Προς το περιεχόμενο

Ρουβάς - Άξιον εστί / Εκ του αποτελέσματος κρίνουμε ότι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... η προσπάθεια ήταν επιτυχημένη ή όχι;

 

Παρατίθεται το βίντεο για να βγει συμπέρασμα εκ του αποτελέσματος και όχι από την παραφιλολογία που προηγήθηκε.

 

https://www.youtube.com/watch?v=o7W0F4KBYA0

 

 

Γνώμη μου είναι ότι αν και η προσπάθεια είναι αξιοπρεπής για συναυλία περιφερειακού επιπέδου, οποιοσδήποτε μέσος λαϊκός τραγουδιστής θα τα κατάφερνε καλύτερα από τον διεθνή σταρ Σάκη Ρουβά. Κυρίως επειδή - τουλάχιστον ιστορικά - τα μέρη του Σάκη τα τραγουδούν λαϊκοί τραγουδιστές. Ίσως λιγότερα σωστά αλλά με πολύ περισσότερο χαρακτήρα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Για μένα ήταν αξιοπρεπέστατος. Απλά επειδή είναι ο Ρουβάς του pop χώρου τρώει τέτοιο πόλεμο. Όταν ο Κότσιρας έκανε πολύ χειρότερες εκτελέσεις δεν άνοιγε μύτη και του έλεγαν όλοι μπράβο, γιατί ήταν του έντεχνου.

 

Ο Ρουβάς εδώ και χρόνια δουλεύει σκληρά, σοβαρά και πάντα με αξιοπρέπεια για να αλλάξει το καλλιτεχνικό του προφίλ, ώστε να μην τον θυμούνται μετά από χρόνια για τα "μακαρόνια με κιμά", αλλά για το όποιο ταλέντο διαθέτει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ερμηνεύουν τραγούδια (έργα) των Stones :o τυχάρπαστοι τραγουδίσκοι.... :-X, ο Σάκης που είπε (δεν ερμήνευσε...) το Άξιον Εστί μας(τους) πείραξε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλεύει σκληρά, σοβαρά και πάντα με αξιοπρέπεια

 

Αυτό.

 

Τα χαρακτηριστικά αυτά λείπουν από τόσους και τόσους θεματοφύλακες της τέχνης και της ποιότητας στην Ελλάδα που ο Ρουβάς ακόμα και τραγουδώντας για μακαρόνια με κιμά κερδίζει πόντους συμπάθειας by comparison.

 

Αυτό που άκουσα στο βίντεο ήταν ευχάριστο. Οχι εξαιρετικό, αλλά σίγουρα όχι λάθος ή κακό και σε καμία περίπτωση επιτηδευμένο ή δήθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχεστατη επιλογή (αν και αναγκαια φανταζομαι) η συνοδεία μπραβων πριν ανεβει στη σκηνή. Δεν τραγουδας το Αξιον Εστι συνοδευομενος απο μπραβους.

 

Επισης ασχετη με το κόνσεπτ, τόσο η ερμηνεία, όσο και οι τσιρίδες μετα απο κάθε τραγουδι.

 

Γι'αυτο το λόγο και διαφωνω με τον Nikoubis, πως ήταν ευχάριστο το βίντεο. Δυσαρεστο όχι, αλλα μου προκαλεσε αμηχανία σε καποιες περιπτώσεις. Δε μπορεσα να το δω μεχρι το τέλος, δεν ήθελα.

 

Για την ιστορία, ουτε ο Λεκκας μου αρέσει σε αυτο το έργο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι μετά από αυτό, θα επακολουθήσει βράβευση για την εξαιρετική ερμηνεία από το Μεγκα και την εθνική μας ευεργέτιδα Μ.Βαρδινογιάννη, όπως εγινε και με τις Βάκχες όταν προσπάθησε να γίνει ηθοποιός! Καλή φάση! ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το καλύτερο που έχει να κάνει ο όποιος ερμηνευτής του έργου είναι να

φύγει από τη μέση και να αφήσει το κείμενο να μιλήσει-τη φωνή του ποιητή.

Ο Σάκης τα κατάφερε μια χαρά, δεν καπέλωσε τον λόγο με ανόητους "ερμηνευτικούς"

μανιερισμούς. Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τον Κότσιρα και-θεός φυλάξοι-τον Λέκκα.

 

Μην ξεχνάμε πως το κείμενο μίλησε μια χαρά δια μέσου του Μπιθικώτση, ο οποίος

κατά δική του ομολογία,δεν πολυκαταλάβαινε τι τραγουδούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν κάθομαι να ακούσω τον Σάκη (η ζωή είναι μικρή).

Αλλά σιγα τι ερμήνευσε και θα πρεπε να μην (κατά κάποιους).

Αν ήταν έτσι, και ο Robin Williams δεν έπρεπε να ερμηνεύσει Sinatra, και άλλες τέτοιες ανοησίες.  

 

Προσωπικά βέβαια, ο καθένας είναι καλό πιστεύω, να τραγουδάει τα δικά του τραγούδια. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ερμηνεύουν τραγούδια (έργα) των Stones :o τυχάρπαστοι τραγουδίσκοι.... :-X, ο Σάκης που είπε (δεν ερμήνευσε...) το Άξιον Εστί μας(τους) πείραξε; :P

Καθως τα λεγαμε σημερα με τον Κιθ τηλεφωνικα μου λεει Τζορτζ στα τετοια μου ας τα πει οποιος θελει τα τραγουδια μου,εγω παλι γινομαι πισω απο τον καθενα.Παλι πιτα ηταν ο πουστης επαθα πλακα και κοντεβει 80.

Για το θεμα Ρουβα ισχυει το εδω ο κοσμος καιγεται και το μουνι ξυριζεται.Βγηκαν ολοι οι καρδιναλιοι του Νοιζ να κρινουν το Ρουβα για το αν και ισως και αμα.Στα τετοια μου ο Ρουβας δεν πα να πει και οπερα,τι με νοιαζει ουτε με ταιζει ουτε με ποτιζει,Αντε βουρ για μεσημεριατικο κουτσομπολε ειστε ολοι με το δηθεν ειμαι μουσικος και σχολιαζω και οποιος θελει ή αλλοι Βουβα.Χαχαχαχαχα ψοφατε για τετοια ψοφατε λεμε.Τεσπα .Λευτερια στο Σακη και στο καθε Σακη και ενα Ουου στον καθε κουλτρουρα συνθετη που πουλησε το τομαρι του στα χρονια και τωρα εγινε στατους Κβο λογω ηληκιας και λογω οτι ακομα το παιζει αριστερος ή οτιδηποτε.Στο χαντακι και οι αριστεροι στο φιναλε που εχουν πιασει τα ποστα και οδηγανε μερσεντες .Τουλαχιστον ο Ρουβας ηταν παντα αυτο ενας ποπ τυπος που προσπαθει οπως ειπε και ο μπιλ να μεινει για κατι περισσοτερο.Ασχετο αν μπορει .Τεσπα πηρα θεση ομως στο

θεμα και δεν ηθελα .Λευτερια στο Σακη λοιπον ,ειναι ελευθερος να πει οτι γουσταρει και καλα κανει .Εσυ δηλ γιατι παιζεις οτι γουσταριζεσαι στην κιθαρα σου ,ποιος σου ειπε οτι θελω να το ακουσω απο σενα στην τελικη.Ετσι δεν παει ή μηπως εδω καποιοι με καριερα μιας τριχας και ουτε ολοκληρης την ειδαν ταλεντ σοου.Αυτος τουλαχιστον κατι εχει κανει με την μουσικη.Εσυ ?εγω?αυτος?Ε?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου