάτη τους. Ένας (κατάλληλος) δάσκαλος βοηθάει πολύ να βάλεις σε μια σειρά τη μουσική γνώση κι επιταχύνει τη μάθηση.

 

Συμφωνώ σε όλα :) γι' αυτό και προσπαθώ βάζοντας να παίζουν στο πολύ αργό (π.χ ο VLC Player μπορεί να το κάνει αυτό, μειώνω την ταχύτητα όσο με βολεύει και παίζω μαζί).

Τα δύσκολα έρχονται όταν είναι να παίξω αυτά τα πράγματα στην κανονική τους ταχύτητα :)  

Δυστυχώς λόγω εξωκιθαριστικών υποχρεώσεων, δεν γίνεται να αφιερώνω όλες τις ώρες της μέρας μου στη μελέτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το slow down εμπεριεχει παγιδες.

Δες  το "Μια άποψη για τον τρόπο μελέτης κομματιών (covers)"

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;cat=7

Στο "3" εξηγηται το συνηθες λαθος που κανουν πολλοι και δεν τους βγαινει ενα κομματι στην κανονικη ταχυτητα.

Αν γινει σωστα η μελετη, δεν υπαρχει περιπτωση να μη βγει .... οποιοδηποτε κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου