Προς το περιεχόμενο

θόρυβος σε σύνδεση πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θέμα μάλλον θα πάει άπατο λόγω διακοπών αλλά δεν πειράζει.

Έχω το παρακάτω PD.

 

http://s732.photobucket.com/user/zeromance777/media/IMG_20150807_225701.jpg.html

Το θέμα είναι οτι έχω πάρα πολύ έντονο θόρυβο με μορφή φυσήματος.

Έλεγξα τον ενισχυτή μόνο του όλα ΟΚ.

Έλεγξα κάθε πετάλι μόνο του, κάθε αλυσίδας ( FX LOOP και DIRECT ) και όλα ΟΚ.  

Μετά άρχισα να ελέγχω τα πετάλια προσθέτοντας ένα-ένα να δω τι γίνεται.

Στην αλυσίδα του FX-LOOP όταν συνδέω το Eventide με το Strymon αρχίζει να γ...εται το σύμπαν.

Δοκίμασα και με διαφορετικά, καινούργια καλώδια αλλά και πάλι τίποτα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τί τα τροφοδοτείς, φίλε; Εκεί πάει η μεγαλύτερη υποψία μου. Και τα 2 είναι (πολύ) απαιτητικά πετάλια σε θέμα τροφοδοσίας και απαιτούν και μονωμένη τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σε πρώτη φάση παιδία

το eventide έχει διαφορετικό τροφοδοτικό ( όχι το original αλλά συμβατό, γιατί αλλιώς θα έκανε θόρυβο απο μόνο του). το strymon είναι με 1 spot και μόνο του είναι οκ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Strymon μοιράζεται το 1-spot και με άλλα πετάλια; Αν ναι, εκεί είναι το πρόβλημά σου. Την πάτησα και εγώ με Strymon και 1-spot, όχι με θέμα θορύβου αλλά με άλλες ιδιοτροπίες που μου έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θέμα είναι ότι το έχω καιρό με αυτην την διάταξη αλλά τώρα μου έβγαλε το πρόβλημα...θα το δοκιμάσω όμως να δω τι γίνεται. έχω και δεύτερο 1-spot.

και θα ενημερώσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να είναι όλα όσα συνδέονται με καλώδια ήχου στην ίδια πρίζα (πεταλια, ενισχυτης, πισι αν στελνεις σε καρτα ηχου κτλ) δλδ να φευγουν ολα απο το ιδιο πολυμπριζο - αλλιώς μάλλον έχεις ground loop κλασικά :)

 

Καλή τύχη και ενημέρωσε μας για το πώς πήγε :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να είναι όλα όσα συνδέονται με καλώδια ήχου στην ίδια πρίζα (πεταλια, ενισχυτης, πισι αν στελνεις σε καρτα ηχου κτλ) δλδ να φευγουν ολα απο το ιδιο πολυμπριζο - αλλιώς μάλλον έχεις ground loop κλασικά :)

 

Καλή τύχη και ενημέρωσε μας για το πώς πήγε :)

 

το δοκίμασα ρε συ και πάλι επιμένει και μου έχει σπάσει τα νεύρα.

 

όσον αφορά παιδία για το να το δοκιμάσω με ξεχωριστό τροφοδοτικό θα το κάνω άλλα σε μια βδομαδούλα γιατι χρειάζομαι διακοπές...νόμιζα πως είχα ένα κάπου αλλά δεν το βρήκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα και εγώ πρόβλημα θορύβου στα πετάλια με ένα daisy chain τροφοδοτικό. Το αντικατέστησα με ένα gator-8-bus αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Στο τέλος έφτιαξα ένα τροφοδοτικό με απομονωμένες εξόδους και βρήκα την υγειά μου...είναι λίγο μεγάλο αλλά μου κόστισε 1/3 της τιμής ενός DC Brick ή ενός T-Rex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου