Προς το περιεχόμενο

Αγορά electrovoice RE20 ή RE320 ή Shure SM7Β


sdancer75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να αγοράσω ένα από τα μικρόφωνα electrovoice RE20 ή RE320 ή Shure SM7Β για ηχογράφηση μόνον φωνής με μέτρια μονωμένο studio. Η λύση μου θα ήταν απευθείας στο RE320 λόγο κόστους, αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος αν θα με ικανοποιήσει εντελώς όχι τόσο στο κομμάτι της χροιάς αλλά στο κομμάτι του proximity που έχει το RE20 και στην ευαισθησία του.

 

Όσο για το Shure SM7B με προβληματίζει αν ο προενισχυτής  που έχω (Golden Age Pre 73 DLX) είναι αρκετά ισχυρός για να το ενεργοποιήσει χωρίς όμως να τον ζορίζω στις τελευταίες σκάλες και αρχίζει ο θόρυβος να γίνεται αισθητός. Αυτήν τη στιγμή δουλεύω με ένα πυκνωτικό της AKG αλλά "πιάνει" τα πάντα και με ζορίζει στο καθάρισμα του ήχου με αποτέλεσμα να τρώω αρκετό χρόνο στην επεξεργασία του ήχου. Επιπλέον ελπίζω τα παραπάνω μικρόφωνα να πιάνουν λιγότερο θόρυβο από το στόμα τα γνωστά mouth noises τα οποία είναι και τα πιο εκνευριστικά στην όλη διαδικασία.

 

Αν κάποιος έχει ένα από τα παραπάνω μικρόφωνα και μένει Λάρισα ας επικοινωνήσει μαζί μου να ανταλλάξουμε γνώμες και να έρθει από κοντά στο studio να το δοκιμάσουμε και να πιούμε και ένα καφέ μαζί.....

 

Ευχαριστώ,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όσο για το Shure SM7B με προβληματίζει αν ο προενισχυτής  που έχω (Golden Age Pre 73 DLX) είναι αρκετά ισχυρός για να το ενεργοποιήσει χωρίς όμως να τον ζορίζω στις τελευταίες σκάλες και αρχίζει ο θόρυβος να γίνεται αισθητός.

 

80dB max mic gain εχει,μια χαρα δηλ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80dB max mic gain εχει,μια χαρα δηλ.

 

Κοίτα το GA-PRE 73 έχει 3 στάδια ενίσχυσης, όσο αλλάζεις στάδιο αυξάνεται και ο θόρυβος. Τα  80db προσωπικά δεν μου λένε τίποτε όταν μου αυξάνει το θόρυβο οπότε μην κοιτάς την ονομαστική ενίσχυση, το αποτέλεσμα μετράει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα θα εισαι σου λεω,αλλοιως κανεις δεν θα χρησιμοποιουσε το συγκεκριμενο μικροφωνο ,με οποιονδηποτε προενισχυτη που εχει απο 50db & πανω gain δουλευει μια χαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση μαλλον ειναι "ναι" αλλα εισαι σιγουρος οτι χρησιμοποιεις σωστο gain staging στο preamp?

 

Επισης, μηπως το προβλημα σου ειναι ο Golden Age? Υπαρχουν πουθενα τα specifications του Golden Age? Αν οχι, εχεις "μετρησει" τον θορυβο του χωρις μικροφωνο?

 

Ενας γρηγορος και απλος τροπος ειναι να συνδεσεις μια αντισταση 150 Ohm μεταξυ του pin2 και pin3 στο mic input του preamp και να ακουσεις τον θορυβο που προκαλειται μονο απο τον preamp.

 

Σχετικα με το πιο μικροφωνο, νομιζω πως το καλυτερο (αν μπορεις) ειναι να δοκιμασεις και τα 3 και να αποφασισεις μονος σου. Δεν νομιζω να μπορει καποιος να σου προτεινει το "καλυτερο" μικροφωνο για τη φωνη σου. Επισης, παιζει σημαντικο ρολο και ο preamp οποτε μονο εσυ μπορεις να αποφασισεις ποιο μικροφωνο προτιμας.

 

Το SM7B εχει χαμηλοτερο output απο το RE20 αλλα με εναν καλο preamp αυτο δεν ειναι προβλημα.

 

Εγω θα σου προτεινα να σιγουρευτεις οτι α) το gain staging ειναι σωστο β) ο preamp δεν εχει καποιο προβλημα (ή εχει θορυβο λογω σχεδιασμου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για το οφφ τοπικ...

 

sdancer απο το shadow dancer το arcade της sega;

 

Καλή τύχη με το μικρόφωνο, ειναι το αιωνιο προβλημα των home studio :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση μαλλον ειναι "ναι" αλλα εισαι σιγουρος οτι χρησιμοποιεις σωστο gain staging στο preamp?

Δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη δυσκολία σε αυτό.... εκτός αν δεν κατάλαβα σωστά. Για μια στάθμη ήχου από -12db έως -6db δυναμώνω το gain μέχρι να έρθει σε αυτό το σημείο και σίγουρα χωρίς να κάνει clipping.

 

Επισης, μηπως το προβλημα σου ειναι ο Golden Age? Υπαρχουν πουθενα τα specifications του Golden Age? Αν οχι, εχεις "μετρησει" τον θορυβο του χωρις μικροφωνο?

 

To GA-73 είναι καινούργιο, πολύ αμφιβάλλω να έχει κάποιο πρόβλημα χωρίς να το αποκλείω κιόλας 100%. Όχι δεν έχω μετρήσει το θόρυβο αλλά θα το κάνω με την αντίσταση που αναφέρεις και θα βγάλω τα συμπεράσματά μου.

 

 

Σχετικα με το πιο μικροφωνο, νομιζω πως το καλυτερο (αν μπορεις) ειναι να δοκιμασεις και τα 3 και να αποφασισεις μονος σου. Δεν νομιζω να μπορει καποιος να σου προτεινει το "καλυτερο" μικροφωνο για τη φωνη σου. Επισης, παιζει σημαντικο ρολο και ο preamp οποτε μονο εσυ μπορεις να αποφασισεις ποιο μικροφωνο προτιμας.

 

Μα αν δεις την αρχική ερώτησή μου δεν ζήτησα να μου προτείνετε ένα μικρόφωνο, προφανώς και αυτό δεν γίνεται αν γνωρίζεις για τι ακριβώς το θέλω, τον εξοπλισμό που έχω και τις συνθήκες που θα δουλέψει. Ζήτησα αν κάποιος έχει ένα από τα παραπάνω και μένει Λάρισα να μου το φέρει για να το δοκιμάσω. Διαφορετικά δεν βλέπω άλλη λύση. Τα καταστήματα δεν το κάνουν αυτό, εκτός ίσως μερικά στην Αθήνα.

 

Το SM7B εχει χαμηλοτερο output απο το RE20 αλλα με εναν καλο preamp αυτο δεν ειναι προβλημα.

 

Αυτό υποπτεύομαι και εγώ για το SM7B, αλλά στα χαρακτηριστικά του RE20 δεν βρήκα τίποτε. Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα και πολύ. Αν το έχεις πρόχειρο (αναφέρομαι στο RE20) παρακαλώ πες του μου για να μην ψάχνω.

 

Εγω θα σου προτεινα να σιγουρευτεις οτι α) το gain staging ειναι σωστο

 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες εξηγήσεις ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για το οφφ τοπικ...

 

sdancer απο το shadow dancer το arcade της sega;

 

Καλή τύχη με το μικρόφωνο, ειναι το αιωνιο προβλημα των home studio :)

 

Επίσης sorry για το off topic......

 

Ναι είναι το γνωστό game από το arcade της sega. Που σημαίνει ότι είσαι συνομήλικος, δηλαδή γεννημένος μεταξύ από 1973 - 1981, σύχναζες στα γνωστά ufaδικα και μάλλον...... παραμελούσες τα μαθήματά στο σχολείο.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν δεις την αρχική ερώτησή μου δεν ζήτησα να μου προτείνετε ένα μικρόφωνο, προφανώς και αυτό δεν γίνεται αν γνωρίζεις για τι ακριβώς το θέλω, τον εξοπλισμό που έχω και τις συνθήκες που θα δουλέψει. Ζήτησα αν κάποιος έχει ένα από τα παραπάνω και μένει Λάρισα να μου το φέρει για να το δοκιμάσω. Διαφορετικά δεν βλέπω άλλη λύση. Τα καταστήματα δεν το κάνουν αυτό, εκτός ίσως μερικά στην Αθήνα.

Δικιο εχεις, my bad.

 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες εξηγήσεις ?

Απ' ο,τι βλεπω απο το panel του Golden Age , το gain ρυθμιζεται με την εξης σειρα:

 

Low Ζ switch -> Line/Mic -> Output -> Pad

 

Υπαρχουν διαφοροι τροποι να "παιξεις" με το gain staging αναλογα με τον ηχο που θες. Φανταζομαι πως το manual θα εξηγει τις διαφορες περιπτωσεις. Αναλογα με τον τροπο αλλαζει και ο τονος, θορυβος, κτλ..

 

 

Επισης..

 

Low Ζ switch: Αυτο σου αλλαζει το input impedance αναλογα με το μικροφωνο που χρησιμοποιεις. Σε πολυ γενικες γραμμες για RE20/ SM7B θες το switch deactivated και για μικροφωνα με low impedance (πχ πολλα ribon mics) το θες πατημενο. Αυτο το switch ομως θα σου αλλαξει και το gain και τον τονο, οποτε καλυτερα να διαλεξεις με το αυτι τι προτιμας.

 

Σε μια φωτογραφια ειδα οτι πισω εχει ενα ground lift switch και ενα 600Ohm termination switch. Παιξε με το ground lift να δεις αν βελτιωνεται η κατασταση.

 

Το 600Ohm termination switch εχει να κανει με το που θα συνδεθει το output του Golden Age Pre. Φανταζομαι οτι στη περιπτωση σου το συνδεσεις στη καρτα ηχου. Σε αυτη τη περιπτωση θες το 600Ohm term switch μη-πατημενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχεις, my bad.

Απ' ο,τι βλεπω απο το panel του Golden Age , το gain ρυθμιζεται με την εξης σειρα:

 

Low Ζ switch -> Line/Mic -> Output -> Pad

 

Υπαρχουν διαφοροι τροποι να "παιξεις" με το gain staging αναλογα με τον ηχο που θες. Φανταζομαι πως το manual θα εξηγει τις διαφορες περιπτωσεις. Αναλογα με τον τροπο αλλαζει και ο τονος, θορυβος, κτλ..

 

 

Επισης..

 

Low Ζ switch: Αυτο σου αλλαζει το input impedance αναλογα με το μικροφωνο που χρησιμοποιεις. Σε πολυ γενικες γραμμες για RE20/ SM7B θες το switch deactivated και για μικροφωνα με low impedance (πχ πολλα ribon mics) το θες πατημενο. Αυτο το switch ομως θα σου αλλαξει και το gain και τον τονο, οποτε καλυτερα να διαλεξεις με το αυτι τι προτιμας.

 

Σε μια φωτογραφια ειδα οτι πισω εχει ενα ground lift switch και ενα 600Ohm termination switch. Παιξε με το ground lift να δεις αν βελτιωνεται η κατασταση.

 

Το 600Ohm termination switch εχει να κανει με το που θα συνδεθει το output του Golden Age Pre. Φανταζομαι οτι στη περιπτωση σου το συνδεσεις στη καρτα ηχου. Σε αυτη τη περιπτωση θες το 600Ohm term switch μη-πατημενο. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όλοι οι διακόπτες είναι off πλην του gain που βρίσκεται στα 40db (stage 2 για τον Golden age). To mic που χρησιμοποιώ σε αυτήν τη φάση είναι το AKG C3000. Η κάρτα ήχου είναι η focusrite saffire 6 όπου και εκεί το gain είναι 0.

 

Το ground lift είναι off αλλά δεν άκουσα και καμία διαφορά είτε στο on είτε στο off. Πάντως το σίγουρο είναι θα κάνω το test με την αντίσταση.

 

Η κατασκευή όπως τη φαντάζομαι είναι XLR βύσμα από τη μία και το καλώδιο από την άλλη όπου τα pin 2 & 3 ενώνονται με μια αντίσταση 150 Ohm, σωστά ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου