Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ, λήξις, ξσύλο του 07, δεν κάνει ούτε για ξσυλόσομπα, ε...

Όχι ρε π0$τ! μου και είναι 2007 η δικιά μου. Τι κάνω τώρα;

70s_strat.thumb.jpg.b79d5fb3edaa1659c9df8a7d2afad020.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Αν το  δικο σου αισθητηριο σε κανει να θεωρεις οτι τα ξυλα ειναι ασημαντα,αυτο ειναι  θειο δωρο.Ειμαι μαζι  σου.

 

 

 

χα χαααχ Respect

 

"Όσο ακούν τα αναμμένα κάρβουνα, άλλο τόσο και οι καρβουνιάρηδες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειχε βρει μια καλη παρτιδα μαχογκανυ καλο για τελε.....εχω παιξει με 2-3 και ακουγονταν....ΑΚΡΙΒΩΣ σαν τελε...(τι περιεργο αληθεια.... ;D ;D)

 

Δεν είχε μειωμένα πρίμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα πλάκα βγήκε επιστημονικό άρθρο φέτος! Τέλειο?

 

http://przyrbwn.icm.edu.pl/APP/PDF/127/a127z1p31.pdf

Αλλά το θρεντ συνεχίζεται.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, κατέληξαν οι ειδήμονες;

 

Σας ευχαριστούμε που μοιραστήκατε μαζί μας το απαύγασμα της εμπειρίας σας...

 

χαχαχχααχχ

Μου ρθε κατ ευθειαν στο μυαλο η παρακατω εικονα!!!

 

 

 

Δεν υπαρχουν ειδημονες...υπαρχουν επειχειρηματα που στεκουν και επιχειρηματα που ειναι αυθαιρετα...

Για τα περι εμπειριας...εδω μεσα ολοι "το απαύγασμα της εμπειρίας μας" μοιραζομαστε.Ετσι οσοι ειναι πιο εμπειροι οφειλουν να μιλουν λιγοτερο αυθαιρετα απο καποιον απειρο και χωρις αοριστιες και επιχειρηματα δημοτικου του στυλ "εχω δικιο γιατι ξερεις ποιος ειμαι εγω?"Ξερεις με ποιους εχω παιξει εγω?" (το να χεις παιξει με τον Μπετοβεν δε σε κανει κ εσενα Μπετοβεν...απλα εναν απο τους κομπαρσους του σε κανει σε πρωτη φαση) "ξερεις ποιον ξερω?" "ξερεις ποσο χρονων ειμαι?"γιατι αυτομετατρεπονται σε γραφικοι...

Οποτε μιας που δε γνωριζομαστε προσωπικα μιλαμε με επιχειρηματα και προσπαθουμε να μην εκτιθεμεθαθαθα!!!Συμφωνω με τον Ντερτυ Χαρυ για τα περι αποψεων...αλλα αφου ο καθενας εχει και απο μια...τουλαστιχον ας μη την αφηνει ακαλυπτη....

 

Το αρθρο καταληγει λεγοντας την επιδραση "non significant,ambiguous"....πρεπει να βρουμε ενα τροπο να το διαψευσουμε κ αυτο...

 

 

10437622_10153152733136151_7683848851821119631_n.jpg.d5a422393e0775485475c57d7892d23f.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε μειωμένα πρίμα;

 

Οχι,ισα ισα επειδη ηταν βαρΓια ειχε αυξημενα πριμα.... ;D (oσo πιο βαΡΓια ειναι μια κιθαρα τοσο πιο πριμα ειναι για αυτο και οι late 70s Fender σε ξυριζουν με μια λα μινορε  ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε εδω σκαστο μαονι να....σκασεις.... ;D

 

 

 

 

 

 

κατι που πολλοι δεν ξερουν ειναι οτι αρκετες Fender στα mid 60s HTAN μαχογκανι καλο για μεταλ ;D μια και του ειχα τελειωσει τα κΣυλα του Φεντερ και ειχε βρει μια καλη παρτιδα μαχογκανυ καλο για τελε.....εχω παιξει με 2-3 και ακουγονταν....ΑΚΡΙΒΩΣ σαν τελε...(τι περιεργο αληθεια.... ;D ;D)

 

Αν αφήσουμε στην άκρη γέφυρες μαγνήτες και κσύλα το scale length και το είδος των τάστων αλλάζει τον ήχο τρελά. Συνήθως μια κιθάρα με scale length 25.5" θα φεντεριάσει θες δε θες. Ότι ξύλο και να είναι. Βέβαι δεν μπορούμε να αρνηθούμε τη γλύκα που θα πάρει στα μεσαία από το μαόνι.....

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το scale length και το είδος των τάστων αλλάζει τον ήχο τρελά.

 

και οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ αλλαζουν τον ηχο ΠΑΛΑΒΑ.... ;D

 

και τα ποντεσιομετρα και οι πυκνωτες..ΚΟΥΖΟΥΛΑ.... ;D

 

τι να μας πουν τα κΣυλα λοιπον?  ;D ;D ;D ;D (οσο...γλυκα μεσαια και να δινουν...ενα κλικ στο ποντεσιομετρο που γραφει MID στον  ΕΝΙΣΧΥΤΗ θα εχει....ΘΕΟΠΑΛΑΒΑ μεγαλυτερη επιδραση στα....μεσαια..απο το μαχογκανυ καλο για μεταλ ;D)  

 

αλλα πες μου εσυ που εισαι και luthier... ;D...ποια κιθαρα θα ακουγεται περισσοτερο σαν TELECASTER μια LES PAUL με μαγνητες TELE ή μια Tele με humbuckers?  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου