Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μην το βαζετε κατω εχετε καμια εικοσαρια σελιδες ακομα αναλυση μεχρι το επομενο θρεντ.βαρατε αβερτα.Εγω παντως γουσταρω πολυ ,ειναι σαν το πασχα καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια μιας και ειναι στην εποχη.Δεν ριχνουμε και καμια πενια ολοι με αυτα που εχουμε να αφησουμε το μπιρι μπιρι.Πλακα πλακα παρτε και κατι δικο μας που σπερνουν αβιαστα και χωρις πολλα πολλα ξυλα.Κρητικαροι τα αλανια και ακρως αληται!!!!

https://youtu.be/XWVx2Egwqg4.

Fuck the woods and play some music motherf....r θα ελεγα Οπως μαλον το ειπε και ο zappa.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω αλλο αναρωτιεμαι : απο τους συμφορουμιτες που πιστευουν οτι τα ξυλα, το αρμονικο τους δεσιμο, το σχημα της κιθαρας κτλ ΔΕΝ επηρεαζουν τον ηχο, ποσοι στηριζουν την αποψη τους στη φυσικη.

 

Αλλο θεμα φυσικα το κατα ΠΟΣΟ επηρρεαζουν, αν οι συχνοτητες που επηρεαζουν ειναι ανευ ενδιαφεροντος, αν το εξτρα σαστεην ειναι αμελητεο, αν διορθωνεται με εφφε κτλ κ αλλο δεν το επηρεαζουν ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Υπαρχει κανεις που πιστευει το 2ο?

 

Μπας κ συμφωνησουμε στην θεωρια κ παμε στη πραξη.

 

Εγω προσωπικα στη πραξη καταλαβαινω μονο πολυ κακες κ πολυ καλες κιθαρες. Κυριως ομως καταλαβαινω ανετες κ μη κιθαρες κ αυτο με νοιαζει κυριως, αν κ οφφ τοπικ :-)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... let me think  ::) ::) ::)

 

Κάτι πρέπει να πήρε το αυτί μου για κάτι... Fender Stratocaster (και Telecaster).  ;D ;D ;D

 

Ακούστηκε ότι τις βγάζουν και με Alder και με Ash  :o   ;D ;D ;D

 

 

 

ακριβως.

 

Alder για αυτες που βαφονται με χρωματα non transparent & ash για αυτες που βαφονται με χρωματα transparent.το ιδιο ισχυει και για τις G & L.

 

Τα χρονια τα...παλι ο Fender αλλαξε απο ash σε alder για ακομα πιο...επιστημονικους λογους

 

Fender adopted alder for electric instrument bodies in mid 1956, not because of a detailed scientific evaluation of its sonic properties, but probably for no other reason than it was there; that it was readily available and more affordable than ash. Ever since, it is the body wood for the majority of Fender electric instruments. It was and still is a very good choice.

 

;D

 

προσωπικα εχω δει vintage Fender φτιαγμενες απο οτι ξυλο μπορει να φανταστει κανεις,και απο οσα κομματια (απο 2 εως 7) μπορει να φανταστει κανεις,

hack-berry,mahogany,spruce,poplar κτλ... μεχρι και τελε του 58 εχω δει ...μιση...μιση  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, ο Leo ήταν πάντα εκλεκτικός. Αλλά  μάθαινε. ;D

Κάθε εταιρεία που έφτιαχνε και το κάνε καλύτερα αλλά ο κόσμος πάει σε αυτό που ξέρει.

 

Τα ξύλα παίζουν ρόλο.

Και γι αυτούς που θέλουν να παίζουν ρόλο αλλά και σε αυτούς που μπορούν να αντιληφθούν τον ρόλο.

 

Προσωπικά δεν αισθάνθηκα ποτέ την ανάγκη να σταυροφορήσω / πείσω κανέναν για τις ξυλοεπιρροες.

 

Εδώ δεν καταφέρνω να αποδεχθούν την προφανή βλακεία που προκαλεί την κόλαση της καθημερινότητάς μας, τα ξύλα με μάραναν;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη έχει να κάνει με την ποιότητα της κιθάρας κι όχι με τα ξύλα αυτά καθ΄αυτά αν και για μένα έχουν κι αυτά μεγάλη σημασία. Φυσικά έχω αρκετές κιθάρες κι έχω κάνει πολλές αλλαγές και πειραματισμούς και τις περισσότερες τις άκουσα

Σημειώστε ότι πλέον έχω πρόβλημα με τα αυτιά μου (δεν ακούω πάνω από τους 8 Κhz). Όμως αυτό δεν με εμπόδισε να μεταφέρω τους ίδιους μαγνήτες από strat σε strat και να καταλαβαίνω τεράστιες διαφορές. Το τι μου άρεσε είναι υποκειμενικό αφού όπως είπε κι ο Spyros Delta (παικταράς) μπορούμε να ζητάμε άλλον ήχο κάθε φορά από μια κιθάρα.

Μια από τις καλύτερες κιθάρες μου έχει σώμα Poplar με καπάκια alder (Japan strat 80's) αλλά έχω και μια firebird που είναι σκέτο πιάνο στον ήχο (όμως ακόμα κι αυτή έχει το κακό ότι δεν συγχωρεί το λάθος, θα το ακούσεις).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως.

 

Alder για αυτες που βαφονται με χρωματα non transparent & ash για αυτες που βαφονται με χρωματα transparent.το ιδιο ισχυει και για τις G & L.

 

Τα χρονια τα...παλι ο Fender αλλαξε απο ash σε alder για ακομα πιο...επιστημονικους λογους

 

;D

 

προσωπικα εχω δει vintage Fender φτιαγμενες απο οτι ξυλο μπορει να φανταστει κανεις,και απο οσα κομματια (απο 2 εως 7) μπορει να φανταστει κανεις,

hack-berry,mahogany,spruce,poplar κτλ... μεχρι και τελε του 58 εχω δει ...μιση...μιση  ;D ;D ;D

 

Μισό μισό κερδίζει όμως φίλως, που έλεγε παλιά και η πέψη και η θρέψη.

 

Πιο πολύ πλέον με ενδιαφέρει το άνετη και ελαφριά κιθάρα που λέει και ο φίλος πιο πάνω, αν και είμαι ξυλάς. Κυρίως για το λόγο ότι έχω κατασκευάσει κιθάρα, έχω σκαλίσει ξύλο έχω τρίψει ξύλο και έτσι νομίζω ότι έχω μια σύνδεση μαζί του. Το βλέπω σαν την ψυχή της κιθάρας. Δε θα προσπαθήσω να πείσω κανέναν. Είναι σαν την εικονομαχία. Είσαι ή ξυλολάτρης ή ξυλο-κλάστης. (Τσσσσς πολλά επίπεδα νοήματος και δύο μη σου πω).

 

(Στο τέλος έχασαν εκεί οι εικονοκλάστες χμμμ)

 

:o :o :o :o

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χρόνια πολλά και καλά.

 

Τελικά το παραμύθι το τρώμε; Εξαρτάται τί εννοούμε λέγοντας "παραμύθι".

 

Εγώ κοιτάζω τον εαυτό μου στον καθρέπτη, και ναι, το παραδέχομαι. Το τρώω το παραμύθι. Όπως τρώω το παραμύθι σε κάθε έκβαση της ζωής άλλωστε. Το παραμύθι του τσιγάρου, το παραμύθι του ιντερνέτ, το παραμύθι της πολιτικής, το παραμύθι της κατανάλωσης, το παραμύθι της μουσικής.

 

Όπως φυσικά και το παραμύθι, ότι το υλικό κατασκευής είναι, όχι αμελητέο, αλλά ανύπαρκτο μέγεθος, στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Αλλά, όχι σερβιρισμένο. Δεν θα έρθει κάποιος να μου πασάρει το παραμύθι του. Θα πάω εγώ να το παραγγείλω στα μέτρα μου. Μπορεί και να το φτιάξω μόνος μου. Είναι δικό μου παραμύθι, και δεν μπορώ, ούτε και πρέπει να το πασάρω ή να το επιβάλλω. Μόνο να δω και των γύρω μου το παραμύθι και να σκεφτώ αν η ιστορία τους είναι πιο ενδιαφέρουσα, πιο πιασάρικη, πιο λυπητερή ή πιο βαρετή. Ποτέ όμως λάθος ή σωστή...

Όταν διαβάζω ένα μυθιστόρημα ή βλέπω μια ταινία, το μόνο που δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω είναι, "πώπω, αυτή η ταινία είναι λάθος"... :o

 

Δεν υπάρχει αντικειμενικό αφού ;D

 

Και όσο δεν υπάρχουν ΣΟΒΑΡΕΣ, ελεγχόμενες, εργαστηριακές, επιστημονικές, άκρως αμερόληπτες ΜΕΛΕΤΕΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ πάνω στο, φλέγον έως κάρβουνου, ζήτημα, αυτό που θα επικρατεί-και δικαίως- είναι η λογική, πασπαλισμένη με ολίγη άχνη-προσωπικής εμπειρίας μουσικών και κατασκευαστών (και αυτή δεν είναι καθόλου αμελητέα).

 

Ας μην καταλήγουμε να επικαλούμαστε υπερβολές των δύο άκρων.

 

Το ότι δεν αρέσει σε κάποιους ο ήχος του outro πχ του Jeff Healey ή του Page κ.ο.κ, δεν έχει να κάνει με το όργανο, ή τους μαγνήτες της μόνο. Το ότι σε κάποιους αρέσει, πάλι δεν έχει να κάνει με το όργανο...

 

Εν κατακλείδι, το ερώτημα δεν είναι αν κάνουν διαφορά τα κσύλα (ή τα πλαστικά) από μόνα τους. Αλλά τί ρόλο παίζουν στο τρίγωνο παίκτης-όργανο-ενισχυτής και πώς όλα αυτά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. 

 

Αν υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι το υλικό δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο, ας σηκώσει το χέρι, για να το πάρουμε απ' την αρχή. (άλλες 25 σελίδες... :-X)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αλλο αναρωτιεμαι : απο τους συμφορουμιτες που πιστευουν οτι τα ξυλα, το αρμονικο τους δεσιμο, το σχημα της κιθαρας κτλ ΔΕΝ επηρεαζουν τον ηχο, ποσοι στηριζουν την αποψη τους στη φυσικη.

 

Αλλο θεμα φυσικα το κατα ΠΟΣΟ επηρρεαζουν, αν οι συχνοτητες που επηρεαζουν ειναι ανευ ενδιαφεροντος, αν το εξτρα σαστεην ειναι αμελητεο, αν διορθωνεται με εφφε κτλ κ αλλο δεν το επηρεαζουν ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Υπαρχει κανεις που πιστευει το 2ο?

 

Μπας κ συμφωνησουμε στην θεωρια κ παμε στη πραξη.

 

Εγω προσωπικα στη πραξη καταλαβαινω μονο πολυ κακες κ πολυ καλες κιθαρες. Κυριως ομως καταλαβαινω ανετες κ μη κιθαρες κ αυτο με νοιαζει κυριως, αν κ οφφ τοπικ :-)

 

Μα αν κάτι δεν μπορείς να το μετρήσεις, δε μπορείς και να το αναπαράγεις. Δηλαδή αν δεν ξέρεις πόσο ακριβώς επηρεάζει και ποιες συχνότητες, τότε δεν μπορείς να γενικέυσεις.

 

Π.χ όλα τα site μαγνητών έχουν συγκεκριμένα specs για τα φυσικά μεγέθη που αφορούν στο προϊόν. Πουθενά όμως δεν υπάρχει spec για τα ξύλα. π.χ 2 mm μαόνι έχει τόση ταλάντωση και τόσο συχνοτικό τάδε (δε ξέρω) και αν δεθεί με κελεμπέκι ταστιέρα τότε θα έχει το δείνα κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην το βαζετε κατω εχετε καμια εικοσαρια σελιδες ακομα αναλυση μεχρι το επομενο θρεντ.βαρατε αβερτα.Εγω παντως γουσταρω πολυ ,ειναι σαν το πασχα καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια μιας και ειναι στην εποχη.Δεν ριχνουμε και καμια πενια ολοι με αυτα που εχουμε να αφησουμε το μπιρι μπιρι.Πλακα πλακα παρτε και κατι δικο μας που σπερνουν αβιαστα και χωρις πολλα πολλα ξυλα.Κρητικαροι τα αλανια και ακρως αληται!!!!

https://youtu.be/XWVx2Egwqg4.

Fuck the woods and play some music motherf....r θα ελεγα Οπως μαλον το ειπε και ο zappa.

 

Ρε πάρα πολύ καλό. Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω  απο ξυλα και δε μ ενδιαφερουν να πω την  αληθεια αλλα...

Θεωρω αδιανοητο το να σκεφτω οτι το ξυλο δεν  παιζει κανενα ρολο στον ηχο και για καποιο λογο  που δε μπορω να αποδειξω,νομιζω οτι παιζει ρολο κυριως το ξυλο στο μανικι.

 

Επισης μου φαινεται κουφο το οτι μια ηλεχτρικια κιθαρα ειναι δυνατον να  κοστιζει πανω απο 1000 ευρω. Αλητες... 8) :P ;D

 

Απο τη δικη  μου  μικρη εμπειρια,ενα καλο οργανο φαινεται οταν  παιζεται με ενταση ΜΕΣΑ σε μπαντα απο αληθινο ενισχυτη.Τοτε μονο καταλαβαινεις αν διατηρει την καθαροτητα του ειτε στα καθαρα,ειτε στα βρωμικα και το αν κοβει-μπαινει μεσα στη μιξη στης μπαντας.

 

Αν παιζεις με προσομοιωσεις στου Τουρκου το στουντιο  (Κιουμπεης) ή με τον...λαμπατο στο  0,4 να μην ξυπνησει ο τραπεζικος στον 3ο, παρε μια μπουλετ στρατ ή μια ΑΗμπανΕΖ φτηνη και εισαι αρχηγος.

 

ΥΓ.Εχω 2 κολλητους που με πρηζουν καθε φορα με τα ξυλα...Ρε οξω απ δω.

Ειπαμε,νταξ,μετραει το κσυλο αλλα...

Στα εξηγω  καλα?

Μαθε μπαλιτσα...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου