Προς το περιεχόμενο

Πίστωση στο App store;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

....αναβαθμίζω απόψε το ipad 3 που έχω....

Μπαίνω στο app store και βλέπω ότι έχω 3 εφαρμογές προς αναβάθμιση επίσης.

Επιλέγω την αποδοχή των αναβαθμίσεων και μου πετάει ένα μήνυμα....

'' εκκρεμεί μια πληρωμή σας,αλλάξτε τρόπο πληρωμής, κάρτα πιστωτική''

 

Μπαίνω στην λίστα αγορών μου και βλέπω ότι στις 28.2.2015 είχα αγοράσει 2 πακέτα από την ΙΚ Multimedia.

Τα χρεώθηκα, τα κατέβασα και δουλεύουν κανονικά.

 

Και απόψε βλέπω ότι τους χρωστώ 19,98 γιούρια.

 

Ανέβασα λίγη πίεση...έστειλα μέιλ και στην ΙΚ και στην Apple...περιμένω τώρα ένα 48ωρο να μου απαντήσούν και ερωτώ....

 

 

Μας πιστώνουν κι όποτε έχουμε;

Aν η κάρτα δεν είχε χρήματα, δεν θα με άφηνε να κατεβάσω τις εφαρμογές.Ούτε τους ζήτησα να με πιστώσουν, ούτε να μου δανείσουν. Καλό ε;...

 

Σας έχει συμβεί;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει συμβεί;

 

Ναι.

 

Το φσινόμενο οφείλεται στο ότι η πραγματική χρέωση της κάρτας συντελείται μετά την δέσμευση του ποσού μίας αγοράς, μερικές φορές μέρες ολόκληρες αργότερα. Αν στο μεταξύ η κάρτα έχει ακυρωθεί π.χ., η πληρωμή μένει στον αέρα και θα σου ζητήσουν να την ολοκληρώσεις πριν σου ξαναδώσουν πρόσβαση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. το ποσό αυτό είχε δεσμευθεί την ώρα της αγοράς των εφαρμογών. Είχε αφαιρεθεί από το λογιστικό υπόλοιπο, όχι από το διαθέσιμο. Πέρασαν 20 μέρες διαθέσιμες και απόψε βλέπω ότι ΄διαθέσιμο και λογιστικό υπόλοιπο είναι ίδια. Άρα έχει πληρωθεί η αγορά.

 

Αλλά αυτό που με ξενίζει περισσότερο, είναι ότι σου επιτρέπουν έτσι να κατεβάσεις μια εφαρμογή,να την δουλέψεις, να την πληρώσεις όποτε έχεις; Credit Advance>????

 

Και μέχρι να την πληρώσεις δεν μπορείς να αναβαθμίσεις το ήδη υπάρχον software.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη μα@#$κια πραγματικα, διοτι δεν εχεις επιλογες, δεν ειμαι χρηστης απλ, αλλα φανταζομαι θα υπαρχει 1-2 σημεια για να αποκτησεις εφαρμογες, απου αν θελουν σε πετανε και τελος, δεν μπορεις να ενημερωσεις τον υπολογιστη σου,  για εκει παει το πραγμα, ετσι μπορουν να σε εκβιαζουν χρεωνοντασε απροειδοποιητα κτλ και που εισαι ακομα… σιγουρα σε καποια γραμματακια η σε καποιο λινκ θα σε ενημερωναν για την χρεωση, αποκλειεται να μην ειναι καλυμμενοι.  το μεγαλο θεμα βεβαια εδω ειναι ο τροπος που διασφαλιζουν οτι δεν θα κατεβασεις εφαρμογες απο αλλου και να τις τρεξεις στο pc σου εφοσον χρωσταει ο λογαριασμος σου… οπως ειπα και που εισαι ακομα.  

 

Προσφατα απεκτησα μια συσκευη με λειτουργικο αντροιτν -ευτυχως μου εκοψε και δεν πηρα ακριβη- μετα απο παροτρυνση του πωλητη, ‘’το αντροιντ ειναι το μελλον, εκατομμυρια εφαρμογες, τα κολογουιντοους που χρησιμοποιεις ειναι το παρελθον’’ κτλ

 

Υστερα σκαλιζοντας καταλαβα οτι υπαρχουν 1 - 2 κεντρικα σημεια αντιστοιχα με της απλ σε φιλοσοφια, οπου μονο απο εκει μπορεις να αποκτησεις εφαρμογες… απυρες σαχλαμαρες δωρεαν, κυριως UFO των 80-90s… και οτι σοβαρο φυσικα επι πληρωμη… και αυτες φανταζομαι αν τις ζητησω με 0 υπολοιπο θα που τις δωσει και μετα θα χρεωσταω και τερμα και τα δωρεαν προγραμματα, λογικο

 

Ευτυχως υπαρχουν και τα winταμπλετ που γινονται ολο και καλυτερα, γιατι τελευταια εχω αρχισει να λεω τα windows γουιντοακια… θυμαμαι παλια που η microsoft ηταν ο κακος, το μονοπωλιο κτλ, δεν ειχαμε δει τοτε την google και την apple

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υστερα σκαλιζοντας καταλαβα οτι υπαρχουν 1 - 2 κεντρικα σημεια αντιστοιχα με της απλ σε φιλοσοφια, οπου μονο απο εκει μπορεις να αποκτησεις εφαρμογες… απυρες σαχλαμαρες δωρεαν, κυριως UFO των 80-90s… και οτι σοβαρο φυσικα επι πληρωμη… και αυτες φανταζομαι αν τις ζητησω με 0 υπολοιπο θα που τις δωσει και μετα θα χρεωσταω και τερμα και τα δωρεαν προγραμματα, λογικο

 

Διότη θα έπρεπε τα πάντα να είναι τσάμπα, έτσι;

 

Μάλλον δεν εννοείς αυτό, αλλά είπα να αρπαχτώ για να σου την πέσω κλπ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότη θα έπρεπε τα πάντα να είναι τσάμπα, έτσι;

 

Μάλλον δεν εννοείς αυτό, αλλά είπα να αρπαχτώ για να σου την πέσω κλπ... :P

χυθηκε το πρωτο αιμα :P  Δεν μου αρεσει η ιδεα  ολα τα ηλεκτρονικα προϊοντα του κοσμου να φτασουν να διακινουνται  απο 2-3 μερη, διοτι θα αποθρασυνθουν τελειως αυτοι  οι 5 τζιτζιφιογκοι που θα τα ελεγχουν, που δεν εχουμε ιδεα ποιοι ειναι … και αν αμφιβαλεις οριστε ενας εκβιασμος που περιγραφεται παραπανω, ετσι  θελουν να κανουν το ιντερνετ, τιποτα καλο δεν θα βγει απο κατι τετοιο, επισης πιστευω οτι οι τιμες των προγραμματων γενικα ειναι εξωφρενικες, αν σκεφτεις οτι μιλαμε για αερα κοπανιστο και ακομα περισσοτερο οταν διακινειται μεσο ιντερνετ. Οτι ημερομισθια και να κοστισε για να γινει ενα προγραμμα πχ, η τιμη καθε πραγματος πρεπει να ειναι σε συναρτηση με το κοστος παραγωγης του... ετσι και η τιμη καθε ηλεκτρονικης κοπιας –αερα κοπανιστου- αν θελεις να μιλας για ηθικη κτλ, μετα βουταμε και τους πειρατες.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χυθηκε το πρωτο αιμα :P  Δεν μου αρεσει η ιδεα  ολα τα ηλεκτρονικα προϊοντα του κοσμου να φτασουν να διακινουνται  απο 2-3 μερη, διοτι θα αποθρασυνθουν τελειως αυτοι  οι 5 τζιτζιφιογκοι που θα τα ελεγχουν, που δεν εχουμε ιδεα ποιοι ειναι … και αν αμφιβαλεις οριστε ενας εκβιασμος που περιγραφεται παραπανω, ετσι  θελουν να κανουν το ιντερνετ, τιποτα καλο δεν θα βγει απο κατι τετοιο, επισης πιστευω οτι οι τιμες των προγραμματων γενικα ειναι εξωφρενικες, αν σκεφτεις οτι μιλαμε για αερα κοπανιστο και ακομα περισσοτερο οταν διακινειται μεσο ιντερνετ. Οτι ημερομισθια και να κοστισε για να γινει ενα προγραμμα πχ, η τιμη καθε πραγματος πρεπει να ειναι σε συναρτηση με το κοστος παραγωγης του... ετσι και η τιμη καθε ηλεκτρονικης κοπιας –αερα κοπανιστου- αν θελεις να μιλας για ηθικη κτλ, μετα βουταμε και τους πειρατες.    

 

H Apple (και οι άλλοι πέντε τζιτζιφιόγκοι) χειρίζονται κάθε μέρα χρηματικά ποσά που δεν είσαι σε θέση να συλλάβεις. Ένα ποσοστό λάθους σε επιμέρους χειρισμούς γίνεται ακόμη και σε συνοικιακά γαλακτοπωλεία, αλλά αν γίνει αποκατάσταση του λάθους θεωρούμε ότι "ούτε γάτα, ούτε ζημιά". Οπότε, μπορώ εύκολα να συμπεράνω (και να σου γράψω) ότι όσα πληκτρολόγησες είναι χυδαίες κακοήθειες, προϊόντα ανιστόρητου και ανερμάτιστου σκεπτικού.

 

Κοινώς, είναι άκυρα, και ενάντια στην εμπειρία των περισσότερων από εμάς με τους πέντε τζιτζιφόγκους. Όχι τίποτε άλλο, αλλά υπάρχουν και επισκέπτες αναγνώστες, που δε φταίνε σε τίποτε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης πιστευω οτι οι τιμες των προγραμματων γενικα ειναι εξωφρενικες, αν σκεφτεις οτι μιλαμε για αερα κοπανιστο και ακομα περισσοτερο οταν διακινειται μεσο ιντερνετ. Οτι ημερομισθια και να κοστισε για να γινει ενα προγραμμα πχ, η τιμη καθε πραγματος πρεπει να ειναι σε συναρτηση με το κοστος παραγωγης του... ετσι και η τιμη καθε ηλεκτρονικης κοπιας –αερα κοπανιστου- αν θελεις να μιλας για ηθικη κτλ, μετα βουταμε και τους πειρατες.    

 

Έχεις καμία γνώση για το τι δουλειά γίνεται για να φτιαχτεί λογισμικό ή βρήκες ευκαιρία να το παίξεις έξυπνος;

Πάντως έχεις δίκιο, άκου εκεί να πληρώνεις για προιόντα, ντροπή.

::)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ημερομισθια και να κοστισε για να γινει ενα προγραμμα πχ, η τιμη καθε πραγματος πρεπει να ειναι σε συναρτηση με το κοστος παραγωγης του... ετσι και η τιμη καθε ηλεκτρονικης κοπιας –αερα κοπανιστου- αν θελεις να μιλας για ηθικη κτλ, μετα βουταμε και τους πειρατες.  

 

Δε νομίζω ότι μπορούμε να ξέρουμε ποιά είναι η τιμολογιακή πολιτική της εκάστοτε εταιρείας για το λογισμικό που παράγει - μπορούμε να κάνουμε μόνο εικασίες και μερικές φορές κάποιες από αυτές είναι μάλλον προσβλητικές για τον κάθε προγραμματιστή που παράγει "αέρα κοπανιστό" όπως αναφέρεις.

 

Θα συμφωνήσω εν μέρει στο ότι έχουν αποθρασυνθεί - σε αυτή την περίπτωση μπορείς απλά να μην τους υποστηρίζεις. Οι απανταχού αναβαθμίσεις, είτε επί της ουσίας είτε επί της σχιζοφρένειας, είναι αποτέλεσμα ξέφρενου καπιταλισμού. Εκατέρωθεν φυσικά. Και επειδή φρονώ ότι είναι ανώφελο να θες να σταματήσει ο φρενήρης ρυθμός του, καλύτερα να αναθεωρήσεις εν μέρει την στάση σου απέναντί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου