Προς το περιεχόμενο

Αφιέρωμα στον μεγαλύτερο tribute artist


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω τρομερο cover της αγαπημενης μου aggresive version (4o show) του power of soul.

Με τρομερες λεπτομερειες εκτος απο τις positions στο οργανο, και στις χροιες, ακομα και στο ευρος των vibrato, ακομα και στα "ξεκουρδιστα".

Καθηλωτικος και παλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδω λεει ιστοριουλες μπροστα απο τον ... Παναγιο Ταφο  ;D και παρουσιαζει τα .. gimmicks του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω τρομερο cover της αγαπημενης μου aggresive version (4o show) του power of soul.

Με τρομερες λεπτομερειες εκτος απο τις positions στο οργανο, και στις χροιες, ακομα και στο ευρος των vibrato, ακομα και στα "ξεκουρδιστα".

Καθηλωτικος και παλι

 

 

Εχω ακουσει αυτο και τα υπολοιπα κομματια σε απειρες διασκευες και απο μεγαλους κιθαρισταραδες. Αυτο που εχει αυτος ο απιστευτος τυπος ειναι το κατι αλλο, και δεν εννοω την εμφανηση... θα στοιχηματιζα σχεδον οτιδηποτε οτι ειναι ο jimi αν ακουγα χωρις να δω.... απιστευτος !

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του βγάζεις το καπέλο για αυτά που παίζει, γιατί όσο εύκολα προσβάσιμος είναι ο Hendrix, τόσο δύσκολο είναι να παίξεις πραγματικά καλά τα κομμάτια του. Αντίστοιχη πάνω κάτω περίπτωση είναι και ο Tommy Katona σε ό,τι έχει να κάνει με SRV.

 

Από κει και πέρα βέβαια, πέρα από το να τους μάθεις και να τους τσεκάρεις και κάμποσες φορές αυτούς τους παίχτες (και ειδικά να τους δεις και λάιβ, ακόμα καλύτερα), σου βγαίνει φυσιολογικά όταν θες να ακούσεις τον Jimi, να επιδιώκεις να ακούς το real thing παραπάνω. Ο μόνος λόγος για να προτιμάς μια εκτέλεση του Hansen είναι μικρολεπτομέρειες του στυλ να σου αρέσει καλύτερα του πώς ακούγεται η μπάντα του πάνω στη σκηνή, λόγω μιας καλύτερης live παραγωγής κλπ... Προσωπικά εγώ παραδέχομαι τον Hansen, αλλά γουστάρω ακόμα πιο πολύ όσους έχουν παίξει Hendrix με ένα δικό τους τρόπο (Stevie Ray Vaughan σε "Voodoo Chile", "Little Wing" κλπ, Steve Lukather σε "Hear my train a comin'", "Third Stone from the sun", "Freedom", Eric Johnson σε "Spanish Castle Magic", "Are You Experienced", Eric Gales στο "May This Be Love", Gary Moore στο "Fire", John Mayer στο "Wait Until Tomorrow",  Γιάννη Σπάθα στο "Message Of Love" κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος να τον ακους, αλλα να τον βλεπεις δεν...Τουλαχιστον γραφικος. Μου θυμιζει κατι τρελαμενους που ντυνονται Elvis και πανε και τραγουδανε σε διαγωνισμους. Κερασακι η left handed κιθαρα. :P

Συμφωνώ. Προσωπικά, το κοπιάρισμα του look και τους θεατρινισμούς τα βρίσκω θλιβερά, και με κάνουν να νοσταλγώ το real thing, κάτι που είναι καταστροφικό για έναν tribute καλλιτέχνη. Φυσικά, παικτικά και ερμηνευτικά το 'χει in spades.  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεις οτι ειναι γεννημένος το 56 και active musician απο το 72, φαινεται να εχεις δικιο.

Αν και οτι δεν εγινε γνωστος απο συνθεσεις του, αυτο δεν σημαινει οτι δεν συνθετει καθολου ή οτι δεν συνθετει καλα.

He composed 17 minutes of the soundtrack for the 1979 movie Apocalypse Now

Hansen has three self-released CDs of original music.

 

Αλλα και οπως και να το κανουμε, μουσικος δεν ειναι μονο ο συνθετης.

Τι να πουν και πασιγνωστοι κλασικοι μουσικοι, που μια ζωη παιζουν συνθεσεις αλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ο τυπος ειναι 58-59 ετων και το High Light του ειναι να μιμειται τον Ηendrix!!Οχι οτι ειναι κακος αλλα πολλη μιμηση ρε παιδι μου!!Ακομη και τα ρουχα του ειναι κοπιες αυτων που φοραγε ο ΤΖΙΜΑΚΟΣ!!Για μενα που δεν ειμαι φιλικα διακειμενος σε οτιδηποτε ειναι tribute δεν θα χαλαγα το χρονο και το χρημα να παω να τον ακουσω live !!( εξαιρεση μοναδικη απετελεσαν οι  Backtrackin -Tribute to Pink Floyd -και αυτο εγινε μονο&μονο γιατι ειχα πληροφοριες οτι οι τυποι εχουν καταπληκτικο ηχο :) ) Δεν μου ερχεται ρε παιδια !!

Προτιμω να ακουσω τον οποιοδηποτε απο τους ''φευγατους '' στα αυθεντικα τους παιξιματα σε βιντεο η δισκους παρα αυτο το ''πανηγυριτζιδικο'' θεαμα η ακουσμα !!δεν υπαρχει η πρωτογνωρη μαγεια που εξεπεμπαν ολοι αυτοι οι φοβεροι καλλιτεχνες εκεινης της εποχης!! >:(  !!    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω να ακουσω τον οποιοδηποτε απο τους ''φευγατους ''

γιατί είσαι συνομήλικος με τους "φευγάτους"...εμείς όμως που είμεθα νέα παιδιά,  θέλουμε λίγο μύθο... ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ο τυπος ειναι 58-59 ετων και το Hi Light του ειναι να μιμειται τον Ηendrix!!Οχι οτι ειναι κακος αλλα πολλη μιμηση ρε παιδι μου!!Ακομη και τα ρουχα του ειναι κοπιες αυτων που φοραγε ο ΤΖΙΜΑΚΟΣ!!Για μενα που δεν ειμαι φιλικα διακειμενος σε οτιδηποτε ειναι tribute δεν θα χαλαγα το χρονο και το χρημα να παω να τον ακουσω live !!( εξαιρεση μοναδικη απετελεσαν οι  Backtrackin -Tribute to Pink Floyd -και αυτο εγινε μονο&μονο γιατι ειχα πληροφοριες οτι οι τυποι εχουν καταπληκτικο ηχο :) ) Δεν μου ερχεται ρε παιδια !!

Προτιμω να ακουσω τον οποιοδηποτε απο τους ''φευγατους '' στα αυθεντικα τους παιξιματα σε βιντεο η δισκους παρα αυτο το ''πανηγυριτζιδικο'' θεαμα η ακουσμα !!δεν υπαρχει η πρωτογνωρη μαγεια που εξεπεμπαν ολοι αυτοι οι φοβεροι καλλιτεχνες εκεινης της εποχης!! >:(  !!   

 

Σχεδον 62 ειναι.  ;D

 

Να κανω μια ερωτηση για να ειμαστε και ρεαλιστες..

Θα σε χαλαγε Περικλη, να ειχες γραψει μουσικη στο Apocalypse Now, να ειχες κανει και 3 album με δικες σου συνθεσεις, να ειχες συνεργαστει με πολλους γνωστους καλλιτεχνες, αλλα για διαφορους λογους να μην ειχες γινει παγκοσμιως γνωστος για αυτα, αλλα να γινοσουν επειδη επαιζες πολυ καλα, πχ κομματια των ... rush? Καλυτερα απο ολους. Να μη μπορουσαν να ξεχωρισουν αν παιζεις εσυ ή ο Peart.  ;D

Ή δεν θα το εκανες για να μην πουν οτι μιμεισαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυρο Χριστος Ανεστη ,Ανεστη χρονια ολλα για την Γιορτη σου!!

Στο Θεμα μας:Σπυρο δεν ξερω αν θα με χαλαγε γιατι Δεν ειμαι σε τετοια φαση ουτε και ημουν ποτε.Εδω εχει ανεβει σαν ο μεγαλυτερος /καλυτερος Tribute καλλιτεχνης η κανω λαθος;

Μπορει και να ειναι δεν γνωριζω  :) Εγραψα εξ'αρχης οτι δεν ειμαι φιλος των tribute γενικα!

Δεν υπαρχει νοημα κατ'εμε να καθομαι να παιζω ΑΚΡΙΒΩΣ (ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ) τον ταδε η τον δεινα καλλιτεχνη/μουσικο η και ηθοποιο!!Το να παιξεις μια ''διασκευη'' πειραγμενη η οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο η γιατι σου αρεσει  δεν με χαλαει αυτο κανουμε αλλωστε πολλα χρονια τωρα !Αλλα η μιμηση 100% ειναι μια αλλη κατασταση που δεν ειναι της ιδιοσυγκρασιας μου!!Ο τυπος ειναι εξαιρετος σε αυτο που κανει, αλλο αν εμενα δεν με συγκινει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου