Προς το περιεχόμενο

Value for money στούντιο για ηχογραφήσεις φωνής plz;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω value for money στούντιο στο οποίο θα μπορώ να ηχογραφήσω φωνή σε κομμάτια που έχω γράψει σπίτι.

 

Το κριτήριο value for money μπαίνει κυρίως επειδή

 

α) η υπόλοιπη ηχογράφηση δεν θα είναι επαγγελματική (μάλλον το αντίθετο)

 

β) δεν μας περισσεύουν

 

γ) θέλω να έχω την πολυτέλεια να μπορώ να δοκιμάσω πράγματα χωρίς να είναι το μάτι μου στο ρολόι.

 

Φυσικά το value for money εξαρτάται πάντα από το τι προσφέρει το στούντιο - οπότε δεν σημαίνει απαραίτητα "σκοτωμένες τιμές για ένα μικρόφωνο σε ένα υπόγειο".

 

(Βόρειες / βορειανατολικές περιοχές Αθήνας θα ήταν bonus.)

 

Βοηθήστε τον κωφάλαλο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε,

 

Μια καλή λύση και οικονομική είναι το Made In Hell Studio στο Μοσχάτο (κοντά στο τρένο).

Κάνουν καλη δουλειά τα παιδιά και η ηχογράφηση είναι 10€ την ώρα.

 

Δεν σε βολεύει η περιοχή, αλλά είναι ΟΚ παιδιά και κάνουν προσεγμένη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση

αν η υπόλοιπη ηχογράφηση δεν είναι επαγγελματική, για ποιό λόγο θελεις να είναι η φωνή επαγγελματική? Δεν φοβάσαι μην όλο αυτό φέρει μία ανομιομορφία, εκτός αν πειραχθούν-βελτιωθούν και τα υπόλοιπα κανάλια και μιξαριστεί όλο μαζί ομοιόμορφα στο στούντιο (αφού περασθούν όλα τα κανάλια απο τους επεξεργαστες-προενισχυτές του στούντιο για να πάρουν την ίδια-πιο επαγγελματική χροιά)?

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ τη μέθοδο που αναφέρω ηχογραφώντας μόνο τύμπανα στο στούντιο και σπανίως καμια ηλεκτρική αν θελω καποιο συγκεκριμένο κεφάλι που υπαρχει εκεί... αν εισαι Β. Ελλάδα, νομίζω θα σε βολέψει το Nemesis studio στην όμορφη Καβάλα μας, με τιμή 15την ώρα "αρχική" τιμή χωρίς να είναι με το ρολόι στο χέρι και μετρώντας μονο τις ουσιαστικες ώρες (δεν χρεώνεται ο χρόνος για στησιματα, καλωδιώσεις, τσιγάρα καφέδες σορολόπ κτλπ...)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PetrucciGR

Ευχαριστώ θα το δω.

 

@degdekis

Ευχαριστώ

Δεν με ενδιαφέρει να είναι "επαγγελματική".

 

Απλώς θέλω ενα υποτυπώδες στήσιμο ενός νορμάλ μικροφώνου για φωνή, ένα vocal booth ή τέλος πάντων κάτι μονωμένο όπου μπορώ να αναπτύξω τις 5,3 οκτάβες μου άνετα χωρίς να με πλακώσουν οι γείτονες και όσες editing δυνατότητες μπορώ να έχω.

 

Επίσης αναφερόμενος στα βόρεια εννοούσα τα βόρεια της Αθήνας. Το διόρθωσα τώρα αλλά ντρέπομαι που δεν διευκρίνισα γιατί κάνω αυτά που κορόϊδευα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να προσπαθησεις να τις ηχογραφησεις σπιτι και μονο αν δεν σου κανουν να πας σε στουντιο.

 

Μετα απο αρκετες ηχογραφησεις θεωρω οτι ειναι καλύτερο να δωσει χρήματα κάποιος για να γράψει καλά ντραμς παρά για να γραψει καλές φωνες. Φυσικά αυτο ισχύει για όταν μιλάμε για χαμηλού budget παραγωγές.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να προσπαθησεις να τις ηχογραφησεις σπιτι και μονο αν δεν σου κανουν να πας σε στουντιο.

 

Μετα απο αρκετες ηχογραφησεις θεωρω οτι ειναι καλύτερο να δωσει χρήματα κάποιος για να γράψει καλά ντραμς παρά για να γραψει καλές φωνες. Φυσικά αυτο ισχύει για όταν μιλάμε για χαμηλού budget παραγωγές.

Ευχαριστώ για τα clues αλλά δεν ηχογραφώ φωνές σπίτι. Αυτό είναι δεδομένο.

 

Όσο για τα ντραμς, κάνω αξιοπρεπή δουλειά με το να περνάω τα ηλεκτρονικά που έχω σπίτι από το Steven Slate και μετά κάνω editing όπου χρειάζεται.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια καλή αρχή είναι εδώ: http://agora.noiz.gr/category/Studio/

Οπως καταλαβαίνεις ο καθένας μας έχει υποκειμενική αντίληψη για το value for money. Οπότε κοίταξε στα σάιτ τους για τιμές και πάρε κανα τηλέφωνο.

Προσωπικά συνεργάζομαι και έχω θετικές εμπειρίες με το Matrix αλλά είναι στην Κυψέλη.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου