Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για πεταλι ''βρωμικου'' ηχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια!θα ηθελα την γνωμη σας για ενα πεταλι με το οποιο θα ηθελα να βγαζω ηχo τυπου metallica..δεν ξερω αν πρεπει να κοιταξω σε overdrive η distortion(εσεις πειτε μου!!)ο ενισχυτης μου δεν ειναι πολυ καλος (marshallmg15fx)αλλα ο κυριος λογος που θελω πεταλι ειναι η απευθειας εναλλαγη απο το καθαρο στην βρωμια καθως ειμαι ψιλοαρχαριος αλλα σιγα σιγα βγαζω κομματακια και μ την δινει να σταματαω για να αλλαξω ρυθμισεις...κ κτ τελευταιο...το πεταλι μπαινει στο καθαρο καναλι?δλδ αν παιζω καθαρο και παταω πεταλι αλλαζει αμεσως?ευχαριστω και σορυ αν σε καποιους αυτα ακουγονται λιγο γελοια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην καλως ηρθες! Δευτερον τιποτα δεν ειναι γελοιο! Ολοι απο εκει ξεκινησαμε! Οσο για το πεταλι θα σου ελεγα μην δωσεις πολλα λεφτα γιατι με το καιρο θα μεγαλωσουν οι αναγκες σου και τα θελω σου απο αποψη ποιοτητας οποτε θα αλλαξεις και ενισχυτη και καμια κατοσταρια πεταλια! Ψαξε ενα ευελικτο πεταλι που θα σου δωσει απο overdrive εως ελαφρυ distortion για να μπεις στο κλιμα και να δεις τι θες! Ειδα οτι κυκλοφορει ενα digitech hardwired sc-2 στις αγγελιες που ειναι αρκετα ευελικτο και καλη σχεση τιμης-ποιοτητας! Το πεταλι μπορει να μπει και στο καθαρο αλλα και να boostαρει το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πιο κλασσικα πεταλια! Εχω αλλαξει 1834 πεταλια! Και ομως, δεν περασε ποτε απο τα χερια μου, οποτε δεν εχω αποψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης μου δεν ειναι πολυ καλος (marshallmg15fx)

 

Ό,τι πετάλι και να πάρεις, ο ενισχυτάκος αυτός θα σε φρενάρει και μάλιστα πολύ, τόσο ως μέγεθος όσο και ως ποιότητα.

 

Πρότασή μου είναι να πάρεις έναν "κατάλληλο" modeling ενισχυτή, ίσως μεταχειρισμένο. Αυτός θα σου δώσει πολύ καλύτερο και ευέλικτο ήχο και θα σου επιτρέψει να διαμορφώσεις άποψη για το τι ενισχυτή και πετάλια τελικά χρειάζεσαι, ώστε στο μέλλον να πάς σε κάτι ακόμη καλύτερο.

 

Το DS1 είναι κλασσικό και ποιοτικό πετάλι, στην κατεύθυνση που κι εσύ κινείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι πετάλι και να πάρεις, ο ενισχυτάκος αυτός θα σε φρενάρει και μάλιστα πολύ, τόσο ως μέγεθος όσο και ως ποιότητα.

 

Πρότασή μου είναι να πάρεις έναν "κατάλληλο" modeling ενισχυτή, ίσως μεταχειρισμένο. Αυτός θα σου δώσει πολύ καλύτερο και ευέλικτο ήχο και θα σου επιτρέψει να διαμορφώσεις άποψη για το τι ενισχυτή και πετάλια τελικά χρειάζεσαι, ώστε στο μέλλον να πάς σε κάτι ακόμη καλύτερο.

 

Συμφωνω και εγω! Αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα κινησου προς εκει!

Ηθελα να σου πω και εγω για τον ενισχυτη σου αλλα δεν ηθελα να σε πληγωσω! Αφου το εκανε ο gdevelek ηρθε η ωρα να μαθεις την αληθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαλια ε?καμια προταση τοτε?για να δω  κ τι παιζει απο λεφτα..πως θα καταλαβω αν ενας ενισχυτης ειναι τρανζιστορ η λαμπατος η μοντελινγκ...κ τι ειναι καλυτερο...ειμαι πολυ μπερδεμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου! Κι εγώ όταν ξεκίνησα να παίζω στα χνάρια τα δικά σου ήμουν (πάντοτε φαν του ήχου Metallica κλπ). Κοίτα γενικότερα μην τρελένεσαι. Επίσης, να θυμάsαι πάντα ότι ο καθένας μας (και εγώ μαζί) σου λέει την προσωπική του άποψη. Οπότε δε σημαίνει ότι αυτό που σου λέμε εμείς είναι και το σωστό.

 

Εγώ για παράδειγμα, θα απέτρεπα κάποιον από το να αγοράσει ενισχυτή modeling γιατι προσωπικά το θεωρώ πεταμένα λεφτά. Όταν είχα τέτοιον ενισχυτή, κάθε 10 λεπτά ένιωθα ότι έβρισκα έναν αξιοπρεπή ήχο και μετά από άλλα 10 λεπτά ξενέρωνα με αυτό που άκουγα και έψαχνα τον επόμενο ήχο. Επίσης, αν οπωσδήποτε κάποιος ήθελε προσιτό μόντελινγκ ενισχυτή θα του έλεγα να πάρει line6 spider. Γενικά, ακούς να σου λέει ο ένας ''μακριά από τον έναν'' ''μακριά από τον άλλον'' ή ''πάρε φίλε εκείνον με κλειστά μάτια'', χωρίς να σου εξηγούν το γιατί, γιατί απλά είναι η προσωπική τους γνώμη. Όπως και εγώ τώρα τη δική μου γνώμη απλώς σου γράφω.

 

Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις μόνος σου όσο περισσότερους ενισχυτές-πετάλια μπορείς και να κρατήσεις αυτό που σου αρέσει.

 

Ενδεικτικά πάντως, απ' ότι καταλαβαίνω και με βάση τον ενισχυτή που έχεις, μία κλασσική επιλογή σε ένα αρχάριο επίπεδο είναι το κλασσικότερο όλων το metal zone. Θα το βρεις μεταχειρισμένο από 30 έως 50 ευρώ. Απλώς μοιραία θα χρειαστεί σε κάμποσο καιρό να αλλάξεις τη βάση του ήχου σου που είναι ο ενισχυτής σου, καθώς ο 15άρης ο Marshall είναι αξιοπρεπής για το σκοπό του, αλλά γενικότερα δεν είναι κάτι που θα σε κρατήσει πολύ καιρό. Πάντα για το επίπεδο που αναφέρεις και χωρίς να αλλάξεις τον ενισχυτή σου, αυτό το πεταλάκι πάντως είναι μία καλή επιλογή. Υπάρχουν βέβαια και 1002 άλλα, αν κάνεις μία αναζήτηση σε distortion πεταλάκια στο φόρουμ, θα βρεις πολλά thread με παρόμοια ζητήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαλια ε?καμια προταση τοτε?για να δω  κ τι παιζει απο λεφτα..πως θα καταλαβω αν ενας ενισχυτης ειναι τρανζιστορ η λαμπατος η μοντελινγκ...κ τι ειναι καλυτερο...ειμαι πολυ μπερδεμενος...

 

Στην περιγραφή του ενισχυτή αναφέρεται κι αυτό. Σιγά-σιγά θα τα μάθεις όλα τα σχετικά, όλη (σχεδόν) η γνώση βρίσκεται στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου