Προς το περιεχόμενο

Προστασία από αντιγραφές


PPALEOL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Συγχαρητήρια για το site . Θα ήθελα να με πληροφορήσει κάποιος, πώς μπορώ να προστατέψω το cd τηs νέαs μου δουλειάs που πρόκειται να κυκλοφορήσω σύντομα. Υπάρχει τρόπος?

Η παραγωγή και η διάθεση θα γίνει από μένα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πέτρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Πέτρο - ppaleol,

 

Καλώς όρισες. Δυστηχώς, δεν υπάρχει τρόπος απόλυτα ασφαλής ώστε να προστατέψεις τα κομμάτια σου. Εξαρτάται βέβαια για τι είδους προστασία μιλάς. Φοβάσαι απλώς την αντιγραφή μετά την κυκλοφορία του CD;

 

Εδώ θα βρεις μία σχετική συζήτηση σχετικά με την προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων, αν σε βοηθήσει. Κάποιος έχει καταχωρήσει και τον σχετικό Νόμο.

 

Το site της ΑΕΠΙ ίσως σου δώσει κάποια στοιχεία, αν και η ΑΕΠΙ προστατεύει μόνο τα εγγεγραμένα μέλη της.

 

Το κόλπο με το συστημένο γράμμα στον εαυτό σου, είναι μία παλιά τεχνική που ίσως να δουλεύει αν κάποιος αντιγράψει αυτούσιο ένα κομμάτι σου, αν όμως αλλάξει έστω και μία νότα σε ένα μέτρο το έχεις χάσει, αν δεν απατώμαι.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεράσιμε σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις. Αυτό που βασικά με ενδιαφέρει είναι να προστατέψω το cd από αντιγραφές. Ολα τα παραπάνω τα έχω υπόψη μου. Θέλω δε να σε πληροφορήσω ότι χρησιμοποιώ σαν μέσω αντιγραφής το windows media player. Μήπως μέσα από αυτό υπάρχει κάποια ρύθμιση που θα μπορούσε να μου λύσει το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία απολύτως.

 

Αν εννοείς ότι έχεις κωδικοποιήσει τα τραγούδια σου σε WMA format και θέλεις να αποφύγεις αντιγραφές, τότε: ναι, με τον Windows Media Player 9 (βασικά με μία κωδικοποίηση WMA που υποστηρίζεται από τον 9) μπορείς να "κλειδώσεις" τα τραγούδια σου, ωστόσο (α) ξεκλειδώνουν και (β) δεν υπάρχει format που να μην αντιγράφεται από τη στιγμή που την ψηφιακή σου έξοδο μπορείς να την οδηγήσεις σε έναν audio grabber και να ηχογραφήσεις ό,τι μπορεί να αναπαραχθεί. Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες για το κλείδωμα με τα WMA.

 

Από που ξεκινάς και ποιός είναι ο σκοπός σου; Γιατί μερικές φορές μπλέκουμε σε λάθος δρόμους χωρίς να υπάρχει λόγος.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά Γεράσιμε, θα ήθελα όσο μπορώ να αποφύγω τις αντιγραφές γιατί η τοπική αγορά που θα κυκλοφορήσει είναι πολύ μικρή και καταλαβαίνεις ότι αν υπάρξουν αντιγραφές , δεν θα βγάλω ούτε τα έξοδά μου. Αυτός είναι βασικά ο λόγος.

Πάντως σε ευχαριστώ και πάλι

Πέτρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η υποδοχή που μου κάνατε ήταν υπέροχη. Δεν φανταζόμουν ότι θα είχα απαντήσεις μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Σας ευχαριστώ.

Πέτρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

feather, οδήγησε τον νεαρό στο ταμείο. Οι απαντήσεις μας προστατεύονται εμπορικά :twisted:

 

Να'σαι καλά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


http://www.macrovision.com/products/cds/index.shtml
http://www.sonydadc.com/
http://www.sunncomm.com/press/pressrelease.asp?prid=20030827630

 

Πιστεύω να σε βοηθήσουν τα σχετικά links, καθώς πιστεύω πως θέλω να καταστήσεις το cd σου μη-αντιγράψιμο.

 

Απλά να ξέρεις πως αυτές οι τεχνολογίες συνήθως κάνουν περισσότερη ζημιά στον καλλιτέχνη παρά στους πeιρατές. Πολλά cd players δεν μπορούν να αναπαραγάγουν αυτά τα cd καθώς δεν μπορούν να τα παίξει κάποιος στον υπολογιστή του.

 

Γιατί ακριβώς φοβάσαι την αντιγραφή? Πιστεύεις πως είναι τόσο καλή η δουλειά σου? Ποιο είναι αυτό το μικρό κοινό που αναφέρεσαι? Γιατί να θέλουν να αντιγράψουν τη μουσική σου αν είναι καλή και τους αρέσει?

Μήπως θέλεις να βγάλεις λεφτά? Μήπως θέλεις να βγάλεις όσο πιο πολλά λεφτά γίνεται?

 

Έγω σιχαίνομαι αυτές τις τακτικές, είναι καθαρή προσβολή προς το κοινό, υπάρχει παρα πολυς κόσμος έξω που εκτιμάει τη καλή μουσική και δαπανάει λεφτά και ώρα για να την αποκτήσει και δε μπορείς να τους συμπεριφέρεσαι έτσι επειδή απλά κάποιοι είτε επειδή δεν εκτιμάνε τη μουσική Ή δεν εκτιμάνε τη μουσική -σε αυτή τη περίπτωση- τη δικιά σου απλά κάνουν μια πρόχειρη κόπια επειδή απλά θεωρούν τη μουσική πρόχειρη.

 

Ο τρόπος που ενεργείς δε μου αρέσει όπως θα κατάλαβες, σκοπός είναι να ελευθερώσουμε τη μουσική όχι να τη εγκλωβίσουμε σε ακόμα πιο στενά περιθώρια από ότι είναι. Παρ' όλα αυτά περιμένω να ακούσω γιατί το κάνεις αυτό. Περιμένω να ακούσω λεπτομέρειες για τη δουλειά σου κτλ αν είναι δυνατόν.

 

this is not the way to go mate, think it over. OR think over it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Heartcore κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για τα links που μου προτείνεις. Ομολογώ ότι οι προηγούμενες απαντήσεις που έλαβα ήταν πιο ευγενικές από τη δική σου.

Για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα: Δε φοβάμαι τις αντιγραφές. Απλά ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΩ γιατι πιστεύω ότι η αντιγραφή ειναι ΚΛΟΠΗ. Αν είναι τόσο κακό αυτό ας κρίνει ο καθένας. Λεφτά δεν θέλω να βγάλω περισσότερα από όσο μου κόστισε η αγορά των cd's και η εκτύπωση του εξώφυλλου. Το αν είναι ή όχι καλή η μουσική μου δεν θα το πω εγώ. Θέλω να ξέρω ποιοί είναι αυτοί που πραγματικά με αγαπούν και θα με αγοράσουν.

Για παράδειγμα σου αναφέρω ότι όταν παντρεύτηκα, κάλεσα στο τραπέζι του γάμου που έγινε στο μαγαζί που είχα όλο το κάλεσμα (συγγενείς , φίλους κλπ.) Λοιπόν σε πληροφορώ ότι από τους 300 προσκεκλημένους μόνο τους 50 είχα δει ξανά στο μαγαζί. Όλοι οι υπόλοιποι (και ήρθαν όλοι) μόνο στο ΤΖΑΜΠΑ ήρθαν στο μαγαζί.

Όσο για το κοινό που λες ότι προσβάλω, σε πληροφορώ ότι το υπηρετώ με ταπεινότητα, συνέπεια και ειλικρίνεια εδώ και 26 χρόνια.

Αυτά, για να μη σιχαίνεσαι αυτές τις τακτικές και να μάθεις ότι΄δεν μπορεί όλοι να ενεργούν με το δικό σου σκεπτικό. Όσο για το αν σ' αρέσει ο τρόπος που ενεργώ, το μόνο που έχω να πω είναι ότι : ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ.

Και πάλι σ' ευχαριστώ

Πέτρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά συγχώρεσε με για την επιθετικότητα.

Απλά είμαι κατα τέτοιων τεχνικών που έχει αποδειχτεί ότι τελικά δε λειτουργούνε καθώς και τα cd αντιγράφονται με τον έναν η με τον άλλο τρόπο. Δεν πιστεύω ότι με αυτό το τρόπο μπορείς να πολεμήσεις τη πειρατεία καθώς πιστεύω ότι η μάχη πρέπει να δίνεται στον ηθικό τομέα και όχι στον τεχνικό.

Στο κάτω κάτω της γραφής δικιά σου δουλειά είναι, εσύ αποφασίζεις δεν είχα σκοπό έτσι και αλλιως να σου επιβάλω τίποτα, σου παρέθεσα κάποια σχετικά links και η όλη επιθετικότητα κυρίως δεν ήταν για το πρόσωπο σου όσο για την κατάσταση των πραγμάτων που βάζουν σε ανούσιες ακόμα και ψυχοφθόρες διαδικασίες δημιουργούς και ακροατές.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία με τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου