Προς το περιεχόμενο

Συλλεκτική Explorer Vampire;


Satanas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως ο πωλητής θα πρέπει να συμπληρώσει εντός το πολύ δύο ωρών την παρακάτω φόρμα,αλλιώς να banαριστεί διαπαντός και η κιθάρα του να κληρωθεί στα μέλη του noiz  ::)

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το κέρδος που θα αποκομίσει

αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααανννν την πουλήσει πρέπει να δηλωθεί στην εφορία;

 

Πρόκειται για φοροδιαφυγή αν δεν το δηλώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος διαθετει 3 χιλιαρικα για κιθαρα οφειλει να ειναι ψαγμενος...και αν ειναι ψαγμενος εστω και λιγο με τα περι limited ΔΕΝ την αγοραζει.K Εγω ειχα παρει το 2011 καινουρια την Gibson Les Paul Classic Custom Antique Natural 1600Euros και μαλιστα και αυτες θεωρουνται limited of 400...αν παω να την πουλησω σημερα δεν πιστευω να πιασει καν τα λεφτα που την αγορασα.Τωρα αν μετα απο 30 χρονια αποκτησει περεταιρω αξια λογω του "limited"...δεν μπορω να το ξερω και δε με ενδιαφερει...τοτε θα με ενδιαφερουν τα αρθριτικα μου.

 

Μια κιθαρα που κοστιζει 1000 καινουρια και εγω την πουλαω 3 χιλιαρικα μεταχειρισμενη για μενα υπαρχουν 2 εκδοχες....

 

1.Ψαχνω τον 1 τον ΜΑΛΑΚΑ που θα την αγορασει και προσπαθω να επωφεληθω απο αυτο (μια κατασταση στη οποια φταιει και ο πωλητης γιατι εχει δολο και ο αγοραστης γιατι δεν ψαχτηκε...)

 

 

2.Πραγματικα πιστευω για τους δικους μου λογους οτι αυτη ειναι η αξια της τη δεδομενη στιγμη....η τελοσπαντων στο μελλον... (οποτε εδω δεν υπαρχει δολος...απλα δεν ψαχτηκε πλεον ο πωλητης)

 

Απ τη στιγμη ομως που δεν ειναι παρανομο....απλα οσοι δε γουσταρουμε προσπερναμε...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1.05 δίνει ο ΟΠΑΠ για το κλείδωμα, 1.20 για διαγραφή σχολίων και 12.00 για τη συνέχιση του thread.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αναφερθώ παρα μονο γενικό στο θεμα.Οπως γράψανε κ αλλα μελη υπάρχουν κατα καιρούς αγγελίες που προκαλούν (τουλάχιστον) απορίες.

Ομως ετσι ηταν παντα κ ετσι θα ειναι.

Ο καθένας κοστολογεί με το α ή β κριτήριο (κ ως αγοραστής κ ως πωλητής) κ πράττει ανάλογα.Το αποτέλεσμα ειναι ανάλογο  (η πώληση ή οχι εννοώ).

 

Να αναφέρω τρανταχτά πρόσφατα παραδείγματα.

Ενα παλικάρι ζήτησε γνώμη για κοστολόγηση οργάνου σε φόρουμ μουσικών πριν περιπου 3 μηνες.Ολοι του γράψανε οτι η κιθαρα που ηθελε να πουλήσει θα παει τοπ 150-200 ευρω.Ο ιδιος τους ευχαρίστησε ευγενικά ολους γα την βοηθεια.Η κιθαρα ανεβηκε σε αγγελια (οχι σε ανάλογο φόρουμ οπως το νοιζ αλλα αγγελίες στο νετ με διάφορες κατηγορίες) στην τιμη των 300 ευρω (κ οπως γράφει ειναι συλλεκτική!!!!!Υπάρχει ακομα προφανώς.)

Αλλο παράδειγμα μολις σημερα:σε αντιστοιχες αγγελιες για κιθαρες (εχει ομως πολλους μη γνωστες-πιτσιρικαδες οσο αφορα τις τιμες) κιθαρα που πιανει τα 200-250 τοπ (με Link απο γνωστες των συγκεκριμενων μοντελων) η κιθαρα ανεβηκε  στην τιμη των....450 ευρω.

 

Με αλλα λογια θελω να πω πως ουτε περίεργο ειναι ουτε κατι που δε συμβαίνει.

 

Τωρα για το συγκεκριμενο οργανο-αγγελια δεν το εχω ψαξει το θεμα (δεν μου κανουν κουκου αλλωστε αυτου του τυπου οι κιθαρες) αλλα τουλάχιστον ειναι συλλεκτική κ εχει κ ενα α Brand name επανω.

Το σωστο που διάβασα είναι αυτό : "Λόγος πιστεύω πως μας πέφτει μονάχα σε αγγελίες που έχουν ανακριβή στοιχεία."

Απο κει κ περα αν η τιμη ειναι υπερβολική απλα η κιθάρα δεν θα πουληθεί (υπο νορμάλ συνθήκες)

 

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.05 δίνει ο ΟΠΑΠ για το κλείδωμα, 1.20 για διαγραφή σχολίων και 12.00 για τη συνέχιση του thread.

Κύριοι μοντουλάτορες σας παρακαλώ, μην το κλειδώσετε, το έχω παίξει λαίμαι! ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τωρα αν μετα απο 30 χρονια αποκτησει περεταιρω αξια λογω του "limited"...δεν μπορω να το ξερω και δε με ενδιαφερει...τοτε θα με ενδιαφερουν τα αρθριτικα μου.

 

 

Κάπως έτσι...  ;D Και δεν χάνουμε και στοίχημα ότι θα συμβεί...

 

Τώρα, αν ήταν κάποιο limited run, οργάνων- όπως καλή ώρα αυτή η σερβάντα/PRS που ανέβασε ο Ray- με price tag από 8.600- 9.500 ευρώ, τότε θα ήταν άλλου... priest gospels  ;D Αν μη τι άλλο κρατάει τιμή.

 

Αλλά σε σημερινό Χ όργανο του χιλιάρικου το κόβω «χλωμό» να τριπλασιάσει αξία, μέσα σε τρία χρόνια.

 

Φυσικά τα πάντα είναι προσφορά και ζήτηση.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος διαθετει 3 χιλιαρικα για κιθαρα οφειλει να ειναι ψαγμενος...και αν ειναι ψαγμενος εστω και λιγο με τα περι limited ΔΕΝ την αγοραζει.K Εγω ειχα παρει το 2011 καινουρια την Gibson Les Paul Classic Custom Antique Natural 1600Euros και μαλιστα και αυτες θεωρουνται limited of 400...αν παω να την πουλησω σημερα δεν πιστευω να πιασει καν τα λεφτα που την αγορασα.Τωρα αν μετα απο 30 χρονια αποκτησει περεταιρω αξια λογω του "limited"...δεν μπορω να το ξερω και δε με ενδιαφερει...τοτε θα με ενδιαφερουν τα αρθριτικα μου.

 

Μια κιθαρα που κοστιζει 1000 καινουρια και εγω την πουλαω 3 χιλιαρικα μεταχειρισμενη για μενα υπαρχουν 2 εκδοχες....

 

1.Ψαχνω τον 1 τον ΜΑΛΑΚΑ που θα την αγορασει και προσπαθω να επωφεληθω απο αυτο (μια κατασταση στη οποια φταιει και ο πωλητης γιατι εχει δολο και ο αγοραστης γιατι δεν ψαχτηκε...)

 

 

2.Πραγματικα πιστευω για τους δικους μου λογους οτι αυτη ειναι η αξια της τη δεδομενη στιγμη....η τελοσπαντων στο μελλον... (οποτε εδω δεν υπαρχει δολος...απλα δεν ψαχτηκε πλεον ο πωλητης)

 

Απ τη στιγμη ομως που δεν ειναι παρανομο....απλα οσοι δε γουσταρουμε προσπερναμε...

 

 

Δόλος υπάρχει μόνο αν γίνει προσπάθεια παραπλάνησης του υποψήφιου αγοραστή. Πες το... χμ... υπεραισιόδοξη εκτίμηση ;D δε βλέπω δόλο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόλος υπάρχει μόνο αν γίνει προσπάθεια παραπλάνησης του υποψήφιου αγοραστή. Πες το... χμ... υπεραισιόδοξη εκτίμηση Grin δε βλέπω δόλο όμως.

 

Οταν περιμενεις το 1 κοροιδο ξεροντας κ εσυ οτι οποιος την παρει θα ειναι κοροιδο τοτε υπαρχει δολος...κανεις κατι καλο για σενα (αποδεκτο) ΞΕΡΟΝΤΑΣ ομως οτι ειναι κακο του αλλου (εδω υπαρχει παραπλανηση)

 

Η υπεραισιοδοξη εκτιμηση ανηκει στην δευτερη κατηγορια που προανεφερα...και ειναι λαθος αποκλιση...(λαθος του πωλητη δηλαδη να αισιοδοξει περαν του δεοντος και ναι εδω δεν υπαρχει δολος)

 

Ο αγοραστης βεβαια δεν ξερει σε ποια απο τις δυο κατηγοριες ανηκεις...και εσυ μπορεις να ισχυριστεις οτι απο τα δυο θελεις για την επιλογη σου να πουλησεις τοσο..

 

Με λιγα λογια θελω να πω...καλα κανει ο πωλητης και τη δινει οσο τη δινει δικαιωμα του και καλα κανει και ο κοσμος και δεν αγοραζει...

 

Δε βρισκω κανενα λογο μια κιθαρα που κανει 1 να την πουλας 3 μετα απο πολυ λιγα χρονια.Ο μονος λογος που θα ανεβαζε την τιμη σε μια τετοια κιθαρα θα ηταν να ειχε χρησιμοποιηθει πιστοποιημενα απο καποιον γνωστο καλλιτεχνη η να εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια για μας για τον χψ λογο πχ γκομενοδουλεια....θανατοδουλεια (καφριλα) αλλα αυτο δεν σημαινει απολυτως τιποτα για τον αγοραστη...ανεβαζει την αξια της μονο για μας και για κανεναν αλλο.

 

Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μας πει ο πωλητης (χωρις καμια ειρωνια) πως δικαιολογει μια τετοια τιμη...μπορει παντα να υπαρχει καποια εξηγηση που μπορει να μην εχουμε σκεφτει...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μας πει ο πωλητης (χωρις καμια ειρωνια) πως δικαιολογει μια τετοια τιμη...μπορει παντα να υπαρχει καποια εξηγηση που μπορει να μην εχουμε σκεφτει...

 

Ρώτησα ακριβώς το ίδιο

 

  Μιας και ο πωλητής μπήκε, ήδη, στον κόπο να δώσει μια απάντηση, θα είχε ενδιαφέρον αν μας ανέλυε και το σκεπτικό, με το οποίο έφτασε να κοστολογεί μια κιθάρα των €1000 στα €3000 (πέρα από τις προφανείς απαντήσεις του στυλ "τόσο την κοστολογώ εγώ και σε οποιον αρέσει" ή "έτσι γουστάρω").

 

Στην απάντησή του θα βοηθούσε, αν μας έλεγε έναντι ποιου ποσού την αγόρασε ο ίδιος, αν είναι ο πρώτος ιδιοκτήτης κτλ.

 

Και το μόνο, που έλαβα, μέχρι στιγμής, ως απάντηση, είναι απόπειρα χιούμορ από τρίτο, μη εμπλεκόμενο με την αγγελία, άτομο

 

Νομίζω πως ο πωλητής θα πρέπει να συμπληρώσει εντός το πολύ δύο ωρών την παρακάτω φόρμα,αλλιώς να banαριστεί διαπαντός και η κιθάρα του να κληρωθεί στα μέλη του noiz  ::)

 

image.jpg

 

και όπως, πολύ σωστά, έγραψε και ο Satanas:

 

Για την ταμπακιέρα(κιθάρα) δεν μας είπε κανείς ένα σχόλιο ΠΑΝΩ στο θέμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου