Προς το περιεχόμενο

To καλυτερο vst για τυμπανα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χαιρετω ,ο τιτλος τα λεει ολα.

  Θελω να μου προτινεται το πιο αληθοφανες σε ηχο ,vst τυμπανων ή γενικα πως μπορω να προσεγγισω το real thing στα ντραμς.Εχω ηδη το easy drummer(που το εχω παρατησει καιρο τωρα)και το addictive το οποιο ναι μεν χρησιμοποιω αλλα παρολο που εχει μεγαλη βιβλιοθηκη ,ηχητικα ειναι κονσερβα.Ψαχνω κατι τελειως αληθοφανες ή προηχογραφημενες βιβλιοθηκες 'η δεν ξερω και γω τι αλλο μπορει να υπαρχει εκει εξω.

  Ευχαριστω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ όσον αφορά τα addictive. Ειδικά στο στυλ που παίζεις δε νομίζω να δυσκολευτείς να βρεις ήχο.

 

tip 1: δώσε έμφαση στο πώς τα προγραμματίζεις. Κοίτα να αποφύγεις το quantize ώστε να ακούγονται πιο φυσικά.

 

tip 2: δοκίμασε να κάνεις blend 2 ταμπούρα (το ταμπούρο δεν είναι το δυνατό τους σημείο) ανοίγωντας ταυτόχρονα 2 addictive. Παίξε γενικά.

 

tip 3: ψάξε μπας και βρεις κανά καλό preset από κανά forum για τη μουσική που θες.

 

tip 4: αν το έχεις με τα εφέ, άνοιξε κάθε κανάλι του addictive σε ξεχωριστό κανάλι του DAW σου (ρώτα αν θες να μάθεις πώς) και παίξε με κομπρέσσορες, eq και ίσως κάποια εφέ χώρου από άλλα plugins, όχι τα ενσωματωμένα του addictive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπαρχει κατι σε ηχογραφημενη τραπεζα τυμπανων απο κανονικα τυμπανα τα οποια να μπορεις να κατεβαζεις και να δουλευεις με αυτα σε μιντι μορφη.

 

Θα τα κοιταξω τα BFD

 

Νοιζι δεν μπορω να βρω ακρη με το addictive αν και τωρα που εχω τον ντραμμερ θα το ψαξω καλυτερα εν τελη θα κατεβασω και το πιο συγχρονο απο αυτο που εχω ,αλλα εχει καμια διαφορα ηχητικα?

 

Παντως ειναι αναγκη πλεον να λυσω το θεμα των τυμπανων.Η φαση ειναι οτι μπορω να στησω ενα μικρο σετ σπιτι αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να παρω καλες πηγες με ενα δυναμικο στη μποτα και ενα πυκωτικο σαν overhead.

Το σετακι θα εχει μια πολυ μικρη μποτα ,πρωην τομ ,ενα ταμπουρο ενα χαι χατ και ενα κρας.Ροκαμπιλε καπως στησιμο.

Θα κανω δουλεια με δυο μικροφωνα.Δυχτηχως τοσες εισοδους εχω στην καρτα .Θα κανω δουλεια ?

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το μικρο αδελφακι easy drummer υπαρχει και ο μεγαλος αδελφος του το Superior Drummer, παρα πολυ καλο.

 

Το BFD θα σου προτειναι κι εγω αλλα χρειαζεσαι πολλες αν οχι ολες τις βιβλιοθηκες του για επιλεξεις τι σου αρεσει απο τυμπανα και να φτιαξεις τα δικα σου σετ.

 

Επισης υπαρχουν και τα παρα πολυ καλα τυμπανα της Native Instruments οπως το Abbey Road Modern Drummer, Studio Drummer καθως και τα vintage σετ της 50s, 60s, 70s κλπ., τσεκαρε τα.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου, μιας και παίζει η επιλογή drum set: πάρε το σετάκι και τα 2 μικρόφωνα. Και περισσότερα μικρόφωνα να μπορούσες να έχεις, καλύτερο αποτέλεσμα θα έπαιρνες με τα 2. Όλη η απαραίτητη "σαπίλα" ;D και ο "αέρας" των drums που χρειάζεσαι. Δική μου εκτίμηση με βάση τον ήχο που φαντάζομαι ότι θες.

 

Πόσταρε και κανάν-δυο ενδεικτικούς ήχους που σου αρέσουν γιατί άλλα τα drums του Tom Waits ας πούμε, άλλα των Fuzztones, άλλα των Last Drive και πάει λέγοντας..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το EZ Drumer το 2 μου κάνει μια χαρά για να βρίσκω γρήγορα ιδέες και να ακούω καλά τύμπανα, με τα BFD παλιά είχα δυσκολευτεί ,το ίδιο και με το battery.

Έχει και κάτι καλούδια που κάνουν την ζωή εύκολη όπως το να σου βρίσκει έτοιμα μύδια στο τέμπο και στο είδος που θέλεις .Για απροβλημάτιστα και γρήγορα τύμπανα θα σου έλεγα να του δόσεις μια ευκαιρία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κυριως με ενδιαφερει ο ηχος των τυμπανων στην παρουσα φαση ,αυτο ειναι το θεμα μου περισσοτερο και οχι τοσο ο χειρισμος τους .Θελω ενα vst με τον καλυτερο δυνατο φυσικο ηχο απο την μανα του ,χωρις να πρεπει να κανω πειραματα για να πετυχω παλι ενα μετριο κονσερβα αποτελεσμα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ τα παραπανω vst που σου προτεινουν ειναι απο εξαιρετικα εως εκπληκτικα,απο εκει και περα πρεπει να μαθεις να μιξαρεις τυμπανα και φυσικα να παιζεις,προγραμματιζεις  τυμπανα σαν καλος ντραμμερ  για να μην ακουγονται κονσερβα και δυστυχως τετοιο Plug in (αμεσης γνωσης επεξεργασιας και παιξιματος ντραμς) δεν υπαρχει.  

 

Προσωπικα χρησιμοποιω τα Superior αλλα και τα native του Sonar Χ3 & τις περισσοτερες φορες να τριγκαρω με ενα ηλεκτρονικο κιτ που εχω στο home studio μου παιζοντας κανονικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ τα παραπανω vst που σου προτεινουν ειναι απο εξαιρετικα εως εκπληκτικα,απο εκει και περα πρεπει να μαθεις να μιξαρεις τυμπανα και φυσικα να παιζεις,προγραμματιζεις  τυμπανα σαν καλος ντραμμερ  για να μην ακουγονται κονσερβα και δυστυχως τετοιο Plug in (αμεσης γνωσης επεξεργασιας και παιξιματος ντραμς) δεν υπαρχει.  

 

Προσωπικα χρησιμοποιω τα Superior αλλα και τα native του Sonar Χ3 & τις περισσοτερες φορες να τριγκαρω με ενα ηλεκτρονικο κιτ που εχω στο home studio μου παιζοντας κανονικα.

 

+10000

προσωπικά έχω δεί τεράστια διαφορά σε κομμάτια που ηχογράφησα με addictive προ ετών σε σχέση με αυτά που κάνω τώρα. το να μιξάρεις τύμπανα θέλει υπομονή κ γνώση. Με οποιοδήποτε πρόγραμμα δουλεύεις αν ξέρεις πως δουλευουν έννοιες οπως το compression κ το eq, θα βγάλεις άκρη, φυσικά αν και ο προγραμματισμός σου είναι αληθοφανής. Συγκεκριμένα για το ποιο προγραμμα ειναι το καλύτερο, μπορώ να σου πω πως η δική μου εμπειρία με έκανε μετά απο χρόνια με steven slate, να επιστρέψω στo addictive drums. Τώρα τελευταία άκουσα φοβερές δουλειές με easy drummer, και μου έχουν πει ότι είναι και πολύ εύκολο.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου