Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πρέπει να είναι παραμύθι αυτό με τα ξύλα...Δεν γίνεται,πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο.

Από την δική μου εμπειρία όμως,έναν από τους μικρότερους.

 

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνούσαμε στην εξής κατάταξη:

α)Ενισχυτής

β)Μαγνήτες

γ)Χορδές

δ)Ηλεκτρικά

ε)Ηαrdware

στ)Τύπος κατασκευής/υλικό κατασκευής(ξύλο)

 

Εδώ θα προσθέσω και τον παράγοντα ψυχολογία γιατί,σε ό,τι με αφορά τουλάχιστον,διαπιστώνω πως ανεβοκατεβαίνει την παραπάνω λίστα πολύ συχνά.:)

 

Τα μεγαφωνα ξεχασες.

Η διαφορετικη επιλογη, μπορει να σου μετατρεψει ενα ηχο, απο σκατα μεχρι θεικο και το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγω εχω δυο  στρατοκαστερ, μια ελαφρια και μια βαργια με μεγαλη διαφορα… η βαργια ειναι πιο κουδουνιστη .-

 

καλα κανενας αλλος δεν παιζει σολιντ ηλεκτρικη χωρις να τη συνδεσει πουθενα?

Φυσικα ετσι δοκιμαζω αποκλειστικα μια κιθαρα, οταν την πρωτοπιασω. (ιδιως οταν προκειται να την αγορασω)  ;)

Ολα τα αλλα διορθωνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά διακρίνω τα εξής προβλήματα στη συζήτηση. Δεν τηρείται ένα στοιχειώδες επίπεδο από πολλούς, τόσο σε επίπεδο χαρακτηρισμών, όσο και σε επίπεδο επιχειρημάτων.

 

Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές και όσο το γράφω ακόμα πιο αστείο μου φαίνεται. Τι πάει να πει "ο ήχος είναι χαλαρός", "βαρύ κομπρεσάρισμα", "απαλό sustain" και άλλες τέτοιες γενικότητες (για να μην πω ηλιθιότητες).

??? ??? ???

Με εστειλες.

Οποιος τα εγραψε αυτα χαρακτηριζεται ηλιθιος, αν δεν το καταλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύλα είναι κάβλα. Ποιος δεν έχει ζήσει εκείνες τις μοναδικές στιγμές που οι συχνοτικές τους αποκρίσεις απογειώνουν και ξεθυμαίνουν τη μέθη μας… όταν το neck angle τους έχει τη σωστή κατεύθυνση…

 

Κι όποιος δεν καταλαβαίνει ας μη με κάνει φίλο όταν γραφτώ στο φατσομπούκι  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ??? ???

Με εστειλες.

Οποιος τα εγραψε αυτα χαρακτηριζεται ηλιθιος, αν δεν το καταλαβες.

 

"Για να μην πω ηλιθιότητες".

 

Για να μην πω=δε θέλω να το πω απλά μοιράζομαι ότι το σκέφτηκα.

Όλοι είμαστε ηλίθιοι, λίγο ή πολύ. Κάποιοι απλά παίρνουν τον ευατό τους σοβαρά και δεν τον καταλαβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη wikipedia:

 

Tonewood is a term of art that generally refers to woods believed to possess tonal properties used in the construction of stringed instruments.

 

A pickup device is a transducer that captures mechanical vibrations from stringed instruments such as the electric guitar, electric bass guitar, Chapman Stick, or electric violin, and converts them to an electrical signal that is amplified, recorded, or broadcast.

 

Ελπίζω να διακρίνετε την διαφορά στους ορισμούς. Η wikipedia δεν είναι 100% πηγή αλλά τουλάχιστον είναι κάτι. Στην μεν πρώτη φράση υπάρχει η φράση "believed to possess", στη δε δεύτερη τα αντίστοιχα ρήματα είναι "is" και "converts".

 

Τέτοιες διαφορές εντοπίζονται όταν συγκρίνουμε μία επιστημονική αλήθεια με μία εικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να τρώει κανείς το παραμύθι είναι δικαίωμά του

ένας λόγος παραπάνω αν μάλιστα αυτό τον βοηθάει να παίζει και καλύτερα

προσωπικά με ότι όργανο παίζω, λίγο πολύ στον ίδιο ήχο καταλήγω

αν πάντως κάποιος (όχι εγώ) θέλει να εμβαθύνει στις λεπτομέρειες, τους συντονισμούς, τις αρμονικές, τις ιδιοσυχνότητες του ξύλου μίας solid κιθάρας και πως αυτά επηρεάζουν τον ήχο της, θα πρέπει να βάλει στην εξίσωση και το πιθανό μαφλάρισμα που επιδέχεται το όργανο όταν παίζει κάποιος χοντρός ή τη διαφορά αν παίζεις όρθιος ή καθιστός, πως πιάνεις ή πως στηρίζεις το όργανο ωστε να το αφήνεις να πάλλεται κλπ

 

κατά τ άλλα

το να μιλάς για τη μουσική είναι σαν να χορεύεις για την αρχιτεκτονική    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύλα είναι κάβλα. Ποιος δεν έχει ζήσει εκείνες τις μοναδικές στιγμές που οι συχνοτικές τους αποκρίσεις απογειώνουν και ξεθυμαίνουν τη μέθη μας… όταν το neck angle τους έχει τη σωστή κατεύθυνση…

 

Κι όποιος δεν καταλαβαίνει ας μη με κάνει φίλο όταν γραφτώ στο φατσομπούκι  8)

 

 

Φλαράκ σαι πιστήμων λαίμαι, όχι αηδείες, μόλις κάνεις λογαριασμό στο φέιτςμπουκ, θα οσμισθώ την συχνοτική σου απόκριση και θα σε κάνω φρίεντ ρικουέστενε λαίμαι, μπας και απογειώσουμε τη μέθη μας λαίμαι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ετσι δοκιμαζω αποκλειστικα μια κιθαρα, οταν την πρωτοπιασω. (ιδιως οταν προκειται να την αγορασω)  ;)

Ολα τα αλλα διορθωνονται.

 

Παρομοίως... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλαράκ σαι πιστήμων λαίμαι, όχι αηδείες, μόλις κάνεις λογαριασμό στο φέιτςμπουκ, θα οσμισθώ την συχνοτική σου απόκριση και θα σε κάνω φρίεντ ρικουέστενε λαίμαι, μπας και απογειώσουμε τη μέθη μας λαίμαι

 

Φλαραρακ

 

Άλλο το ξανθό maple (με maple) κι αλλo το Argentinian ροουζγουνd, geke?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου