Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτης: Γιατί δεν αναφέρομαι σαν μέλος της μπαντας;


KnightRider1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε μια διαφορά επιπέδου, εσύ τον είδες στη Μύκονο, υποθέτω παρέα με κανά Κωστόπουλο, καμιά Βανδή-Καρβέλα κλπ κλπ.........εντάξει, ήταν και ο Σκότυ.

Μα στη Μύκονο? Στη Μύκονο?

                 Σε ξαναρωτάω βρε τύπε, στη μυκονο?

 

Οχι δεν ηταν κανεις απο αυτους που λες,αραχτος και μονος του ητανε,αλλα ρε Σαμυ μου αν δεν παει ο Κηθ στη Μυκονο* ποιος θα παει ΕΣΥ ΤΟ ΚΟΥΜMΟΥΝΙ?  ;D ;D ;D

 

JET-SET ειναι ο ανθρωπος και superstar δεν παιζει στους Parangas στο στουντιο στο βουνο με τις αφισσες του ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗ και τα κατσικοκουραδα στην αυλη  ;D

 

 

*Τοτε η Μυκονος ηταν αλλο πραγμα δεν πηγαινε ολη η πλεμπα,μονο εμεις οι ελιτ και ο Χατζηφωτιου  ;D

 

Παντως φοβερος τυπος ο Κηθ,σκετη γλυκα και φοβερα ευγενης και down to earth τυπος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχως ηταν ασχημος ,σαν και εμενα,  ;D και χοντρος (σαν και εμενα πριν χασω 16 κιλα απο το καλοκαιρι  ;D) ....και δεν ταιριαζε στυλιστικα με τους υπολοιπους... ;)

Ενω Ο κιθ και Μικ ηταν κουκλοι και μοντελα.Πλακα μας κανεις ρε Νικο.Απο το 68 και μετα ο Κιθ απο μπροτσα δεν ειχε δοντι για δοντι.χαχαχαχαχα.Ο Σαμυ εχει ενα δικιο,ξεκινησαν μαζι αλλα τον πεταξε εξω η φαση και εμεινε εκτος μεχρι να πεθανει.Αλλα μπορουμε να πουμε οτι ηταν απο τα πρωραρχικα μελη ,Οταν ψαχνοταν δηλ και τζαμαραν.Ωραιο ρημα το τζαμαράν,χεχεχε

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κιθ και Μικ ηταν κουκλοι και μοντελα

 

Ο Μικ ΕΙΝΑΙ (ηταν) κουκλος,ο Κηθ ηταν αλητοφατσα και ΕΓΡΑΦΕ και τα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ. ;)

 

αλλα τον πεταξε εξω η φαση

 

ποια φαση? η εταιρεια τον πεταξε γιατι ηταν χοντρος και ασχημος  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ρε Σαμυ μου αν δεν παει ο Κηθ στη Μυκονο* ποιος θα παει ΕΣΥ ΤΟ ΚΟΥΜMΟΥΝΙ?  ;D ;D ;D

 

 

Έω πάει πολλάκις φίλλους, πως νομίζεις πως φτιάχτηκε η ΚΟΒΑ Μυκόνου ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έω πάει πολλάκις φίλλους, πως νομίζεις πως φτιάχτηκε η ΚΟΒΑ Μυκόνου ;D ;D ;D

 

Σα ΓΚΑΡΣΟΝΙ εχεις παει,δε μετραει... ;D ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό... ρε παιδιά.

Το ότι λέει ή του λένε ότι είναι ηχολήπτης, δεν σημαίναι και ότι είναι.

Απ' ό,τι κατάλαβα, φίλε μου, είσαι τεχνικός ήχου όχι απλά ηχολήπτης. Όταν μας λες ότι προσθέτεις εφέ, σημαίνει ότι παρεμβαίνεις στο ηχητικό αποτέλεσμα - και δεν είμαι βέβαιος ότι δεν θα κάνεις μόνο αυτό. Ίσως παίζεις κάποιο μουσικό όργανο, ίσως όχι, ίσως φτιάχνεις από τα ηλεκτρικά μέχρι να περάσεις μια σπασμένη χορδή σε μια κιθάρα.

Λοιπόν, δεν ξέρω αν άλλαξαν οι καιροί, αλλά στην εποχή μου, εμείς λέγαμε ότι ο Δημήτρης ο Dιgi που τα έκανε όλα αυτά, ήταν μέλος του συγκροτήματός μας.

 

Τώρα, βέβαια, καλό θα ήταν να τους το πεις - σαν φίλος, με ανοιχτή καρδιά και με ειλικρίνεια. Παιδιά, θα ήθελα να με υπολογίζετε κι εμένα ως μέλςο του γκρουπ γιατί έτσι αισθάνομαι. Αν αισθάνεστε κι εσείς, θα ήθελα να το λέτε - και στις συνεντεύξεις και στα πάρτι και σε όλα.

 

Απλό μου φαίνεται! Δεν χρειάζονται γκρίνιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται συζητήστε το, κατ'αρχάς για να ξεκαθαριστεί, μη φοβάσαι ότι θα συγκρουστείτε, μπορεί και να σε πείσουν ότι έτσι είναι το σωστό.

Κάθε μπαντα-παρεα μπορεί να κάνει τα δικά της (και ίσως πιο τίμια απ'το "σύνηθες").

Πάντως όντως αν το ψάξεις θα δεις ότι το πλέον σύνηθες είναι, μέλη της μπάντας να θεωρούνται όσοι γράφουν/παίζουν μουσική. Ακόμη και μπάντες που δινουν τακτικά τα εύσημα στους τεχνικούς ήχου/ηχολήπτες τους, και τους αναφέρουν δημόσια σαν "μέλη της  μπάντας χωρίς τα οποία δε θα ήταν δυνατό το αυτό αποτέλεσμα", πάλι σαν "κανονικά" μέλη αναφέρουν τους μουσικούς/συνθέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ''καθιερωμενο'' να αναφερονται σαν μελη της μπαντας οσοι παιζου σε αυτη ενα μουσικο οργανο!!Ακομα και οι συνθετες τραγουδιων που εχουν δωσει τα κομματια τους για να τα ηχογραφησει η Χ μπαντα δεν αναγραφονται-αναφερονται σαν μελη ποτε και πουθενα!!Απο την αλλη ομως- ολοι αναφερουν (απο ευγενεια αλλα και εξυπναδα πολλες φορες) σαν βασικους συντελεστες ολους οσους εχουν συμμετασχει σε καποια ηχογραφηση η τεχνικη υποστηριξη της ηχογραφησης η των live κλπ.

Απλα και τιμια!Οποτε να μην στεναχωριεσαι ετσι ειναι τα πραγματα!!Αυριο αν εισαι καλος στην δουλεια σου μπορει να εισαι σε καποια αλλη μπαντα και να τους κανεις ηχο & roadie service!!Αρα και εσυ εχεις τις ευκαιριες σου να κανεις ενα ονομα για το μελλον εκμεταλλευσου το!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα μηνυματα που διαβασα ,σιγουρα θα τους το πω οπως και να εχει γιατι ειμαι μελος της μπαντας και αφορα κι εμενα, και δεν κανω μονο live αλλα και ηχογραφησεις κανω και εγω τους βοηθαω πολλες φορες για θεμα equalizer κλπ επειδη τα παιδια δεν ξερουν απο ρυθμισεις.

 

Τωρα αν ο ραδιοπαραγωγος ρωταει απλα ποια ειναι τα μελη ας πουνε οτι ειναι 5 αλλα αν ο ραδιοπαραγωγος ρωτησει λεπτομερειακα "ποσα μελη ειστε και ποιος ο ρολος του καθενος" τοτε πιστευω πρεπει να με πουν και μενα αλλα να πουν πχ "ειμαστε 5 ατομα + 1 ατομο ακομη ο οποιος ειναι ο προσωπικος μας ηχοληπτης και αυτος μας αναλαμβανει ολο τον ηχητικο εξοπλισμο και τα live αλλα και τις ηχογραφησεις"

 

Πιστευω οτι ειναι σωστη απαντηση σε αυτο που εγραψα και θα επρεπε να πουνε

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε, ο George Martin δεν ήταν "επίσημο" μέλος των Beatles, αλλα ήταν υπεύθυνος για μεγάλο μέρος του ήχων των άλμπουμ τους που άφησαν εποχή.

 

Εσείς πάλι, αφού ξεκινήσατε μαζί, νομίζω ότι καλό είναι να είστε και μαζί. Από κει και πέρα, θεωρώ και μαγκιά μια μπάντα να έχει τον δικό της - επαναλαμβάνω: τεχνικό ήχου - και όχι απλά ηχολήπτη, και να μην τον κρύβει, διότι αυτό την διαφοροποιεί αν θες από τις άλλες μπάντες, κάνοντάς την πιο "επαγγελματική" για τα ελληνικά τουλάχιστον δεδομένα.

Ο τεχνικός ήχου, μπροεί να συμμετάσχει στη δημιουργία ενός άλμπουμ, στα live είναι ο άνθρωπος που ξέρει τα κομμάτια, μπορεί να έχει προηχογραφημένες λούπες, εφέ σε συγκεκριμένα σημεία, μέχρι και τα φώτα πείραζε ή το μηχάνημα του καπνού όταν χρειαζόταν - ο δικός μας τότε.

Στο φινάλε, όταν κλείνετε ένα gig και σας ρωτάνε όσα άτομα είστε , καλύτερα είναι να λέτε ότι είστε 6 , παρά να λέτε ότι είστε 5 και ο ηχολήπτης , διότι τότε θα σου αρχίζουν τα "ε, όχι έχουμε δικό μας ηχολήπτη εμείς, δεν χρειάζεται να φέρετε τον δικό σας" κλπ. δεδομένου ότι δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν ότι έχεις καθοριστικό ρόλο στη λειτουργία της μπάντας. (μιλάω για την Ελλάδα πάντα)

Γι' αυτό λέω, ότι θα είναι καλό και για σας να το ξεδιαλύνετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου