Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα σ αυτο το βιντεακι δεν εχει ουτε τα 3 χιλιοστα action διαφορα απ οτι λενε.

Ειναι δυο ολοιδιες κιθαρες σε ολα εκτος απ το σωμα,και παιζουν μεσω της ιδιας συνδεσμολογιας στον ιδιο ενισχυτη.

Η διαφορα ακουγεται,και αφου ακουγεται ηχογραφειται κιολας,και αφου ακουγεται και ηχογραφειται το να περασει και απο ενα analyzer για να δουν κιολας αυτοι που ακουνε με τα ματια μου φαινεται το μονο απλο.

Δεν ακουω οτι θελω,ουτε ειμαι ξυλομαχος ουτε εσκασα ποτε μου 5 χιλιαρικα για κιθαρα απο τιμιο ξυλο,ουτε καν αγορασα ποτε κιθαρα με γνωμονα τα ξυλα που αποτελειται.Επιανα μια κιθαρα,αν μ αρεσε το πως επαιζε κυριως unplugged την αγοραζα.

Απλα ακουω αυτο που ακουγεται.Και σε αυτο το βιντεακι ακουγεται,τι να κανουμε τωρα,να παριστανουμε οτι δεν ακουγεται γιατι δεν το ειδαμε σε γραφημα xy?

 

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι το γεγονός ότι έχουν διαφορά δεν οφείλεται στα ξύλα. ΟΦείλεται σε 1002 παράγοντες που δεν έχουν ελέγξει. Διαφορά στο setup, διαφορά στα στη γέφυρα, διαφορά στο παίξιμο, διαφορά στους μαγνήτες. Όσο και αν λένε ότι είναι ίδια δεν είναι. Ο τύπος αυτός πουλάει κιθάρες. Εσύ τι περιμένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

Αυτο το βιντεο δεν συνοδευεται απο μετρησεις αρα δεν ακουμε καμια διαφορα.

Ή μηπως δεν ειναι ετσι?   ???   ;)

 

Βρε μπας και ακούμε...  ;)

 

Τέλος πάντων, όπως σοφά το έθεσε ο ΌντιοΚώστας νωρίτερα: «Τα ξύλα παίζουν ρόλο.

Και γι αυτούς που θέλουν να παίζουν ρόλο αλλά και σε αυτούς που μπορούν να αντιληφθούν τον ρόλο.».

 

Αν κάποιος δεν ακούει τα «ξυράφια» του ash και τα πιο μεσαία του μαονιού στο βίντεο- μια χαρά, δεν έπαθε και τίποτα- τα κσύλα δεν παίζουν (και αυτά) τον ρόλο τους στον ήχο, πάμε για άλλα, όλα καλά...

 

 

Αλλά ας αφήσει κάποιους από εμάς του υπόλοιπους να τρώμε το παραμύθι- γιατί το γουστάρουμε ρε αδερφέ στην τελική- ή γιατί όπως έγραψε και ο Κώστας μπορούμε να αντιληφθούμε τον ρόλο που παίζει το «παραμύθι».

 

Όσο μικρός και αν είναι αυτός ο ρόλος  ;)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χιλιοειπωμενο παραδειγμα "βαζω μηχανη απο φεραρι σε φιατ αλλα το φιατ δε γινεται φεραρι" δεν πολυστεκει γιατι για τον ηχο της κιθαρας το ξυλο δεν ειναι σε καμια περιπτωση οτι για την αποδοση του αυτοκινητου η μηχανη.Ειμαι εναντια στις ξυλομαχιες γιατι κατα τη γνωμη μου ηχητικα η το μεγεθος επιρροης  αποκλειστικα του ξυλου στον ηχο της ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας ειναι απειροελαχιστο.Αναγνωριζω οτι διαφορα ΥΠΑΡΧΕΙ...(οπως διαφορα θα υπηρχε στην αποδοση της φεραρι αν της αλλαζα καθρεπτες....ακομα και με ιδιους αλλα με μια βιδα λιγοτερη!) η τελος παντων οση και αν εβαζα και ενα φτηνο καλωδιο οπως ειπε και καποιος πιο πριν...παρολλα αυτα σεβομαι απεριοριστα  αυτους που ακουνε τρελες διαφορες απο ξυλο σε ξυλο (επειδη δεν τις ακουω σημαντικα εγω δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν...αλλα μεχρι εκει μπορω να αντιληφθω εγω και βαση αυτου μιλαω)...επισης σεβομαι ακομα περισσοτερο την κατηγορια ολων αυτων που τις ακουνε και σε BLIND TEST...οχι μονο τους σεβομαι αλλα τους ζηλευω κιολας!!!Οσοι ομως υπερμαχοι ξυλομαχοι ακουνε και τα καλωδια και τα Volt που εχουν απομεινει στην μπαταρια απο το πεταλακι...σε blind tests ξεφτιλιζονται (ποσο μαλλον "in the mix") και δεν ξερουν να ξεχωρισουν πχ σε ενα κομματι τον τονο απο το ημιτονιο δεν εχουν το σεβασμο μου!

 

Διαφορα στα ξυλα...ΥΠΑΡΧΕΙ.Δεν την ακους?Αρα δεν εχεις κατι να σε χαλασει.Την ακους λιγο?Αν αυτο το λιγο σε χαλαει...tweak it...φτιαχνει!!!Την ακους πολυ?Ελπιζω να μη σε χαλαει πολυ...γιατι MΠΟΡΕΙ και να μη σε σωσει το tweaking...

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι το γεγονός ότι έχουν διαφορά δεν οφείλεται στα ξύλα. ΟΦείλεται σε 1002 παράγοντες που δεν έχουν ελέγξει. Διαφορά στο setup, διαφορά στα στη γέφυρα, διαφορά στο παίξιμο, διαφορά στους μαγνήτες. Όσο και αν λένε ότι είναι ίδια δεν είναι. Ο τύπος αυτός πουλάει κιθάρες. Εσύ τι περιμένεις?

 

 

Περιμενω οτι οι δυο κιθαρες που εφτιαξε αυτος και τις πουλαει,ειναι ομοιες σε ολα πλην σωματος.

Και καποια φαση του βιντεο παιζει ο ιδιος και με τις δυο,αρα μαλλον ειναι ιδιο το παιξιμο.

Το οτι αυτοι βγαινουν επωνυμα και λενε οτι ειναι ιδια ολα αυτα που εσυ απλα υποπτευεσαι οτι ισως να μην ειναι,αλλα το θεωρεις ως δεδομενο στο συλλογισμο σου καθιστα το σκεπτικο σου ακυρο και αβασιμο.

 

Επισης οπως ανεφερα και νωριτερα σε αλλη σελιδα,δεν μου φαινεται εξωπραγματικο αυτο που ακουω στο βιντεο μιας και παρομοια διαφορα ειχε και σε δικη μου παρτ-τελε το σωμα απο μαονι με ολα τα αλλα ιδια.

Το οτι το ξυλο επηρρεαζει τον ηχο νομιζω οτι ειναι γνωστο και οποιος εχει αυτια που λειτουργουν φυσιολογικα το ακουει,το οτι δεν τον επηρρεαζει ειναι αυτο που δεν ειναι γνωστο και μαλλον αυτο χρειαζεται τις μετρησιμες αποδειξεις (ή εστω τις αποδειξεις που...ακουγονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι το ξυλο επηρρεαζει τον ηχο νομιζω οτι ειναι γνωστο και οποιος εχει αυτια που λειτουργουν φυσιολογικα το ακουει

 

Συμφωνω οτι επηρρεαζει και την ακουω κ εγω αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι τα δικα σου αυτια λειτουργουν καλυτερα απο του αλλου που δεν τις ακουει και πιστευει οτι δεν επηρρεαζει?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Περιμενω οτι οι δυο κιθαρες που εφτιαξε αυτος και τις πουλαει,ειναι ομοιες σε ολα πλην σωματος.

 

 

Βρε George άσε αυτόν τον τύπο.  ;)

 

Τα πράγματα είναι πάναπλα.

 

Όποιος θέλει ας πάει σε ένα μαγαζί και ας δοκιμάσει τρεις stratocaster- ίδιες/ φούστα μπλούζα.

 

Τρεις ΑΜ standard/ alder/ maple (για παράδειγμα)  

 

 

Θα ακούσει τρεις διαφορετικές κιθάρες και η μία θα παίζει καλύτερα (για τα γούστα του)- μπορεί να είναι πιο σκαστή, πιο open ήχος, οτιδήποτε... Το έχουμε ακούσει κατά κόρο να συμβαίνει.

 

 

Γιατί; Τρεις ίδιες κιθάρες, πανομοιότυπες, ίδια τα πάντα/ μαγνήτες/ hardware/ ίδια κατασκευή, τα πάντα όλα...

 

 

Όλα εκτός από την τυχαία μεταβλητή: ΤΑ ΚΣΥΛΑ που θα κάνουν αυτή την διαφορά του (βαριά/ βαριά 5%), αλλά θα δώσουν τον όποιον χαρακτήρα/ πινελιά στον ήχο.

 

 

Λήξης...

 

Οπότε ας σταματήσουμε το παρολί.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί δεν κάνετε και μία ψηφοφορία επι του θέματος εδώ, έτσι, για να φανεί και μία βάση εκκίνησης της συζήτησης; Με μόνο δύο επιλογές, ανεξαρτήτως ποσοστού επιρροής, ναί-όχι. Νομίζω πως θα βοηθήσει με κάποιο τρόπο τους συμμετέχοντες στο νήμα.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Τρεις ίδιες κιθάρες, πανομοιότυπες, ίδια τα πάντα/ μαγνήτες/ hardware/ ίδια κατασκευή, τα πάντα όλα...

...και βάζεις το χέρι στη φωτιά ότι από τη μία δεν πέρασε ένα λεφούσι να τη δοκιμάσει ...ενώ νομίζεις ότι ο έμπορας σε περιμένει...και με το που μπαίνεις στο μαγαζί, αλλάζει χορδές σε όλες!!!!! ;D

άντε χιουμορίστα!!!!!! ;D ;D ;D

Μάθε να βαράς τη ΛΑ και άσε τα κσύλα....άρρωστε!!!! :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...και βάζεις το χέρι στη φωτιά ότι από τη μία δεν πέρασε ένα λεφούσι να τη δοκιμάσει ...ενώ νομίζεις ότι ο έμπορας σε περιμένει...και με το που μπαίνεις στο μαγαζί, αλλάζει χορδές σε όλες!!!!! ;D

άντε χιουμορίστα!!!!!! ;D ;D ;D

 

Ε βέβαια είναι και αυτό... Να μην σου πω ότι η μια ταστιέρα μπορεί να έχει πιάσει περισσότερο λίπος για την δοκίμασε ένας λίγδης.

 

Τρομάρα σου  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει ας πάει σε ένα μαγαζί και ας δοκιμάσει τρεις stratocaster- ίδιες/ φούστα μπλούζα.

 

Τρεις ΑΜ standard/ alder/ maple (για παράδειγμα)  

 

 

Θα ακούσει τρεις διαφορετικές κιθάρες και η μία θα παίζει καλύτερα (για τα γούστα του)- μπορεί να είναι πιο σκαστή, πιο open ήχος, οτιδήποτε... Το έχουμε ακούσει κατά κόρο να συμβαίνει.

 

 

Γιατί; Τρεις ίδιες κιθάρες, πανομοιότυπες, ίδια τα πάντα/ μαγνήτες/ hardware/ ίδια κατασκευή, τα πάντα όλα...

 

 

Όλα εκτός από την τυχαία μεταβλητή: ΤΑ ΚΣΥΛΑ που θα κάνουν αυτή την διαφορά του (βαριά/ βαριά 5%), αλλά θα δώσουν τον όποιον χαρακτήρα/ πινελιά στον ήχο.

 

 

 

Θα πρεπει να θεωρεις δεδομενο τοι  και το setup ειναι ολοιδιο και οι χορδες εχουν γραψει τις ιδιες ωρες... (αυτο τι πιθανοτητες συγκεντρωνει σε ενα κιθαρομαγαζο?)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου