Προς το περιεχόμενο

Ρίζα Χ- Aldebaran


Terry RoscoeBeck5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ας πούμε υποθετικά ότι ο Σέμης (ή ο Νέστορας ή ο Γιώργος που έζησαν αυτά τα κομμάτια στα τότε που πρώτο δημιουργήθηκαν) είχαν μια «νοσταλγική» διάθεση... (που προσωπικά δεν το πιστεύω).

 

Όλοι οι άλλοι, ήρθαμε σε επαφή μαζί τους πριν δύο- τρία χρόνια, δεν είχαμε κάποια ανάλογη «διάθεση»- δεν τα γνωρίζαμε για να έχουμε κάποια τέτοια διάθεση.

 

Ναι μεν τα κομμάτια ήταν εκεί, αλλά παράλληλα ήταν και tabula rasa- και ο καθένας προσέθετε κάτι «προσωπικό».

 

Όπως είπε και ο Νέστορας, γράφαμε απουσία του Σεμή- βέβαια με την καθοδήγηση του Γιώργου- οπότε όλα ήταν υπό συζήτηση, στο τι θα πάει και πως θα πάει. Βέβαια έχεις απέναντι σου ένα κομμάτι, και οφείλεις να το σεβαστείς. Κάτι σου λέει, κάπου σε πάει...

 

Κάπου σε πάει όμως και κάτι που έγραψε κάποιος άλλος (μια φράση, ένα νέο ρυθμικό, οτιδήποτε), το οποίο δεν υπήρχε στον οδηγό που άκουσες.

 

Και εδώ είναι που αρχίζει το ενδιαφέρον: Το κομμάτι δημιουργεί a will of its own  ;)  Και εκεί είναι που μόνο του αποκτά το στιλ του- μέσα από το «fusion» που δημιουργείται από τους συντελεστές τους.

 

Αυτό το quid pro quo, έπαιξε πολύ μέσα στα κομμάτια. Σε πάρα πολλά σημεία, ο ένας τράβηξε τον άλλον προς τα κάπου αλλού- και κατ' επέκταση τα κομμάτια.

 

IMHO αυτό δεν έχει να κάνει με «νοσταλγία». Είναι ένα μουσικό αλισβερίσι που σχηματοποιεί το κομμάτι- και παράλληλα δημιουργεί τις συνθήκες για το κομμάτι να «σχηματοποιήσει» τους παίκτες και το ύφος της δουλειάς.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε!Ηρεμία μου βγάζει.Δεμένο,καλοδουλεμένο,μικρά κεντήδια από όλους,ωραίος κι ο στίχος.Η χροιά της φωνής επίσης όμορφη και ωραίο το θέμα.Νομίζω το μπάσο ξεχώρισα απ'τα όργανα και συμφωνώ ότι θα'θελα ένα βαρύ σόλο κάπου.

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι τι λέτε Σέμη-Νέστορα-Τέρρυ, αλλά εμένα αυτή την αίσθηση με άφησε το άκουσμα.

  Όσο δε για τον εκσυγχρονισμό-εκμονδερνισμό :P εννοούσα πως μετά από τόσα χρόνια-΄ετσι όπως νοιώθω εγὠ-όλα λίγο ή πολύ έχουν αλλάξει μέσα μου και γύρω μου. Απ το τρόπο που παίζω, μέχρι και το τρόπο που θέλω να ακούγονται, τα άσθματά μου και όπως έγραψα, αν επιχειρούσα να ''ολοκληρώσω'' ένα άσθμα μου εκείνης της εποχής θα ακουγόταν πολύ διαφορετικό, από ότι θα ήταν τότε.

Τέλος πάντων πολλά ήπια  ;D ;D το σημαντικότερο είναι πως περάσατε όμορφα και κάποιοι άνθρωποι το ευχαριστήθηκαν. Και εις άλλα με υγεία  ;)

   

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε υποθετικά ότι ο Σέμης (ή ο Νέστορας ή ο Γιώργος που έζησαν αυτά τα κομμάτια στα τότε που πρώτο δημιουργήθηκαν) είχαν μια «νοσταλγική» διάθεση... (που προσωπικά δεν το πιστεύω).

O Νέστορας δεν ήταν τότε. Εγώ ήρθα σ' επαφή με τα κομμάτια τότε που ήρθε και ο Τέρυ και ο Κώστας και ο ...

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου