Προς το περιεχόμενο

Ρουβάς - Άξιον εστί / Εκ του αποτελέσματος κρίνουμε ότι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

90 χρονια απο τη γεννηση του  Μικη  Θεοδωρακη...

 

Δηλαδη  η γεννηση  του Θεοδωρακη ειναι ενα  γεγονος  που  αξιζει ιδιαιτερης μνειας  ενω ειναι ακομα εν ζωη.

 

Οι  προσπαθεια του  Ρουβα μου βγαζει μια  εσωτερικη του αναγκη  να αποδειξει κατι

που  δεν  ενδιαφερει κανεναν.

Αν κανω λαθος,μπραβο  του  που  κανει αυτο που  γουσταρει  και  δεν πτοειται  απο

φανατικους πυροβολητες που ζουν ακομα  με ιδεολογικα ιερα και οσια,τη στιγμη που η χωρα εχει  αποτυχει να  θεωρειται μερος του πολιτισμενου κοσμου.

Ιδιως οταν αυτα τα ιερα,εχουν εστω και 0,0000000000000000000001% μεριδιο ευθυνης

με την ωφελιμιστικη ανεκτικότητά τους στην αποτυχημενη  υλοποιηση αυτων που πρεσβευαν.

 

Αν  ημουν  απο  αυτους  που ''αγαπανε'' αμφοτερους τους παραπανω  καλλιτεχνες,

θα  τους ελεγα  να απολαυσουν  εν αυστηρα σιωπη τη  δοξα  που κερδισαν(δικαιως  ή  αδικως) και  να  σταματησουν τα πολιτικα  και καλλιτεχνικα πυροτεχνηματα.

 

Αν  τα παραπανω  θεωρουνται πολιτικα σχολια,παρακαλω διαγραψτε το ποστ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση το έργο του καλλιτέχνη δεν πρέπει να ταυτίζεται με τον καλλιτέχνη και τις απόψεις του.

 

Ο κόσμος βρωμάει από κυριολεκτικά κάφρους ανθρώπους που έγραψαν αριστουργήματα, τα οποία συνεχίζουν να θεωρούνται αριστουργήματα ακόμη και αφού μάθαμε από τι είδους αθρώπους γράφτηκαν.

 

Όσον αφορά δε στο Άξιον Εστί, ακόμη και αν η αντιπάθειά μας για τον Θεοδωράκη, δεν μας αφήνει να εκτιμήσουμε το έργο, ας σκεφτούμε ότι το μισό (και παραπάνω) ανήκει στον Ελύτη. Εκτός και αν υπάρχει έντονη αντιπάθεια και στο πρόσωπο αυτού...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και είναι εμπάθεια να διαπιστώσεις ότι κάποιος δεν έχει φωνή ο καημένος.

 

Mια χαρα φωνη εχει,και κουρδισμενος ειναι και σωστα τραγουδαει και απο πολλους

"εντεχνους" ειναι πολυ καλυτερος,ΜΕΓΑΛΟΣ τραγουδιστης δεν ειναι αλλα δεν ειναι και για τα μπαζα,σαν εμπορικος ΠΟΠ τραγουδιστης μπορω να πω ειναι ΠΟΛΥ καλος,αν σκεφτει κανεις και το μετριοτατο ρεπερτοριο που εχει κληθει να ερμηνευσει,θυμαμαι οτι με ειχε εντυπωσιασει ποσο ωραια ειχε πει τα τραγουδια μιας παραγωγης ,μεταγλωτισμενης ,του  Disney (δεν θυμαμαι ακριβως πια λογω γηρατος  ;D),επειδη εχω τον εχω δει να δουλευει και στο στουντιο  ΑΦΩΝΟΣ δεν ειναι σιγουρα, εχει ΔΟΥΛΕΨΕΙ πολυ και ειναι πολυ καλυτερος πλεον απο οτι ηταν μικρος και αυτο λεει πολλα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεκτικότητά τους

Θεέ μου!

 

Έβαλες τόνους στην λέξη ανεκτικότητα!

 

WTF, χάλασε ο κόσμος!!!!

Άντε Νίκο (SF) σειρά σου τώρα!

 

Ρε παιδιά ο Ρουβάς (και όχι μόνο) και την κλανιά του σε μπουκάλι αρώματος μπορεί να πουλήσει.

 

Αυτό είναι κάτι που το κέρδισε επάξια με πολύ δουλειά και σωστή οργάνωση (μάνατζερ κλπ).

 

Αν σας ενδιαφέρει το γεγονός επειδή ασχολούνται τα media πάω πάσο.

Αν σας ενδιαφέρει από καλλιτεχνικής άποψης πάω και πάλι πάσο, από την στιγμή που εμένα δεν μου λέει τίποτα το original.

 

Αλλά ρε παιδιά, χειρότερο συνδυασμό από αυτόν του Λέκκα-Κότσιρα-Θεοδωράκη δεν μπορώ να φανταστώ!

 

 

Εφιάλτης.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ρε παιδιά, χειρότερο συνδυασμό από αυτόν του Λέκκα-Κότσιρα-Θεοδωράκη δεν μπορώ να φανταστώ!

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ χειροτερος,ισως Βας-Βας με Στικουδη και Θωδη αλλα και παλι.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση το έργο του καλλιτέχνη δεν πρέπει να ταυτίζεται με τον καλλιτέχνη και τις απόψεις του.

 

Ο κόσμος βρωμάει από κυριολεκτικά κάφρους ανθρώπους που έγραψαν αριστουργήματα, τα οποία συνεχίζουν να θεωρούνται αριστουργήματα ακόμη και αφού μάθαμε από τι είδους αθρώπους γράφτηκαν.

 

Όσον αφορά δε στο Άξιον Εστί, ακόμη και αν η αντιπάθειά μας για τον Θεοδωράκη, δεν μας αφήνει να εκτιμήσουμε το έργο, ας σκεφτούμε ότι το μισό (και παραπάνω) ανήκει στον Ελύτη. Εκτός και αν υπάρχει έντονη αντιπάθεια και στο πρόσωπο αυτού...

 

Συμφωνώ αν και δεν θα έλεγα ότι αντιπαθώ τον γέροντα Μίκη. Απλά, όπως και σε άλλες περιπτώσεις (δυστυχως), όπως π.χ. του Σαββόπουλου,  επιβεβαιώνεται ακόμη μια φορά ότι τα στερνά δεν τιμούν τα πρώτα...

 

Πάντως, για να μην τρελαινόμαστε κιόλας, αυτά που συμβολίζει το Άξιον Εστί είναι που έχουν το τεράστιο ειδικό και ηθικό βάρος και όχι το ίδιο το ἐργο - εντελώς υποκειμενικά μιλωντας. Διότι έχω την αίσθηση ότι ο Ελύτης ήταν σαφώς ανώτερος ποιητής από ό,τι είναι ο Θεοδωράκης ως συνθέτης, αλλο ότι καλώς κακώς στην κοινή γνώμη το έργο αυτό είναι πιο δεμένο με το όνομα του Θεοδωράκη παρά με του Ελύτη. Θέλω να πω, ας μην τα ευτελίζουμε όλα αλλά και πάλι, ας μην το παρακάνουμε και με τα "ιερά τέρατα" γιατί δεν είναι πολύ υγιές...  

 

 

ΥΓ. αρχίζει να μου τη σπάει αυτό το "δεν δόθηκε τίτλος" κάθε φορά που πάω να σχολιάσω.

ΘΑ απόσχω λοιπόν, όμως όχι γι'΄αυτόν τον λόγο, αλλά επειδή νταξ να ουμ, καλή η ενασχόληση με ρόκκους , σάκηδες και λοιπύς γίγαντες τςη  μοσυικής, αλλά έκαναν καινούριο άλμπουμ κάποιος Butch Vig με κάτι Garbage λέει, και μόλις (μου) κατέβηκε να το ακούσω...

 

καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση το έργο του καλλιτέχνη δεν πρέπει να ταυτίζεται με τον καλλιτέχνη και τις απόψεις του.

 

Eκτος αν ο ιδιος το επιδιωξε για να ενισχυσει  την καλλιτεχνικη του οντοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου