Προς το περιεχόμενο

Bill Trantos - Godfather (cover)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και σκράπας και αρχάριος, ας πω κι εγώ τη γνώμη ως ακροατής

 

Ήθελα το παίξιμο σου αν ήταν πιο "fluid" ούτως ώστε τα περάσματα από lick σε lick να ήταν λιγότερα ευδιάκριτα (έμοιαζαν ας πούμε ότι οι φράσεις διαχωρίζονταν με πιο έντονες/εμφατικές παύσεις απ ότι θα ήθελε το αυτί μου να ακούει)...Βεβαίως το κομμάτι θέλει στακάτο παίξιμο, δε θα διαφωνήσω σ αυτό, απλά εισέπραξα ότι (πιθανώς) "κούρασες" περισσότερο το μυαλό σου απ όσο χρειαζόταν στην άρτια εκτέλεση του και ξέφυγε ελάχιστα αυτό. Το λέω, γιατί διαπίστωσα πολύ πιο "αβίαστο" παίξιμο στον αυτοσχεδιασμό, ο οποίος μου άρεσε πολύ

 

Τα bends ήταν "to the point" και με πολύ όμορφα βιμπράτα και άψογα εκτελεσμένα

Οι ιδέες "επηρεασμένες" αλλά και φρέσκες ταυτόχρονα, κάτι που είναι το Α και το Ω

Και ο ήχος ακριβώς όπως απαιτεί το κομμάτι

 

Εύγε και πάλι εύγε !!! :)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλ πας πολύ καλά. Μεγάλη πρόοδος. Συνέχισε έτσι.

Την αλλη φορά με κάτι πιο ροκ όμως. Πολύ μαμαδίστικος ο Νονός.

 

Επίσης ξέρω ότι είσαι μέταλο ;D αλλά για την πρόοδο σου θα πρότεινα να αρχίσεις να πηγαίνεις και σε κομμάτια με λιγότερο gain.

 

Θα δουλέψεις καλύτερα το βιμπράτο σου, την πενιά σου και την εκφραστικότητά σου.

Και όταν ξαναμπείς στα "height gain" θα είσαι καλύτερος παίκτης.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλ πας πολύ καλά. Μεγάλη πρόοδος. Συνέχισε έτσι.

Την αλλη φορά με κάτι πιο ροκ όμως. Πολύ μαμαδίστικος ο Νονός.

 

Επίσης ξέρω ότι είσαι μέταλο ;D αλλά για την πρόοδο σου θα πρότεινα να αρχίσεις να πηγαίνεις και σε κομμάτια με λιγότερο gain.

 

Θα δουλέψεις καλύτερα το βιμπράτο σου, την πενιά σου και την εκφραστικότητά σου.

Και όταν ξαναμπείς στα "height gain" θα είσαι καλύτερος παίκτης.

Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια και η μονη συνβουλη που θα εδινα σε καποιον σχετικα αρχαριο ή χαμηλοτερου επιπεδου παικτη αλλα και γενικα .Παιξε καθαρα να καθαρισει η πενια και η τεχνικες και μετα κοπανα με ντιστορσια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια. Η αλήθεια είναι πως το μεγαλύτερο μέρος της μελέτης μου γίνεται με clean ή ακόμα και unplugged. Είδα μεγάλη βελτίωση μέσα από αυτό.

 

@RayDTutto

Ίσως σε λίγο καιρό να ανεβάσω κάτι πιο rock, θα δούμε αν υπάρχει χρόνος θα το κάνω.

 

@Κουφή Λεοπάρδαλη

Όχι, το track είναι με μονούς (Dimarzio HS-3), με Axe Fx Ultra. Στο Axe Fx είχα τις εξής παραμέτρους:

 

-Amp: Marshall JCM 800

-Drive: ProCo Rat

-Cab: Mesa Boogie Mixed Cabs

 

Λίγο vintage Reverb και επίσης λίγο stereo delay.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη το παίξιμο είναι πάρα πολύ βελτιωμένο! Ωραία βιμπράτο, εκφραστικότητα και σταθερό παίξιμο.

 

Ο ήχος περιττό να πω ότι είναι υπέροχος. ;)

 

Εγώ αυτό το κομμάτι το έχω κολλημένο στο μυαλό μου παιγμένο από τον Slash...οπότε οποιαδήποτε προσπάθεια να το παίξω θα κινούνταν εκεί...

 

Χίλια μπράβο φίλε! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου