Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη  μου απευθυνεσαι σα να μαι μανιακος του  ξυλου.Χεσ...να τα χω τα χω τα ξυλα.

 

Αφου ομως θες  να σου προτεινω,μελετησε λιγο το σαιτ  ενος φιλου που το παλευει στην  Αγγλια με δικη του εταιρεια και στειλτου ενα μνμ να σου εξηγησει...

 

http://www.zivorycustomguitars.com/#!neck-wood-body-wood/c1gaw

 

Μη γινεστε οπαδοι του ασπρου μαυρου.

 

Πα  να  φαω συκωτι ψημενο σε καρβουνα μανιου ονδουρας...

 

 

Δεν θελω από αλλους απο ΣΕΝΑ θέλω να μας πεις το συνδυασμό που έχει ΤΗΝ επιρροή στον ΤΕΛΙΚΟ ΗΧΟ μιας ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθάρας....

Γιατί εγώ 30χρ ΑΛΛΑΓΗ στον ήχο που να ακούω με το αυτί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ήταν από μαγνήτες, ενισχυτές, μεγάφωνα....

Τα ξύλα για μένα παίζουν Ρόλο όσο κι ενα φτηνό καλώδιο που πάει απ την κιθάρα στον ενισχυτή....ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ..

Γιατί σ ενα blind test αν μου αναγνωρίσει(σε ίδιες κιθάρες στα υπόλοιπα) κάποιος ποιό ειναι το μαόνι Ονδούρας σε συγκριση με Έβενο ή κελεμπέκι  Κάτω Πετραλώνων ντάξ....respect

Τώρα θα μου πεις γιατί πήρες Parker ρε μεγάλε τόσα λεφτά??

Σιγουρα ΟΧΙ για τα κσύλα(mahogany απλο με maple top όπως όλες οι εταιρείες) αλλά για ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...

Περιμένω τον συνδυασμό σου το λοιπόν αφού χωνέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εδω βλεπουμε επιστημονικα τεκμηριωμενο το ποσο κοροιδα ειμαστε ολοι εμεις που αγοραζουμε ξυλινα οργανα εδω και τοσες δεκαετιες

 

 

 

 

 

 

 

Ακου πονο και καημο ο νεκροθαφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, απλά είναι τα πράγματα.

 

Αν όλες οι κιθάρες που έχουν ίδιους μαγνήτες, ίδιες χορδές, ίδια τάστα, ίδιες γέφυρες, ίδιους καβαλάρηδες, καρφωμένες σκέτες στον ίδιο ενισχυτή, σας ακούγονται το ίδιο, εγώ πάω πάσο.

 

Εμένα δεν μου ακούγονται, μπορεί να έχω "πάθει και μια ψυχολογία" δεν ξέρω. ;D ;D ;D

 

Το ξύλο βγήκε απ' τον Παράδεισο. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A placebo is any medical treatment that is inert (inactive), such as a sugar pill. Around one third of people who take placebos (believing them to be medication) will experience an end to their symptoms. This is called the placebo effect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω βλεπουμε επιστημονικα τεκμηριωμενο το ποσο κοροιδα ειμαστε ολοι εμεις που αγοραζουμε ξυλινα οργανα εδω και τοσες δεκαετιες

 

 

 

 

 

 

 

Ακου πονο και καημο ο νεκροθαφτης

 

 

Καλά άμα το έβαζες χωρίς ήχο, το 70% από εμάς θα άκουγε το χαρακτηριστικό twang της τελεκάστερ και το κομπρεσαρισμένο κελάηδισμα του alder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περιμένω τον συνδυασμό σου το λοιπόν αφού χωνέψεις...

 

Απανταω απο ευγενεια αγαπητε συνομιλητη Satanas ,σε μια ερωτηση που δεν σηκωνει  απολυτη απαντηση,παρακαλωντας  σε,να αντιλαμβανεσαι τις ρητορικες ερωτησεις  οπως αυτη που παρεθεσα και ανταποδωσες υπο μορφη δογματικου ερωτηματος.

 

Ιδου η αληθεια  λοιπον για τον απολυτο,αδιαμφισβητητο τονο:

 

Body Wood: Queensland Silky Oak

Neck Wood: One piece Goncalva Alves

Pickups: Jeppsons G.M Signature H-H

Neck Contour:  Slim C-Shape

 

Και δε σηκωνει αντιρρηση,διοτι το ιντερνετ  μας κανει ολους φωστηρες... 8)

 

Ειμαι ασχετος φιλε μου απο συνδυασμους.

Εχω γοητευθει απο φτηνες κιθαρες με...special electronic modes πολλακις αλλα στην κρισιμη  στιγμη δεν  απεδιδαν.

Στ  αυτια μου  και στα χερια μου.

Απο φιλους  που ασχολουνται  και με πρηζουν να δοκιμασω καλα οργανα,εχω πειστει οτι ενα φιατ δε γινεται φερραρι αν αλλαξεις μηχανη.

Δεν  εχω προβλημα να παραδεχτω το αντιθετο αλλα οχι  απο οποιον παραθετει ευσεβεις ποθους που εγιναν φιλοσοφια ζωης.Εμπιστευομαι,μεχρι  στιγμης,το όποιο αισθητηριο μου.

 

Αν το  δικο σου αισθητηριο σε κανει να θεωρεις οτι τα ξυλα ειναι ασημαντα,αυτο ειναι  θειο δωρο.Ειμαι μαζι  σου.

Ηρθε η ωρα λοιπον να κανεις αυτο στο οποιο η  κιθαρα ειναι το μεσο:

Να παραξεις  μουσικη. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδου η αληθεια  λοιπον για τον απολυτο,αδιαμφισβητητο τονο:

 

Body Wood: Queensland Silky Oak

Neck Wood: One piece Goncalva Alves

Pickups: Jeppsons G.M Signature H-H

Neck Contour:  Slim C-Shape

 

Και δε σηκωνει αντιρρηση

Ρε συ αυτό τον συνδυασμό χαρακτηριστικών τον έχω, αλλά ο ήχος μου είναι σκατά.

 

Γράψε παλικάρι μου και τι χορδές να βάλω, μπας και το σώσω το όργανο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου