Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ντοντ θινκ σο.

Μπικοουζ Μιστερ Ελιας, το θεμα δεν ειναι δημοκρατικον.

Δεν μπορει να εχει την ιδια βαρυτητα η ψηφος σου, με την ψηφο καποιου που κανει "τεστ" στα οργανα, μεσω guitar rig και 5ιντσα μονιτορακια ή ακουστικα (κι αυτα της πλακας).

Μονον να τρολαρουμεν ημπορουμεν χιαρ.

Εν μερει σωστο, αλλα ισως αν προεκταθει σαν προταση να καταληξει: "να Ψηφιζει μονο οποιος ειναι αποδεκτος απο τον Α ή Β φορομουντοκτορα". Η μη δημοκρατια ειναι το ιδιο επικινδυνη με τη δημοκρατια. Ο ελιτισμος δε, το ιδιο επικινδυνος με τον λαικισμο.

 

Ο Μιστερ ελιας και στα 5ιντσα μια χαρα θα ακουστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βρε George άσε αυτόν τον τύπο.  ;)

 

Τα πράγματα είναι πάναπλα.

 

Όποιος θέλει ας πάει σε ένα μαγαζί και ας δοκιμάσει τρεις stratocaster- ίδιες/ φούστα μπλούζα.

 

Τρεις ΑΜ standard/ alder/ maple (για παράδειγμα)  

 

 

Θα ακούσει τρεις διαφορετικές κιθάρες και η μία θα παίζει καλύτερα (για τα γούστα του)- μπορεί να είναι πιο σκαστή, πιο open ήχος, οτιδήποτε... Το έχουμε ακούσει κατά κόρο να συμβαίνει.

 

 

Γιατί; Τρεις ίδιες κιθάρες, πανομοιότυπες, ίδια τα πάντα/ μαγνήτες/ hardware/ ίδια κατασκευή, τα πάντα όλα...

 

 

Όλα εκτός από την τυχαία μεταβλητή: ΤΑ ΚΣΥΛΑ που θα κάνουν αυτή την διαφορά του (βαριά/ βαριά 5%), αλλά θα δώσουν τον όποιον χαρακτήρα/ πινελιά στον ήχο.

 

 

Λήξης...

 

Οπότε ας σταματήσουμε το παρολί.

 

 

Άκου τι παθαμε μια μερα. Ημουν με ενα φιλο σε γνωστο κιθαραδικο της πρωτεύουσας για δοκιμη και χαβαλε. Ο φιλος εξαιρετικος κιθαριστας και ξυλολαγνος. Δοκιμασαμε λοιπον, μεταξυ αλλων, 2 τέλε. Η μια μαυρη alder η άλλη κοκκινη ash. Οι κιθαρες ηταν σχεδον ιδιο βαρος. Ετσι καταλαβαμε τουλαχιστον. 2007 μοντελο και οι δυο με maple ταστιερα. Ο φιλος που λες καταενθουσιαστηκε με την κοκκινη. "Ακου σκασιμο", "ακου ατακα" κλπ κλπ. Η αληθεια ειναι πως και εμενα μου φανηκε καλυτερο στα αυτια μου το ash. Ερχεται και ο καλφας (

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2007 μοντελο

Ληξης.

 

Συμφωνώ, λήξις, ξσύλο του 07, δεν κάνει ούτε για ξσυλόσομπα, επαέ μιλάμε για τοτέμ της εποχής τωνε παγετώνωνε τσε βάλε, να στεγνώσει πρώτα, αλλέως στη ζόμπα δεν μπαίνει.............και βασικά, να έχει τασάκι για τη στάχτη  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τι παθαμε μια μερα. Ημουν με ενα φιλο σε γνωστο κιθαραδικο της πρωτεύουσας για δοκιμη και χαβαλε. Ο φιλος εξαιρετικος κιθαριστας και ξυλολαγνος. Δοκιμασαμε λοιπον, μεταξυ αλλων, 2 τέλε. Η μια μαυρη alder η άλλη κοκκινη ash. Οι κιθαρες ηταν σχεδον ιδιο βαρος. Ετσι καταλαβαμε τουλαχιστον. 2007 μοντελο και οι δυο με maple ταστιερα. Ο φιλος που λες καταενθουσιαστηκε με την κοκκινη. "Ακου σκασιμο", "ακου ατακα" κλπ κλπ. Η αληθεια ειναι πως και εμενα μου φανηκε καλυτερο στα αυτια μου το ash. Ερχεται και ο καλφας (

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει, κατέληξαν οι ειδήμονες;

 

Σας ευχαριστούμε που μοιραστήκατε μαζί μας το απαύγασμα της εμπειρίας σας...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ειναι καιρος να ανοιξουμε και ενα παρομοιο Thread στο Drums &Percussion μπας και το κρατησουμε καμια εβδομαδα !!Τι διαολο και τα ντραμς απο ξυλα ειναι φτιαγμενα δεν κατουρησαμε δα και στο πηγαδι!! ??? ??? ???

Αμα βγαλετε ακρη πειτε και σε μας!! ::) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλειμμα για τραγουδάκι...

 

(για να μην ξεχνιόμαστε,όμως, προτείνω να το τραγουδήστε με τους παρακατω στίχους που έγραψα πρόχειρα...   ;D ;D)

 

Προσευχή...

Τα ξύλα μου, τα ξύλα μου

για σένανε λένε...

και οι "λαμπάτοι" μου μερόνυχτα κλαίνε....

μερόνυχτα κλαίνε...

 

Να "κελαηδάς" κοντά μου

μεσα στην αγκαλιά μου...

 

Έφαγα τα fora να τ΄άναζητάω...

σκίζω τα περιοδικά και παντού ρωτάω...

ποιος είδε τα ξύλα που αγαπάω...

ποιος είδε τα ξύλα που αγαπάω...

 

Μα γιατιιιιι....

Δεν κελαηδάς

Δεν κελαηδάς

άχρηστο μαδέρι

 

που να βρίσκεται κανένας δεν ξέρει...

κανένας δεν ξέρει...

Που να σε βρω γλυκό μου...

γλυκό μαόνι δως μου...

 

Έφαγα τα μαγαζιά να τ΄αναζητάω...

κάνω δοκιμές και παντού ρωτάω...

ποιός είδε τα ξύλα που αγαπάω...

ποιός έιδε τα μαόνια που αγαπάω...

 

 

 

(κατά τ΄άλλα, κανένας δεν πρόκειται να πείσει κανέναν και αυτό είναι δέσμευση...  ;D)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  Κάτι που έχει διαφύγει της κουβέντας  ως εξωγενής παράγοντας επηρεασμού του ήχου σε ηλεχτρικό όργανο, είναι το ''τασάκι'' των ΤΕΛΕ, αλλά πόσοι έχουν τασάκι και πόσοι το χρησιμοποιούν. Η διαφορά στον ήχο είναι εμφανής ακόμη και σε μένα τον αδαή περί της ιδιοσυχνότητας των ξσύλων λαίμαι

 

https://www.youtube.com/watch?v=DlDhJ0ghTg4

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, αφού τα κσύλα δεν παίζουν ρόλο, ελπίζω σε κάποιο μελλοντικό noizο gig κάποιος να φέρει το σκαστό... μαόνι του, να το ακούσουμε δίπλα σε κάτι ash  ;)

 

 

Παρε εδω σκαστο μαονι να....σκασεις.... ;D

 

 

 

 

 

 

κατι που πολλοι δεν ξερουν ειναι οτι αρκετες Fender στα mid 60s HTAN μαχογκανι καλο για μεταλ ;D μια και του ειχα τελειωσει τα κΣυλα του Φεντερ και ειχε βρει μια καλη παρτιδα μαχογκανυ καλο για τελε.....εχω παιξει με 2-3 και ακουγονταν....ΑΚΡΙΒΩΣ σαν τελε...(τι περιεργο αληθεια.... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου