Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην οθόνη μου. Φταίνε τα ηχεία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω μια (ισως χαζη) απορια. Τα Behringer B2031A εχουν εστω και καποια υποτυπωδη θωρακιση?

 

Γιατι στα αριστερα του ενος εχω την 22'' οθονη μου και στην ακρη 'τραβαει την εικονα'. Μαγνητισμος δλδ...

 

Μπορω να κανω κατι?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειχα και γω τα ιδια monitor πριν καποια χρονια διπλα σε εναν Atari St που εχει το κλασσικο του μονιτορ (crt) και ειχα το ιδιο προβλημα ,τελικα πηρα κατι βασεις τα βαλα πιο μακρυα απο την οθονη και δεν ξανασχοληθηκα.

Οι crt νομιζω εχουν εντονοτερο προβλημα σε αυτο οποτε αν τα μετακινησεις καπως ισως να βρεις ενα sweet spot πιο κοντα απ'οσο νομιζεις.Δοκιμασε το..

Παντως τα συγκεκριμενα για behringer ητανε απ'οσο θυμαμαι αρκετα τιμια ηχειακια και αρκετα δυνατα οποτε αυτο το ελαττωμα τους προσωπικα το θεωρησα αμελητεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στα αριστερα του ενος εχω την 22'' οθονη μου και στην ακρη 'τραβαει την εικονα'.

Καιρος να αγορασεις μια LCD/LED οθονη, οπως το 99,9% των PC χρηστων. Γιατι αυτο που περιγραφεις ειναι προβλημα που παρουσιαζεται μονο σε CRT οθονες, οι LCD/LED οθονες δεν επηρεαζονται απο τον μαγνητισμο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μάλλον δεν εχεις ρυθμίσει την οθόνη σου.

Υπάρχει θέμα μαγνητισμού μόνο σε παλιές οθόνες με λυχνία. Οχι σε επίπεδες (LCD/LED) όπως σου είπαν παραπάνω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Εχω αυτη : 17564886-9143.jpg

 

@Waterfall-K : Εχω κανει σαν κυρια οθονη (αναμεσα στα monitor) μια 32αρα LED TV εδω και καμποσα χρονια (οταν ακομα αυτη ειχε 700 ευρω) . Εχω σταματησει να εχω CRT τουλαχιστον 10ετια. :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG? :-X Μα γιατι?... ;D Εχω πολυ κακες εμπειριες απο LG, οσο ωραιες ειναι στο ματι τοσο μαπα ειναι σαν οθονες. Το προβλημα παντως δεν πρεπει να ειναι απο τα monitors, οπως σου ειπα και παραπανω οι LCD/LED οθονες δεν επηρεαζονται απο τον μαγνητισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να τα απομακρυνεις λιγο καλου κακου για αρχη.

Γενικα ναι ,δεν επηρρεζονται οι lcd απο μαγνητισμο (καποια laptop και γενικα τα mac σιγουρα εχουν μαγνητες πολυ κοντα στην οθονη)  αλλα τα καλωδια απο τα οποια περναει το σημα σου ισως να επηρρεαζονται.Που και αυτα κατα βαση ειναι shielded αλλα αυτο δεν ειναι και 100% σιγουρο ειδικα τα OEM φθηνα καλωδια.

 

Θα μπορουσε θεωρητικα να εχει αρχισει η οθονη σου ή τιποτα ηλεκτρολυτικοι στην motherboard/gpu σου να τα φτυνουν αλλα το προβλημα που περιγραφεις και με τα συγκεκριμενα μονιτορ κιολας εγω το ειχα λογω μαγνητισμου (σε crt βεβαια)

 

Δοκιμασε να τακτοποιησεις τα καλωδια σου μακρυα οσο γινεται απο τα ηχεια και ισως να δοκιμαζες να βαλεις την οθονη σε αλλη πριζα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG? :-X Μα γιατι?... ;D Εχω πολυ κακες εμπειριες απο LG, οσο ωραιες ειναι στο ματι τοσο μαπα ειναι σαν οθονες. Το προβλημα παντως δεν πρεπει να ειναι απο τα monitors, οπως σου ειπα και παραπανω οι LCD/LED οθονες δεν επηρεαζονται απο τον μαγνητισμο.

 

Μεχρι προσφατα ειχα και HP 24'' , ειχα και Samsung 24'' ... απο LG ομως ειμαι ευχαριστημενος.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκιμασε να τα απομακρυνεις λιγο καλου κακου για αρχη.

Γενικα ναι ,δεν επηρρεζονται οι lcd απο μαγνητισμο (καποια laptop και γενικα τα mac σιγουρα εχουν μαγνητες πολυ κοντα στην οθονη)  αλλα τα καλωδια απο τα οποια περναει το σημα σου ισως να επηρρεαζονται.Που και αυτα κατα βαση ειναι shielded αλλα αυτο δεν ειναι και 100% σιγουρο ειδικα τα OEM φθηνα καλωδια.

 

Θα μπορουσε θεωρητικα να εχει αρχισει η οθονη σου ή τιποτα ηλεκτρολυτικοι στην motherboard/gpu σου να τα φτυνουν αλλα το προβλημα που περιγραφεις και με τα συγκεκριμενα μονιτορ κιολας εγω το ειχα λογω μαγνητισμου (σε crt βεβαια)

 

Δοκιμασε να τακτοποιησεις τα καλωδια σου μακρυα οσο γινεται απο τα ηχεια και ισως να δοκιμαζες να βαλεις την οθονη σε αλλη πριζα.

 

 

Εβγαλα και φωτο για να γινει κατανοητο το θεμα.

 

Να ΤΟΝΗΣΩ οτι με σβηστο το monitor/ηχειο και κανει αυτο το πραγμα : n67woy.jpg

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου