Προς το περιεχόμενο

Pedals για live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι μου. ειμαι new στο forum και στην ολοι φαση ,

γ αυτο και θα ηθελα την αποψη σας σε ενα θεμα που με προβληματιζει..

Να μπω στο θεμα, σε κανα 2μηνο παιζει Live με την μπαντα μου και το υφος

μας ειναι τυπου Breaking Benjamin με Skillet .Εγω στις προβες δεν χρησιμοποιω

πεταλι γιατι παιζω με εναν peavy πολυ δυνατος σε βρωμια κ ηχο.

Εχουμε γραψει κομματια δικα μας και για την εγραφη χρησιμοποιησα τις DIGITECH -DeathMetal DDM http://digitech.com/en-US/products/death-metal

Εχει τον τονο που θελουμε ακριβως απλα εκτος απο Delay,reverb & Chromatic tuner

αυτο το πεταλι θα χρειαστει να βαλω και compressor η EQ φωτιστε με λιγο ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ποιο είναι το budget σου;

Μια καλή ιδέα θα ήταν να ξεκινήσεις με την αγορά πεταλιερας, όπως πχ η Digitech RP500 (ή RP1000), που μπορείς να βρεις στις αγγελίες, σε καλή τιμή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο compressor είναι πολύ χρησιμο πετάλι για live (αλλά και ηχογράφηση, απλά εκεί τον βάζεις και από το πρόγραμμα), σου εξομαλύνει, μαζεύει κ στρογγυλεύει τον ήχο και σε βγάζει πιο "μπροστά" συνήθως στη μπάντα, να ακούγεσαι καθαρότερα. Κυκλοφορούν κατά καιρούς κ φτηνοί-καλοί κομπρέσορες στις αγγελίες του noiz (πχ mxr). (Απλά να τον δοκιμάσεις από κοντά για να δεις ότι σου κάνει.)

Άκουσα τις μπάντες που λες κ νομίζω ένας compressor σου είναι απαραίτητος για τον ήχο αυτόν.

 

Το eq είναι επίσης χρήσιμο αν θες να έχεις πχ κι έναν παραπάνω διαφορετικό ήχο (πχ για σόλο ή κάποιο περασματάκι), ή και να βάλεις ψηλότερα την ένταση όταν το πατάς. Ή απλά να αλλάξεις λίγο τον ήχο του ενισχυτή σου αν δε σου φτάνει το eq του. Αλλά δώσε προτεραιότητα στον compressor. Κυκλοφορούν επίσης φτηνά-καλά στις αγγελίες (εγώ έχω danelectro πάμφθηνο κ είναι μια χαρά).

 

Όλα αυτά μπορείς να τα δοκιμάσεις μέσα από το πρόγραμμα του κομπιούτερ που γράφετε (απλά λογικά δε θα είσαι σε συνθήκες μπάντας) ή να πάρεις μια πεταλιέρα που έχει όλα τα εφφέ μαζεμένα και να μάθεις-πειραματιστείς.

Αν πάρεις πεταλάκια σκέψου ότι θα πρέπει να πάρεις κ τροφοδοτικό ή να τους παίρνεις μπαταρίες κάθε τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα μια φτηνη αγορα σημερα τις πεταλιερας Digitech RP55 .. Ο ηχος του distortion του ειναι τοσο μαπα φυσικα αλλα το σκευτηκα αλλιως..

Εχω για Distortion τις digitech το Death metal DDM οπου και με δινει την καταλληλη βρωμια που θελω και το testara στο pc οχι σε ενισχυτη .

Τα reverb ,delay ,comp ,EQ +ΕQ του DDM,Νοιse gate μου εδωσαν μια καλη ιδεα αλλα στο pc μεσω Cubase.

Τωρα ειδα αυτο

και καπως με εκανε να το παρω γιατι τρελαθηκα απο τα clean του .

Εχω μια μεγαλη ερωτηση . Σε εναν ENGL ΛΑΜΠΑΤΟ θα μπορουρα να πιασω τα distortion οπως το video η και καποια αλλα εφε του γιατι απο το pc μου φενεται τοσο "ψευτικος" ο ηχος και στο youtube αυτοι που το εχουν σε ενισχυτη ακουγεται τοσο τελεια τα preset του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου