Προς το περιεχόμενο

Compression or no compression?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

o dyncomp tou JAM

ειναι πολυ καλος και ζεστος

 

κ εγω τον χρησιμοποιω συνηθως με χαμηλο sustain και αρκετο Level

 

με κιθαρα με μονους μαγνητς τον χρησιμοποιουσα αρκετα

 

Τωρα με την Prs,,,οχι κ τοσο

 

στα καθαρα σχεδον ποτε

 

στα γκαζια,,,παλι....

τον χρησιμοποιω αντι για ebow  :o

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επαναφέρω το θέμα με μια ερώτηση...

 

Για τον BBE Opto Stomp compressor έχουμε καμιά άποψη? Απ όσο ξέρω φέρνει πιο πολύ σε "στουντιακό" κομπρέσσορα με διαύγεια και αχρωμάτιστη επίδραση στον ήχο. Μου κάνει εντύπωση όμως που τον βλέπω κατά 90% σε pedalboards μπασιστών. Στην κιθάρα τι εντύπωση σας άφησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ίσως τη χειρότερη από όλους τους κομπρέσσορες που έχω παίξει ποτέ. Απλά πολύ φτωχός σε απόδοση και με κακό noise floor. Το γεγονός ότι βασίζεται σε οπτικό compression δεν τον κάνει και στουντιακό σαν μερικά από τα κλασσικά τέρατα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ριξω στο παιχνιδι και αυτον

http://marshallamps.com/product.asp?productCode=Compressor

 

για τον οποιο ο superfunk ελεγε και λεει τα καλυτερα οσο αφορα το value for money.

 

και οντως ειναι καταπλικτικος! τον βρηκα μεταχειρισμενο 35ευρω και ειναι συνεχεια on στο μικρο μου petalboard.

επισης τον βαλαμε διπλα διπλα για μια κοντρα με τον route 66 και δεν ακουσαμε καμια διαφορα.....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ίσως τη χειρότερη από όλους τους κομπρέσσορες που έχω παίξει ποτέ. Απλά πολύ φτωχός σε απόδοση και με κακό noise floor. Το γεγονός ότι βασίζεται σε οπτικό compression δεν τον κάνει και στουντιακό σαν μερικά από τα κλασσικά τέρατα...

 

Προφανως και δεν ειναι σε καμια περιπτωση στουντιακος κομπρεσσορας, αλλα θορυβωδη δεν τον βρισκω καθολου (σιγουρα πολυ λιγοτερο απο εναν Dynacomp και τους μισους κλωνους του). Εχω την εντυπωση βεβαια πως ειναι μαλλον ακαταλληλος για την τυπικη "κιθαριστικη" χρηση διοτι ειναι πολυ διακριτικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bluezlick το emphasis knob τι λέει? Έχω μια ιδέα του τι κάνει αλλά επειδή δεν τον έχω δοκιμάσει τον συγκεκριμένο νομίζεις ότι η ύπαρξή του είναι ένα + ή απλά αδιάφορη?

 

 

Και μιας και ρίξαμε τις τιμές, ας βάλω στο παιχνίδι και... αυτόν!

http://www.thomann.de/gr/behringer_dc9_compressor.htm

Ελπίζω να μη ρίχνω και το επίπεδο! ;D

 

Tα reviews είναι άκρως ενθαρρυντικά.. Είναι κλώνος dyna comp, true bypass (νομίζω) και απ ότι λένε δε χρωματίζει τον ήχο (σε αντίθεση με τον dynacomp) και δεν είναι θορυβώδης (πέρα από τα επίπεδα που κάθε compressor είναι). Για 20 ευρώ, μάλλον αξίζει μια δοκιμή..

 

Υ.Γ. Είναι σε μεταλλικό κουτί και είναι και όμορφος! 8) Έχει και μπλε ledάκι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα reviews είναι άκρως ενθαρρυντικά.. Είναι κλώνος dyna comp, true bypass (νομίζω) και απ ότι λένε δε χρωματίζει τον ήχο (σε αντίθεση με τον dynacomp) και δεν είναι θορυβώδης (πέρα από τα επίπεδα που κάθε compressor είναι). Για 20 ευρώ, μάλλον αξίζει μια δοκιμή..

 

Κλωνος Ross/Dynacomp και να μη χρωματιζει τον ηχο δε γινεται, ακριβως διοτι αυτου του τυπου οι κομπρεσορες τονιζουν τα πριμομεσαια, απλα σε διαφορετικο βαθμο. Ο συγκεκριμενος δεν ξερω τι λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ovnilab:

 

"The noise level is fairly low, there is no loss of highs, and the tone overall is relatively flat and uncolored. That's actually the biggest difference between the DC9 and the boutique Ross clones- the boutique ones have a nice fullness and richness to the tone, while the DC9 is just flat. Otherwise they have the same amount of sustain, the same general action, and the same loss of low end."

 

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται -ευχάριστο ωστόσο- αλλά ο τύπος εκεί συνήθως ξέρει τι λέει, ειδικά όσον αφορά τα πιο αντικειμενικά χαρακτηριστικά τον πεταλιών, όπως το αν χρωματίζουν τον ήχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bluezlick το emphasis knob τι λέει? Έχω μια ιδέα του τι κάνει αλλά επειδή δεν τον έχω δοκιμάσει τον συγκεκριμένο νομίζεις ότι η ύπαρξή του είναι ένα + ή απλά αδιάφορη?

 

να σου πω την αληθεια δεν το εχω πολυ δουλεψει το εχω συνηθος στην μεση.

αλλα ειναι μια καλη ευκαιρια να το ψαξω λιγο παραπανω και θα σου πω εντυπωσεις!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από ovnilab:

 

 

Αφού το γράφει ο ovnilab ότι είναι «σόι» για τα λεφτά του, έτσι και θα είναι, καθώς ο τύπος είναι η «μανούλα» στους κομπρέσορες.

 

Παρ' ότι όμως είναι κλώνος «ένδοξων προγόνων», δώσε βάση στα υλικά που χρησιμοποιεί η «μπλιάχριγκερ» τα οποία είναι ότι πιο budget κυκλοφορεί στην πιάτσα.

Είναι ένας entry level compressor, που αν κάτι δεν πάει καλά σαν ποιότητα κατασκευής θα έχεις πετάξει (ευτυχώς μόνο) 20 ευρώ...

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου