Προς το περιεχόμενο

Bill Trantos - Godfather (cover)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα στην ομήγυρη. ;D ;D

 

Είχα καιρό να ανεβάσω κάτι, κυρίως γιατί δεν είχα κάτι αρκετά καλό να ανεβάσω. Anyway, εδώ και καιρό προσπαθεί ο καθηγητής μου να κάνω ένα videάκι με κάποιο cover, ή improv, να να έχουμε ένα αρχείο να βλέπουμε (πιο πολύ εγώ) πώς πηγαίνω. Είπαμε λοιπόν να ασχοληθώ με αυτό το πασίγνωστο θέμα και να προσθέσω στην πορεία δικά μου στοιχεία.

 

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο στάδιο της ολικής εμπέδωσης και απόδοσης των δικών μου στοιχείων. Θα ήθελα μερικά σχόλια για τον ήχο, τις εντάσεις και βεβαίως το παίξιμο. Είναι one take, 2-3 χαζά λάθη υπάρχουν, αλλά πιστεύω ότι είναι ενδεικτικό το clip σχετικά με την κατεύθυνση που θέλω να ακολουθήσω στο κομμάτι. Το Improvisation part δεν το έχω γράψει ακόμα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

http://www.dropbox.com/s/p114g7vy0dzmp3k/Godfather.mp3?dl=0

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα, μιά παρατήρηση και ένας έπαινος. Το πρώτο είναι ότι κρατάς τις τελικές νότες των phrasing πολύ και το δεύτερο, πολύ ωραίο improvisation μετά το 1:00 λεπτό....Εύγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε μου, το εχεις...μ'αρεσε και ο ηχος σου και βεβαια το παιξιμο σου, (που ειμαι σιγουρος πως σαν φαν του Σουηδου, μπορεις να κανεις μερικα γρηγορα περασματα και ισως να χωραει και κανα ψιλο-tapping, ε? ;) :D..Επισης (προσωπικα..), προς το τελος θα'παιζα λιγο πιο σφυριχτα, (ξες, με καθετες πενιες και τρεμολο..), γιατι και γ*** το λεγκατο μου, γ***, ετσι δεν ειναι..??? :D 8) :). Σοβαρα παντως, ενα παρα πολυ ομορφο blues...Well done!!! :) 8)

 

 

Martin

ΥΓ:"Το πρώτο είναι ότι κρατάς τις τελικές νότες των phrasing πολύ"..Ναι, αυτο μπορει καποιος να πει οτι ειναι γεγονος, μετα ομως απο μια (πολυ) σχολαστικη παρατηρηση, so (προσωπικα..) πιστευω εχει δικιο ο cigaret13 που το αναφερει...κι εδω που τα λεμε, ετσι πρεπει, γιατι η κριτικη σε βαθος, ειναι που κανει καλυτερο τον παιχτη... 8) :)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ ωραίο Bill. Και ήχος και ύφος-σούπερ. Ωραία και η ρυθμική

παραλλαγή που έχεις κάνεις στο πρώτο μέρος του θέματος, αν και

νομίζω πως την καις βάζοντάς την από την αρχή-μήπως  να την κρατούσες

για τη στιγμή που αλλάζεις οκτάβα? Όπως και να χει, μπράβο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκαρυμουρικός Νόνός. Πολύ ωραίος και δημιουργικότατη η παραλλαγή στη μελωδία. Πάντως στην επόμενη, προτείνω το bt να το φτιάξεις εσύ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είχα ξαναπεί, είσαι απίστευτα βελτιωμένος Bill-αρε.

Ειδικά το βιμπράτο και η εκφραστικότητα ....

 

Δεν λέω άλλα, για να μην φανώ υπερβολικός.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλ το σκότωσες  ;D ;D ;D

Φυσικά αναφέρομαι στο τρόπο που το διασκέδασες ;)....όπως ήπιε και κάποιος Γκάρι Μουρ.

Ημαρτόνε, όμως σε δικαιολογώ είσαι μικιό ακόμα, άμα μεγαλώσει θα καταλάβει ότι τέτοια άσθματα, δεν τα ακουμπάμε, ούτε τα ιμπροβαι ζάρουμε σε στυλ σουηδού-αλβανού κλπ κλπ.

  Άμα μεγαλώσεις θα δεις πως αυτοί δεν ημπορούν να ρίξουν ούτε θηλυκή κότα, όχι γυναίκα με αυτά που παίζουν  ;D ;D ;D ;D

 

    Μαθαίνεις Μπιλ, αλλά είσαι σε λάθος δρόμο. Μόνο εγώ και ο Κυρ Στέφανος γνωρίζουμε την αλήθεια, άντε και ο διδάσκαλος της εναλλακτικής  8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστώ πολύ όλους που μπήκατε στον κόπο να ακούσετε και να γράψετε 2 πράγματα.

 

Δύο πράγματα, μιά παρατήρηση και ένας έπαινος. Το πρώτο είναι ότι κρατάς τις τελικές νότες των phrasing πολύ και το δεύτερο, πολύ ωραίο improvisation μετά το 1:00 λεπτό....Εύγε!

 

Η αλήθεια είναι ότι το δοκίμασα και χωρίς να αφήνω τις τελικές νότες τόσο πολύ και επίσης δε μου άρεσε, οπότε αποφάσισα να κρατήσω αυτό που μου άρεσε λίγο περισσότερο. ;D

 

Το ακουσα πολυ ευχαριστα.Πολυ καλος ηχος και παιξιμο!

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Μπραβο φιλε μου, το εχεις...μ'αρεσε και ο ηχος σου και βεβαια το παιξιμο σου, (που ειμαι σιγουρος πως σαν φαν του Σουηδου, μπορεις να κανεις μερικα γρηγορα περασματα και ισως να χωραει και κανα ψιλο-tapping, ε? ;) :D..Επισης (προσωπικα..), προς το τελος θα'παιζα λιγο πιο σφυριχτα, (ξες, με καθετες πενιες και τρεμολο..), γιατι και γ*** το λεγκατο μου, γ***, ετσι δεν ειναι..??? :D 8) :). Σοβαρα παντως, ενα παρα πολυ ομορφο blues...Well done!!! :) 8)

 

 

Martin

ΥΓ:"Το πρώτο είναι ότι κρατάς τις τελικές νότες των phrasing πολύ"..Ναι, αυτο μπορει καποιος να πει οτι ειναι γεγονος, μετα ομως απο μια (πολυ) σχολαστικη παρατηρηση, so (προσωπικα..) πιστευω εχει δικιο ο cigaret13 που το αναφερει...κι εδω που τα λεμε, ετσι πρεπει, γιατι η κριτικη σε βαθος, ειναι που κανει καλυτερο τον παιχτη... 8) :)..

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Martin/Patrick. (με μπέρδεψες ;D ) Δεν ξέρω αν το 'χω ή οτιδήποτε, αλλά τουλάχιστον περνάω πολύ καλά μέσα από αυτό το μουσικό ταξίδι που ξεκίνησα σοβαρά πριν 2-3 χρόνια. Σουηδό μπορεί να ακούω, αλλά δεν είμαι σε αυτό το επίπεδο ακόμα. Βγάζω κάποια γρήγορα περάσματα που θα ταίριαζαν, αλλά όχι τόσο καθαρά και ακριβή ώστε να μπουν σε ένα recording.

 

Πολύ ωραίο Bill. Και ήχος και ύφος-σούπερ. Ωραία και η ρυθμική

παραλλαγή που έχεις κάνεις στο πρώτο μέρος του θέματος, αν και

νομίζω πως την καις βάζοντάς την από την αρχή-μήπως  να την κρατούσες

για τη στιγμή που αλλάζεις οκτάβα? Όπως και να χει, μπράβο. :)

 

Το σκέφτηκα κι εγώ pipityri, αλλά επειδή δεν έχω σκοπό να επαναλάβω το κεντρικό θέμα, θεώρησα ότι από το να μη μπει καθόλου, καλύτερα να μπει στην αρχή! ;)

 

Γκαρυμουρικός Νόνός. Πολύ ωραίος και δημιουργικότατη η παραλλαγή στη μελωδία. Πάντως στην επόμενη, προτείνω το bt να το φτιάξεις εσύ.

 

Είναι μεγάλο κομπλιμέντο αυτό για μένα Σπύρο και ειδικά προερχόμενο από εσένα, σ'ευχαριστώ πολύ. Πολύ θα ήθελα να γράφω και τα backing tracks, αλλά δεν έχω τη θεωρητική γνώση και τα μέσα γι'αυτό.

 

Στο είχα ξαναπεί, είσαι απίστευτα βελτιωμένος Bill-αρε.

Ειδικά το βιμπράτο και η εκφραστικότητα ....

 

Δεν λέω άλλα, για να μην φανώ υπερβολικός.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φούζιε γιατί με παρακολουθείς από την αρχή αυτής της προσπάθειας και κυρίως για τα καλά σου λόγια κάθε φορά. :)

 

Μπιλ το σκότωσες  ;D ;D ;D

Φυσικά αναφέρομαι στο τρόπο που το διασκέδασες ;)....όπως ήπιε και κάποιος Γκάρι Μουρ.

Ημαρτόνε, όμως σε δικαιολογώ είσαι μικιό ακόμα, άμα μεγαλώσει θα καταλάβει ότι τέτοια άσθματα, δεν τα ακουμπάμε, ούτε τα ιμπροβαι ζάρουμε σε στυλ σουηδού-αλβανού κλπ κλπ.

  Άμα μεγαλώσεις θα δεις πως αυτοί δεν ημπορούν να ρίξουν ούτε θηλυκή κότα, όχι γυναίκα με αυτά που παίζουν  ;D ;D ;D ;D

 

    Μαθαίνεις Μπιλ, αλλά είσαι σε λάθος δρόμο. Μόνο εγώ και ο Κυρ Στέφανος γνωρίζουμε την αλήθεια, άντε και ο διδάσκαλος της εναλλακτικής  8)

 

Στον κακό το δρόμο έμπλεξα samy με αυτά που ακούω! ;D ;D

 

´Σε ωραίος, ουγκ ;D.

 

Thank you! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου