Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο το ξανθό maple (με maple) κι αλλo το Argentinian ροουζγουνd, geke?

...σωστά...και εγώ πριν της βάλω στη πρίζα....τις δοκιμάζω...και ο παράγκας που είναι κοντά στη Βουλγαρία ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Μωρέ ακόμα για τα ξύλα παλεύετε;  ;D

 

;D ;D ;D

 

Λες και δεν ξέρεις... Αν δεν πάει 100 σελίδες το thread δεν πρόκειται να βγει συμπέρασμα*  :P ;D

 

 

*Μαχόγκανι καλό για μέταλ;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

*Μαχόγκανι καλό για μέταλ;

 

Ζεσταίνει η αλήθεια είναι, αλλά στοιχίζει, άσε προτιμώ μεσέ- δρυ, όπως το λέτε εσέις οι χαμουτζίδες  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να βάλει στην εξίσωση και το πιθανό μαφλάρισμα που επιδέχεται το όργανο όταν παίζει κάποιος χοντρός ή τη διαφορά αν παίζεις όρθιος ή καθιστός, πως πιάνεις ή πως στηρίζεις το όργανο ωστε να το αφήνεις να πάλλεται κλπ

 

+1000

 

εχω χασει 18 κιλα απο τον περασμενο ΙΟΥΝΙΟ και οι τελε μου ακουγονται ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ πιο resonant φυσικα οταν ειναι στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ ακουγονται το ιδιο.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

εχω χασει 18 κιλα απο τον περασμενο ΙΟΥΝΙΟ και οι τελε μου ακουγονται ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ πιο resonant φυσικα οταν ειναι στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ ακουγονται το ιδιο.... ;D ;D

 

Μάλλον πρέπει να κάνεις δίαιτα στον ενισχυτή τότενες  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στα mid-90's που επαιζα με μια τζιτζιτεκ θα συμφωνουσα απολυτα με τους υπερμαχους της αποψης οτι δεν παιζει κανενα ρολο το ξυλο.

Οχι απλα δεν επαιζαν κανεναν ρολο οι μαγνητες,ουτε καν το ειδος της κιθαρας δεν επαιζε ρολο.

Ειτε γυψον,ειτε φενδερ ειτε μπουζουκι,το ιδιο ακριβως ακουγοταν!

Και πανω που ειχα βρει την ευτυχια της απολυτης γνωσης αρχισα να ξαναπαιζω με αληθινους ενισχυτες το κοροιδο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ ακόμα για τα ξύλα παλεύετε;  ;D

 

Οπως βλεπεις τιποτα δεν αλλαξε και ας μπαινεις πιο αραια!

 

Ας γραψω και γω την π@π@ρι@ μου:

Εχω δυο ιδιου τυπου κιθαρες (στρατ) με τον ιδιο μαγνητη (dimebucker), χρησιμοποιω και τις ιδιες χορδες και η αποσταση τους απο τον μαγνητη ειναι η ιδια. Εχουν και οι δυο rosewood ταστιερα μονο το σωμα (alder - basswood)  και τα ηλεκτρικα τους (η μια εχει φτηνα ποτενσιομετρα και η αλλη εχει καλα + fernandes sustainer) αλλαζουν.

 

Μαντεψτε, εχουν διαφορετικο ηχο αλλα ο ηχος εχει τον ιδιο χαρακτηρα και με λιγο eq ακουγονται ιδιες, αρα στα δικα μου αυτια το ξυλο παιζει ρολο αλλα σε πολυ μικρό ποσοστο.

 

Έπεισα κανέναν;  :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το νημα εφτασε αισιως τις 20+ σελιδες χωρις καμια απο τις δυο πλευρες να πεισει την αλλη (ως συνηθως) καπου εκει ερχομαι εγω να πω οτι το ξυλο παιζει οση σημασια ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ να παιζει μιας που α)δεν αντιλαμβανομαστε ολοι με τον ιδιο τροπο τους ηχους αρα δεν ακουμε τα ιδια...και β)δεν δινουμε ολοι την ιδια βαρυτητα στις οποιες διαφορες.Η διαφορα για μενα ειναι μια τριχα...αλλα και αυτο ειναι υποκειμενικο γιατι μια τριχα στα μαλλια σου ειναι λιγο αλλα μια τριχα μεσα στη σουπα σου ειναι πολυ (εγω την βλεπω σαν τριχα στα μαλλια αλλα δεν εχει και τοση σημασια) Ισως το Ultimate Test να ειναι το εξης...Παιρνουμε 2 strat με σωμα απο διαφορετικο ξυλο και ολα τ αλλα ιδια...τις κραταμε οπωσδηποτε σε σταση ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ και παιζουμε μονο ακουστικα...οι διαφορες του ξυλου εντοπιζονται ακριβως στις διαφορες με τις οποιες παλλονται τα @@ μας! (Αν ολοι εχουμε τα ιδια αφτια τοτε εχουμε και τα ιδια @@!!!)

 

Peace man!Ειναι η κλασσικη φαση που περιλαμβανει σταθερες αλλα και υποκειμενικες μεταβλητες και ετσι ολοι εχουν επιχειρηματα να στηριξουν το δικιο τους.Ακρη δε βγαινει και πραγματικα πιστευω οτι ολοι εχουν δικιο.Κ εγω που θα φτιαξω με το υπολοιπο gear μου την ΟΠΟΙΑ διαφορα στον ηχο (αν) απομονωσω και (αν) καταλαβω οτι προερχεται απο το ξυλο...αλλα και ο αλλος που θα φρικαρει κατευθειαν με τη διαφορα ειτε θετικα ειτε αρνητικα!

 

PS.Το παραδειγμα του "βαλε τον Vai να σου παιξει με μια squier και θα βγαλει ηχαρα" ειναι ακυρο...εγω θα ελεγα...βαλε τον Vai να παιξει πχ το ριφακι του smoke on the water (αν μπορει να το βγαλει  :P ) και μετα με το ιδιο gear παιξε το κ εσυ (γενικα)...δεν ευθυνονται και για τους παπαδες που παιζει ο Vai τα ΚΣυλα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου