Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση χορωδίας


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Ένας δήμος της χώρας μας πρόκειται να εγκρίνει ένα σχετικά μικρό ποσό (3000 ευρώ) για την αγορά εξοπλισμού σε μια δημοτική χορωδία. Εγώ είμαι εκείνος ο οποίος θα επιλέξει τον εξοπλισμό, ωστε ο δήμος να προχωρήσει σε αναζήτηση προσφορών. Ο εξοπλισμός αφορά μουσικά όργανα (1200 ευρώ - τα έχω επιλέξει ήδη), έναν ηλέκτρονικό υπολογιστή για τις ηχογραφήσεις (1300 ευρώ - τον έχει επιλέξει κι αυτόν) και μένουν 500 ευρώ για ηχητικό εξοπλισμό. Αυτός είναι:

1)Κάρτα ήχου

2)Ενεργά monitors για το PC

3)Μικτης ο οποίος θα συνδεθεί στην είσοδο της κάρτας ήχου

4)2 πυκνωτικά μικρόφωνα

5)2 ζεύγη ακουστικών.

Με μια γρήγορη ματιά, βρήκα τα εξής:

1)MAUDIO DELTA Audiophile 2496

2)MAUDIO Studio Pro3

3)Behringer Xenyx-802

4)2X Behringer C-1

5)2X AKG K44

Οι ηχογραφήσεις τις χορωδίας θα γίνουν με σκοπό τη δημιουργία cd με το εκάστοτε ρεπερτόριο της. Πρόκειται δηλαδή για ηχογραφήσεις ΑΚΡΩΣ ερασιτεχνικές.

Θα ήθελα να μου γράψετε τυχόν παρατηρήσεις και προτάσεις και ως προς τον εξοπλισμό, και ως προς οτιδήποτε άλλο σκέφτεστε για την όλη "επιχείρηση"... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)MAUDIO DELTA Audiophile 2496---100

2)MAUDIO Studio Pro3----------------100

3)Behringer Xenyx-80-----------------70

4)2X Behringer C-1--------------------120

5)2X AKG K44 -------------------------50

-------------------------------------------------

----------------------------------------440

 

Όλα στο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα ατομα ειναι η χορωδια? Τα C2 ( πακετο stereo mic ) ειναι 70Ε. Με 140Ε εχεις καλυψει μια χορωδια των 100-140 ατομων με 2 τοποθετησεις Χ-Y.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηχογραφησει χορωδια 70 ατομων μονο με τα C2 ( τα πουλανε πακετο επαναλαμβανω ) και η αποδοση ηταν πολυ καλη και ζωντανη. Εννοειται πως πιο ακριβα μικροφωνα θα εδιναν εναν αριστο ηχο, ομως για 30 ατομα, δεν χρειαζονται πολλα μικροφωνα.

Δες και αυτο το link.

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5648

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έιδα το αναλυτικό άρθρο σου. Φαίνεται πως έχεις δίκιο. Για τα υπόλοιπα μέρη του εξοπλισμού κάτι κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα C1 δεν ειναι της πλακας. Απλα, αν δεν εχεις ξαναηχογραφησει χορωδια, η τοποθετηση τους, θα πρεπει να γινει πολυ προσεκτικα.

Με τα C2, που ειναι "ζυγισμενα" για stereo δουλειες, μπορεις να πιασεις μια χορωδια 30 ατομων, και με ενα καλο στερεοφωνικο αποτελεσμα ( ακολουθωντας μια X-Y διαταξη ), χωρις να χανεις σε ποιοτητα. Επισης, φανταζομαι πως ο χωρος που θα ηχογραφεις, θα ειναι ο χωρος που κανει προβα η χορωδια, επομενως θα πρεπει να αντιμετωπισεις και τον χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι ένα δωμάτιο 25 τετραγωνικά περίπου με γυμνούς τοίχους και κουφώματα ξύλινα χωρίς κουρτίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου