Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην οθόνη μου. Φταίνε τα ηχεία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν δουλεψει και το reset δοκιμασε και αλλο καλωδιο συνδεσης.

Αν ουτε αυτο φερει αποτελεσμα θα ελεγα να ανοιξεις την οθονη και να κανεις reseat ο,τι connector βρεις.

Κοιτα και για κανεναν πυκνωτη που δεν σου φαινεται πολυ υγιης.

Οι ηλεκτρολυτικοι ειναι πολυ πιθανη αιτια δυσλειτουργιας σε consumer ηλεκτρονικα οποτε τσεκαρε για τυχον ανοιγμενους η leaked πυκνωτες η εστω απλα φουσκωμενους.

Αν και μετα απο τα παραπανω εχεις προβλημα θα κοιταγα σε καρτα γραφικων η motherboard.

Κοιταξε και εκει για προβληματικους πυκνωτες ειδικα κοντα στις pci/gpu θυρες.

 

 

edit: Οταν ανοιγεις το menu της οθονης τρεμει και αυτο?

Αν ναι το πιθανοτερο ειναι η οθονη να εχει το θεμα και οχι ο υπολογιστης,το ρευμα ή κατι αλλο.

 

Αν το μενου της δεν "τρεμει" κατι στο σημα που παιρνει ειναι το προβλημα οποτε κοιτας καρτα γραφικων και motherboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

LG? :-X Μα γιατι?... ;D Εχω πολυ κακες εμπειριες απο LG, οσο ωραιες ειναι στο ματι τοσο μαπα ειναι σαν οθονες.

 

εδώ και 2 χρόνια με την φθηνή ips σειρά της LG και ένα καλό καλιμπράρισμα γλύτωσα πολλά χρήματα και για 2ond monitor επαγγελματικές χρήσεις... δοκίμασε τες και θα με θυμηθείς..

 

μεγάλο συν η άψογη αντιπροσωπεία... μία μου παρουσίασε πρόβλημα και την επόμενη μέρα κιόλας ήρθαν στο γραφείο και μου την αντικατέστησαν με καινούργια χωρίς καν να την τσεκάρουν στηριζόμενοι απλά στον λόγο μου...

 

ΥΓ. σόρυ για το οφ τοπικ

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 2 χρονια?

Ημουν νιος και γερασα απο οταν την πηρα (lg flatron wide), κι ακομα δουλευει σαν την πρωτη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και 2 χρόνια με την φθηνή ips σειρά της LG και ένα καλό καλιμπράρισμα γλύτωσα πολλά χρήματα και για 2ond monitor επαγγελματικές χρήσεις... δοκίμασε τες και θα με θυμηθείς..

Off-topic συνεχεια:

Ειχα αγορασει 3 LG, οι 2 απ'αυτες κοστιζαν κοντα στα 450€ η μια. Η μια απο αυτες μαλιστα ειχε βραβευτει για το design της, που οντως ηταν πολυ καλο. Αλλα οταν την ανοιγες στραβωνοσουν απο την απιστευτη κακη ποιοτητα χρωματων. Περασα μερες και μερες προσπαθωντας να τις κανω να δουλεψουν ξεκουραστα για τα ματια μου, αλλα δεν...(το ιδιο προβλημα btw ειχαν και απειροι αλλοι που ειχαν τα ιδια μοντελα)

 

Οι δυο απο αυτες χαλασαν, την τριτη απλα την απεσυρα μονος μου. Αγορασα στο καπακι 3 Philips, και ως εκ θαυματος, με το που τις ανοιξα ηρεμησε το ματι μου. searching_3.gif H μερα με την νυχτα. Αργοτερα αγορασα 3 μεγαλυτερες Samsung, ιδιο μοντελο και οι 3, τις οποιες χρησιμοποιω ακομα και σημερα στο PC μου. Απλα τις συνδεεις και αραζεις, και ξεχνας τι σημαινει settings. Αψογη και ξεκουραστη εικονα.

 

Τα ips μοντελα που λες Npap μπορει οντως να ειναι καλα, δεν μπορω να ξερω, ειναι κοντα 5+ χρονια που δεν εχω ξαναγγιξει LG οθονη. Αλλα επειδη πραγματικα μου ειχαν κανει την ζωη δυσκολη οι προηγουμενες που ειχα, τωρα πλεον Samsung δαγκωτο. :-*

End of off-topic. glasses9.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δουλεψει και το reset δοκιμασε και αλλο καλωδιο συνδεσης.

Αν ουτε αυτο φερει αποτελεσμα θα ελεγα να ανοιξεις την οθονη και να κανεις reseat ο,τι connector βρεις.

Κοιτα και για κανεναν πυκνωτη που δεν σου φαινεται πολυ υγιης.

Οι ηλεκτρολυτικοι ειναι πολυ πιθανη αιτια δυσλειτουργιας σε consumer ηλεκτρονικα οποτε τσεκαρε για τυχον ανοιγμενους η leaked πυκνωτες η εστω απλα φουσκωμενους.

Αν και μετα απο τα παραπανω εχεις προβλημα θα κοιταγα σε καρτα γραφικων η motherboard.

Κοιταξε και εκει για προβληματικους πυκνωτες ειδικα κοντα στις pci/gpu θυρες.

 

 

edit: Οταν ανοιγεις το menu της οθονης τρεμει και αυτο?

Αν ναι το πιθανοτερο ειναι η οθονη να εχει το θεμα και οχι ο υπολογιστης,το ρευμα ή κατι αλλο.

 

Αν το μενου της δεν "τρεμει" κατι στο σημα που παιρνει ειναι το προβλημα οποτε κοιτας καρτα γραφικων και motherboard.

 

Αυτο που φαινεται στην εικονα και που αναφερω εξαρχης δεν ειναι 'τρεμουλιασμα'. Απλα εχει δημιουργηθει σκια πισω απο τα εικονιδια η οποια πηγαινει προς την πλευρα του μονιτορ.

 

Η αληθεια ειναι οτι τον τελευταιο καιρο τα μεσημερια που γυρνουσα απο την δουλεια και ανοιγα το Pc μετα απο λιγο 'τρεμοπαιζει' ολη η εικονα και γινοταν ΜΩΒ. Οταν γινοταν αυτο κουνουσα λιγο το βυσμα της οθονης πανω στην καρτα γραφικων και ισιωνε.

 

Ανοιξα το μενου και οχι δεν κανει αυτη την σκια. Θα μπορουσε να ειναι η καρτα γραφικων αλλα πανω στην ιδια καρτα εχω και την 32αρα ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

 

μεγάλο συν η άψογη αντιπροσωπεία... μία μου παρουσίασε πρόβλημα και την επόμενη μέρα κιόλας ήρθαν στο γραφείο και μου την αντικατέστησαν με καινούργια χωρίς καν να την τσεκάρουν στηριζόμενοι απλά στον λόγο μου...

 

Το συν της αντιπροσωπειας - service ειναι επειδη εισαι επαγγελματιας Η επειδη ηταν ακομα μεσα στην εγγυηση?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί φιλε μου να περνάει θόρυβος ή δέχεται παραβολή παρεμβολή απο το Data καλώδιο της οθόνης. Δοκίμασε να το απομάκρυνεις απο αλλά ρεύματα όσο γίνεται και δοκίμασε να βάλεις σε άλλη μπριζα ρεύματος την τροφοδοσια της οθόνης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί φιλε μου να περνάει θόρυβος ή δέχεται παραβολή παρεμβολή απο το Data καλώδιο της οθόνης. Δοκίμασε να το απομάκρυνεις απο αλλά ρεύματα όσο γίνεται και δοκίμασε να βάλεις σε άλλη μπριζα ρεύματος την τροφοδοσια της οθόνης.

 

 

 

Μαλλον αυτο πρεπει να γινει...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αυτο πρεπει να γινει...

 

To ξαναειπαμε και πιο πανω αυτο ομως.

Δεν εκανες τιποτα απο τοτε?

Νομιζα οτι αφου ειχες δοκιμασει ο,τι ειχε ειπωθει επεμεινε το προβλημα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι 2 χρονια?

Ημουν νιος και γερασα απο οταν την πηρα (lg flatron wide), κι ακομα δουλευει σαν την πρωτη μερα.

 

όχι oρε... δεν μίλησα για αντοχή στο χρόνο αλλά για ποιότητα απεικόνισης (display uniformity, εύρος γωνίας θέασης, χρωματική πιστότητα) στα οποία οι ips σειρές της LG κατά κανόνα είναι  μπροστά από τον ανταγωνισμό (στην κατηγορία τιμής τους φυσικά)... και έψαξα πολύ (με βοήθεια φίλων επαγγελματιών στην εικόνα) πριν καταλήξω στις επιλογές μου...

 

εδώ να πω ότι για τα factory default, συμφωνώ με τον Waterfall... και σε αυτές δεν είναι ότι καλύτερο... αλλά μια ολιγόωρη ενασχόληση με τα settings σε αποζημιώνει...

 

Το συν της αντιπροσωπειας - service ειναι επειδη εισαι επαγγελματιας Η επειδη ηταν ακομα μεσα στην εγγυηση?

 

δεν είχε να κάνει με την ιδιότητά μου και φυσικά ήταν στην εγγύηση... αλλά αν θέλεις να μιλήσουμε για τις πολύχρονες (κατά κανόνα) αρνητικές εμπειρίες μου με άλλες ΜΕΓΑΛΕΣ αντιπροσωπείες (με εγγύηση ή χωρίς) γράφουμε βιβλίο... :)

γι αυτό και με εξέπληξαν και μάλιστα πλέον και στο σπίτι μου έχω πήξει και στις οικιακές μου συσκευές με LG (που πάλι είχα ανάλογο περιστατικό άψογης εξυπηρέτησης)...

 

 

ΥΓ. γενικά αποφεύγω τις γενικεύσεις (όπως λέω συχνά, σε θέματα ποιότητας δεν "υπάρχουν" brand names πέραν της απλής ένδειξης, υπάρχουν μοντέλα και τεχνοτροπίες) και αυτό ισχύει και εδώ...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπαν και πιο πανω, το πιο πιθανο και για μενα ειναι να φταινε οι πυκνωτες (capacitors).

Η δικια μου LG αντεξε 7 χρονια  ;D

 

Δευτερευοντως τσεκαρε την αναλυση της οθονης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου