Προς το περιεχόμενο

Αγορά μικρου λαμπάτου ( μεχρι 20w ) για small gigs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω σχετικα με την αναφορα σου στο βρωμικο καναλι - ηταν κακη η δικη μου διατυπωση.

 

Κυριως το καθαρο με ενδιαφερει μια που θα παιρνω απο εκει κ περα οποιαδηποτε παραμορφωση η εφφε μεσω της boss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι.Είναι κρίμα να πάρεις έναν τόσο καλό ενισχυτή και να χρησιμοποιείς την παραμόρφωση της πεταλιέρας.Είναι σαν να έχεις πάρει μια Ferrari και να την κυκλοφορείς στα στενά της Αθήνας.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγω συνεχιζω να μην καταλαβαινω  :P η κατι δεν λεω σωστα.

 

Η δημιουργια overdrive με καποιο αναλογικο πεταλι στο καθαρο ενος λαμπατου ενισχυτη ειναι εξισου κακη "δημιουργια" κατα τη γνωμη σου σε σχεση με την παραμορφωση που θα σου δωσει ο ενισχυτης απο μονος του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα οπωσδήποτε και τον tubemeister 18 (σκέτο κεφαλι).

 

Πολύ καλά καθαρά

Καλό overdrive/distortion κανάλι

effects loop

red box με cab simulation για να μην κουβαλάς καμπίνες

πούπουλο 5 κιλά

επιλογή για 1/5/18 watt

παίρνεις και πολλά  ρέστα  στο budget σου (μτχ)

 

Τσέκαρε τον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η εγω συνεχιζω να μην καταλαβαινω  :P η κατι δεν λεω σωστα.

 

Η δημιουργια overdrive με καποιο αναλογικο πεταλι στο καθαρο ενος λαμπατου ενισχυτη ειναι εξισου κακη "δημιουργια" κατα τη γνωμη σου σε σχεση με την παραμορφωση που θα σου δωσει ο ενισχυτης απο μονος του ?

 

Ανάλογα το είδος μουσικής,το πετάλι και τον λαμπάτο ενισχυτή.

 

Κακή δημιουργία δεν υπάρχει,εφόσον αρέσει σε σένα,εμάς μας περισσεύει.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το OD κανάλι του JCM800-900 (πχ) δεν επιτυγχάνεται από κανέναν καθαρό λαμπάτο με οποιοδήποτε πετάλι κι αν έχει μπροστά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, αν και εγώ στη θέση θα πήγαινα για μεταχειρισμένο combo (και μάλιστα σε κάτι Marshall) και θα είχα την boss για όλα τα υπόλοιπα εφέ. Όχι βέβαια ότι αν βάλεις τη boss στο καθαρό κανάλι ενός λαμπάτου θα πάρεις άσχημο αποτέλεσμα. Όπως είπε και ο Bill, καλό κακό δεν υπάρχει, είναι τι σου κάνει κλικ εσένα. Σκέφτομαι απλά και λέω ότι εφόσον δίνεις που δίνεις τα χρήματα, γιατί να μην πάρεις ένα ενισχυτή που θα έχει και καλό βρώμικο, ώστε μελλοντικά ίσως το χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θες να παίζεις με διπλούς μαγνήτες και να έχεις καθαρό ήχο, θα πρότεινα να ακούσεις από κοντά τους ενισχυτές που έχεις στις επιλογές σου για να βεβαιωθείς ότι παραμένουν καθαροί στις εντάσεις που σε ενδιαφέρουν (δηλ δεν 'σπάνε' σε overdrive λόγω διπλών). Από τους 20άρηδες που έχω ακούσει, ο koch studiotone είναι ΟΚ για αυτό τον σκοπό, αλλά εκτός του budget σου καινούργιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου