Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά έχω ΠΟΛΛΕΣ κιθάρες...

Από Fender Mex- Ιbanez-Musicman-EVH μεχρι Parker Fly Mojo Flame top

Η καλύτερη στ αυτιά μου απ OΛΕΣ είναι μια Charvel So Cal των 700 €

Λέτε να είναι από τίμιο κσύλο??

Ξεκολλάτε με τα ξκσύλα.....

είναι ΤΟΣΟ αμελητέα η διαφορά(ειδκά όταν ανεβαίνει το γκαίινα) που τσάμπα για μένα το συζητάμε

Όλες Αm παίζουν...

 

Εντιτ...για 1988 ηχογράφηση και οτι συνεπαγεται αυτο μια χαρα ειναι ο ΗΧΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν δεν τον πιανεις, δωσε προσοχη στο outro που παιζει μονος του και ακουγεται πιο καθαρα ποσο "ελαττωματικος" ειναι ο τονος.

 

Sorry man που θα στο πω εγώ - επειδή έχεις εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα περισσότερα από μένα σε λάιβ - αλλά τον ήχο τον ακούς ΠΑΝΤΑ μέσα στην μπάντα.

 

Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό.

 

Τώρα αν δεν σου αρέσει ο ήχος εδώ, ψάξε και βρες κάποιο άλλο λάιβ του Healey - πάντα με την ίδια Squire έπαιζε αν θυμάμαι καλά.

Τώρα, αν δεν σου άρεσε ποτέ και πουθενά ο ήχος του Healey εντάξει, παραιτούμαι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να είναι παραμύθι αυτό με τα ξύλα...Δεν γίνεται,πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο.

Από την δική μου εμπειρία όμως,έναν από τους μικρότερους.

 

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνούσαμε στην εξής κατάταξη:

α)Ενισχυτής

β)Μαγνήτες

γ)Χορδές

δ)Ηλεκτρικά

ε)Ηαrdware

στ)Τύπος κατασκευής/υλικό κατασκευής(ξύλο)

 

Εδώ θα προσθέσω και τον παράγοντα ψυχολογία γιατί,σε ό,τι με αφορά τουλάχιστον,διαπιστώνω πως ανεβοκατεβαίνει την παραπάνω λίστα πολύ συχνά.:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνούσαμε στην εξής κατάταξη:

α)Ενισχυτής

EFFECTS

β)Μαγνήτες

γ)Χορδές

δ)Ηλεκτρικά

ε)Ηαrdware

στ)Τύπος κατασκευής/υλικό κατασκευής(ξύλο)

 

Εδώ θα προσθέσω και τον παράγοντα ψυχολογία γιατί,σε ό,τι με αφορά τουλάχιστον,διαπιστώνω πως ανεβοκατεβαίνει την παραπάνω λίστα πολύ συχνά.:)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω δυο  στρατοκαστερ, μια ελαφρια και μια βαργια με μεγαλη διαφορα… η βαργια ειναι πιο κουδουνιστη .-

 

καλα κανενας αλλος δεν παιζει σολιντ ηλεκτρικη χωρις να τη συνδεσει πουθενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν καταλαβαίνω την επισήμανση του σουπερφανκ (EFFECTS), με βρίσκει σύμφωνο: για να ακούσεις/αξιολογήσεις  ένα όργανο, το ακούς κατ' αρχήν χωρίς τρεις χιλιάδες εφέ πάνω του.

Φυσικά, όμως, τα εφέ πάιζουν μεγάλο έως τεράστιο ρόλο -αυξάνοντας τις μεταβλητές της εξίσωσης του ήχου.

To να πλακώνεις όμως ένα όργανο στα overdubs και τα εφέ για να αποδείξεις ότι "και ένα καπάκι τουαλέτας με distortionz μπορεί να βγάλει ήχο κιθάρας" είναι σοφιστεία του κερατά (αυτό λέω από την αρχή)!

 

Χωνέψατε ορέ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως στην παραπάνω λίστα, εκτός απο την ψυχολογία, 1ο έρχεται το skill, feel, vibe etc.

 

Γιατί δώστε στον Steve vai κτλ συναφιου την δική μου μέτρια κιθάρα, και σε εμένα μια δική τους πανάκριβη κτλ, και τότε θα δούμε ποια κιθάρα βγάζει καλυτερο ήχο!!!

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά διακρίνω τα εξής προβλήματα στη συζήτηση. Δεν τηρείται ένα στοιχειώδες επίπεδο από πολλούς, τόσο σε επίπεδο χαρακτηρισμών, όσο και σε επίπεδο επιχειρημάτων.

 

Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές και όσο το γράφω ακόμα πιο αστείο μου φαίνεται. Τι πάει να πει "ο ήχος είναι χαλαρός", "βαρύ κομπρεσάρισμα", "απαλό sustain" και άλλες τέτοιες γενικότητες (για να μην πω ηλιθιότητες). Δε μπόρει κάποιος να επιχειρηματολογεί για τη διαφορά των ξύλων και να βασίζεται στο ότι οι φτηνές κιθάρες έχουν "κενό ήχο" και "δαμασμένη παραμόρφωση". Δεν στέκουν τέτοια πράματα. Εγώ θεωρώ γλυκό άλλον ήχο από ότι ο χ,ψ συμφορουμίτης.

 

Επίσης ήλπιζα ότι ήταν αυτονόητο ότι ο κάθε μεγάλος κιθαρίστας συνήθως είναι και "δεσμευμένος" επαγγελματικά-διαφημιστικά με κάποια μουσικά brand names. Το ότι ο jimmy page παίζει με συγκεκριμένες κιθάρες, πέρα ότι τον βολεύουν, του αποφέρει και χρήματα σαν endorser. Το ότι ο satriani παίζει με ibanez δε σημαίνει ότι προτιμά ντε και καλά το basswood και άμα του δώσεις μαόνι δε θα βγάλει τον τόνο που θέλει.

 

Τέλος να πω πως κάποια πράγματα όπως η "τονικότητα" κάθε ξύλου δε μπορεί να μετρηθεί με ακρίβεια. Ακόμα και δύο μαόνια θα ακούγονται διαφορετικά αν τα χτυπήσεις λόγω 1002 μεταβλητών. Εφόσον λοιπόν είναι μη μετρήσιμο, είναι και κάτι που δεν μπορεί να αναπαραχθεί με συνέπεια και συνεπώς δεν γίνεται να καταταχθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry man που θα στο πω εγώ - επειδή έχεις εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα περισσότερα από μένα σε λάιβ - αλλά τον ήχο τον ακούς ΠΑΝΤΑ μέσα στην μπάντα.

Φυσικα και τον ακουσα μεσα στην μπαντα τον τονο του.

Για σενα το ειπα να τον ακουσεις στο τελος,  μηπως εκει διακρινονται πιο ευκολα οι "ατελειες" του. :)

Καταρχην δεν παιζει η κιθαρα σε ολα τα ταστα και χορδες το ιδιο.

Ο τονος εχει "κενα", αλλου μικρα, αλλου μεγαλα.

Συνηθως οι "μαγνητες" και τα "ηλεκτρικα" δεν μπορουν να κανουν τιποτα σε αυτο το θεμα.

Πολλες φορες αυτο το προβλημα δεν ειναι θεμα setup ή φρεσκων χορδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου