Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για κάρτα ήχου!


mihalios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρόκειτε να αγοράσω αυτές τις μέρες έναν η/υ και έχω κολλήσει άγρια στο τι κάρτα να πάρω.το μηχάνημα θα είναι amd64 3200+ με 1gb rαm και vga ati 9600.τον η/υ θα τον χρησιμοποιώ και για επεξεργασία ήχου.η κάρτα θέλω κατα προτίμηση να είναι εξωτερική γιατι πιθανον να χρησιμοποιηθεί σε live μέσω laptop.θέλω οποσδήποτε να εχει midi i/o για να το συνδέσω με το midi out του rolland xp-50 που έχω αλλά και λine για κιθάρα και ικανοποιητική ποιότητα ήχου.Να μην ξεπερνάει τα 250-260 €. είδα την tascam us-122 και την maudio audiopfile usb.Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι?(τα μηδενικά latency που λένε και στις 2 ισχύουν και για live και στην ηχογράφηση?).προτείνετε όχι αποκλειστικά αναμεσα στις δυο αυτες.Η tascam πάντως μου γέμισε το μάτι.έχει το xls που μπορει να μου φανεί χρήσιμο.Κάτι ακόμα, το rolland θα κάνει καλά τη δουλειά του σαν midi για qubase reason κτλ?ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα προτιμουσα να δωσω κατι παραπανω και να παρω μια firewire καρτα. O usb διαυλος ειναι πολυ "στενος" και οχι ιδιαιτερα αξιοπιστος. Υπαρχει η Audiofile σε firewire, μια απο τις λιγες σχετικα φτηνες επιλογες αυτου του τυπου. Το μηχανημα σου ειναι δυνατο, και ειναι κριμα να μην το συνοδεψεις με καποια καλη καρτα ηχου... αφου φτιαχνεις ηχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ αφού θα πάρεις καλό μηχάνημα σου συνιστώ να δώσεις μερικά λεφτά παραπάνω για μια καλή κάρτα.

 

Aπό firewall σου προτείνω τη roland fa που έχει 10 Ι/Ο καθώς και την audiophile firewire με 4χ6 Ι/Ο και φυσικά midi. Από ότι γνωρίζω η 2η είναι πιο φθηνή. Γνωστά προβλήματα με την maudio είναι οι drivers. Από προσωπική εμπειρία καθώς έχω th quattro usb είχα κάποια προβλήματα αλλά τα έλυσα αρκετά γρήγορα.

Η edirol το μόνο γνωστό πρόβλημα που άκουσα μέχρι στιγμής για τη firewire είναι ότι αν αλλάξεις το samplerate πρέπει να κλείσεις και να ξανανοίξεις τη κάρτα.

Αν πάλι δε μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα για μια firewire, ρίξε μια ματιά σε site του εξωτερικού καθώς οι τιμές σε usb έχουν πέσει αρκετά από τότε που καθιερώθηκαν τα firewire μοντέλα, ή ακόμα ρίξε και μια ματιά στο ebay για μεταχειρισμένα καθώς θα βρεις καλές ευκαιρίες.

 

Όσον αφορά firewire και usb, η διαφορά έχει να κάνει με τη ταχύτητα μετάδοσης των δεδομένων. Αν δεν έχεις να ανάγκη να επεξεργάζεσαι ταυτόχρονα πάνω από 2 σήματα σε υψηλό sample rate δε νομίζω να χρειάζεσαι firewire.

 

Eγώ θα συνιστούσα μια usb με μια εσωτερική dsp κάρτα για να μην βαραίνεις τη cpu αν χρησιμοποιείς software εφέ και synth.

 

Αν και η κάρτα που θα πάρεις έχει μια βασική προενίσχυση για σήματα μικροφώνου και κιθάρας, (εγώ είμαι ικανοποιημένος) αν θέλεις κάτι περισσότερο χρειάζεσαι έναν προενισχυτή.

Αν το synth σου έχει midi output τότε δε θα έχει κανένα πρόβλημα να το συνδέσεις και να το χρησιμοποιήσεις με κανένα midi πρόγραμμα.

 

Όσο για το latency αν χρησιμοποιήσεις σωστά τους drivers με ένα buffer size που το σηκώνει η κάρτα σου τότε θα έχεις σχεδόν 0 latency, just trust your ears and experiment a bit. Bέβαια να ξέρεις ότι το softaware είτε είναι vst είτε εφε εξαρτάται πολύ στον επεξεργαστή και αν χρησιμοποιείς πολλά ταυτόχρονα ρουφάνε όλη τη δύναμη από το σύστημα.

Όταν πάρεις το μηχάνημα, στη κυριολεξία "πιες" αυτό το site, www.musicxp.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω οποσδήποτε να εχει midi i/o για να το συνδέσω με το midi out του rolland xp-50 που έχω αλλά και λine για κιθάρα και ικανοποιητική ποιότητα ήχου.Να μην ξεπερνάει τα 250-260 €. είδα την tascam us-122 και την maudio audiopfile usb.

 

Η κάρτα που αναφέρεις (Tascam US-122) είναι μάλλον μονόδρομος διότι δεν υπάρχει κάτι ανάλογο που να προσφέρει τις δυνατότητες που ζητάς με κόστος χαμηλότερο από 260 ευρώ. Για παράδειγμα η M-Audio Mobile pre USB έχει σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες αλλά δεν διαθέτει Midi interface.

 

τα μηδενικά latency που λένε και στις 2 ισχύουν και για live και στην ηχογράφηση?

ΠΡΟΣΟΧΗ ! δεν υπάρχουν μηδενικά latencies είναι τεχνικά αδύνατον. Αυτό που είδες στις προδιαγραφές καρτών ήχου να αναγράφεται ως "zero-latency hardware direct monitoring" σημαίνει απλά ότι υπάρχει δυνατότητα για ακρόαση του σήματος της εισόδου της κάρτας ήχου χωρίς latency. Στην περίπτωση που θα χρησιμοποιήσεις Softsynths , VST instruments , ή Effect plugins σε πραγματικό χρόνο (real time) σαφώς και θα έχεις latency. Το πόσο θα είναι αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες . Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε το σχετικό άρθρο "κάρτες ήχου και latency"

 

Κάτι ακόμα, το rolland θα κάνει καλά τη δουλειά του σαν midi για qubase reason κτλ?

Ναι , αν κατάλαβα σωστά θέλεις να χρησιμοποιήσεις το Roland σαν Midi controller.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου