Προς το περιεχόμενο

Malmsteen made in Japan


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το λιγοτερο που μπορω να πω για το αρχικο video ειναι οτι ειναι οτι ειναι ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΟ :roll:

 

Παρόλα αυτά οφείλω να πω ότι ο ήχος του μου άρεσε :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απλώς παρότι παίζει σωστά στον καρπό' date=' έχει ανοιχτά τα δάχτυλα και στηρίζει το μικρό πάνω στην κιθάρα. Αυτό το κάνουν και άλλοι γνωστοί κιθαρίστες, και μου φαίνεται λίγο urban legend το ότι άμα το μικρό ακουμπάει το σκάφος δεν μπορείς να παίξεις σωστά.[/quote']

 

Βασικά ο μεγαλύτερος μύθος είναι πως υπάρχει 'ένας και μόνο σωστός τρόπος' για το δεξί χέρι. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω στο δικό μου παίξιμο, όταν στηρίζω το μικρό δάχτυλο στο σκάφος ξεκουράζει μεν, αλλά κλέβω δε.

Θα μου πεις τώρα: πώς κατι τύποι στυλ Michael Angelo έχουν ελεϊνό στήσιμο στο δεξί και παίζουν παπάδες?

Εντάξει, όπως τον βολεύει τον καθένα.

Το σωστό στήσιμο όταν σολάρεις όμως, κατά τη γνώμη μου, είναι ένα και είναι καθαρά εργονομικό και έχει σχέση με την ασφάλεια των χεριών σου από τραυματισμούς κτλ.

Για πολλά χρόνια έδινα σημασία μόνο στο πόσο γρήγορα χορεύει το αριστερό μου πάνω στην ταστιέρα και το δεξί ότι να'ναι.

Έλα όμως που όταν ζορίστηκα πολύ από πρόβες σε μαγαζί και σε γκρουπ έβγαλα γάγγλιο και με ταλαιπώρησε για αρκετό καιρό (φυσιοθεραπείες κτλ).

Από τότε προσπαθώ να παίζω σωστά όταν σολάρω κουνώντας μόνο τον καρπό πάνω-κάτω παράλληλα με το σκάφος.

Και κάνω συνέχεια διατάσεις

Αυτά

 

ΑΝΑΜΕΝΩ ΚΡΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Van Halen κρατάει την πένα με τον μέσο και τον αντίχειρα.

Ο Jim Davis απο τους Pitchshifter την κρατάει λες και κρατάει μαντήλι

Ο Santana για κάποιο διάστημα τη κρατούσε και με τα τρία πρώτα δάχτυλα

Ο Hetfield κάνει ορθή γωνία τον αντίχειρα λες και προσπαθεί να βάλει κλωστή σε βελόνα ραπτομηχανής

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό στήσιμο όταν σολάρεις όμως' date=' κατά τη γνώμη μου, είναι [b']ένα[/b] και είναι καθαρά εργονομικό και έχει σχέση με την ασφάλεια των χεριών σου από τραυματισμούς κτλ.

 

Ναι, ναι, όπως είναι γνωστό πως ΕΝΑ είναι το Κόμμα! :P :P :lol: :lol:

 

Το σημαντικότερο είναι να μην περιορίζονται για πολύ ώρα η βαθμοί ελευθερίας του δεξιού χεριού, ή, με άλλα λόγια, όσο πιο χαλαρά τόσο πιο καλά. :wink:

 

Επίσης, το μοναδικό αποδεδειγμένο θεώρημα, λέει ότι ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως οι επαναληπτικές κινήσεις οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στον τραυματισμό. Το φαινόμενο είναι νευρολογικό, αν δε με πιστεύεις, ρώτησε τον φυσιοθεραπευτή σου. (Παρεμπιπτόντως, είσαι ο μόνος που το έχεις γράψει σωστά και όχι 'φυσιΚοθεραπεία' :P )

 

Όλα τα παραπάνω, αφορούν lead παίξιμο που εξυπηρετεί διάφορες ανάγκες, από γρήγορα runs έως αρπέζ και από string skipping έως περιστασιακό hybrid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακρινω ενα ειδος ρατσισμου? 8O

επειδη ειναι ιαπωνας δεν σημαινει οτι κανει cosplay η ειναι ποζερι η δεν αξιζει να παιζει ξερω γω...δηλαδη δεν μαμηθηκε να μαθει αυτα τα πραγματα ?αφου του αρεσει καλα κανει και ντυνεται και παιζει ετσι μαγκια του....πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησει ο κοσμος...δηλαδη επειδη δεν ειναι ο διασημος ξακουστος malmsteen θα τον απορριψουμε? μηπως επειδη ειναι ιαπωνας?

 

αξιζει συγχαρητηρια παντως για την προσπαθεια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακρινω ενα ειδος ρατσισμου? 8O

επειδη ειναι ιαπωνας δεν σημαινει οτι κανει cosplay η ειναι ποζερι η δεν αξιζει να παιζει ξερω γω...δηλαδη δεν μαμηθηκε να μαθει αυτα τα πραγματα ?αφου του αρεσει καλα κανει και ντυνεται και παιζει ετσι μαγκια του....πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησει ο κοσμος...δηλαδη επειδη δεν ειναι ο διασημος ξακουστος malmsteen θα τον απορριψουμε? μηπως επειδη ειναι ιαπωνας?

 

αξιζει συγχαρητηρια παντως για την προσπαθεια του...

 

Ο τυπάς είναι παιχταράς δεν είπε κανένας τίποτα αλλά....

 

Θα άξιζε συγχαρητήρια αν δεν είναι ακόμη μια κόπια του Malmsteen.

Θα άξιζε 2 φορές συγχαρητήρια αν έπαιρνε το στυλ του Malmsteen και μέσα απο τις δικές του επιρροές το πήγαινε ένα σκαλί πιο πάνω φτιάχνοντας δικό του ουσιαστικά στυλ επιρεασμένο απο τον Malmsteen.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακρινω ενα ειδος ρατσισμου? 8O

επειδη ειναι ιαπωνας δεν σημαινει οτι κανει cosplay η ειναι ποζερι η δεν αξιζει να παιζει ξερω γω...δηλαδη δεν μαμηθηκε να μαθει αυτα τα πραγματα ?αφου του αρεσει καλα κανει και ντυνεται και παιζει ετσι μαγκια του....πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησει ο κοσμος...δηλαδη επειδη δεν ειναι ο διασημος ξακουστος malmsteen θα τον απορριψουμε? μηπως επειδη ειναι ιαπωνας?

 

αξιζει συγχαρητηρια παντως για την προσπαθεια του...

 

Ο τυπάς είναι παιχταράς δεν είπε κανένας τίποτα αλλά....

 

Θα άξιζε συγχαρητήρια αν δεν είναι ακόμη μια κόπια του Malmsteen.

Θα άξιζε 2 φορές συγχαρητήρια αν έπαιρνε το στυλ του Malmsteen και μέσα απο τις δικές του επιρροές το πήγαινε ένα σκαλί πιο πάνω φτιάχνοντας δικό του ουσιαστικά στυλ επιρεασμένο απο τον Malmsteen.

 

οκ σε αυτο +φωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω να πω ότι σαν αυτόν τον Ιάπωνα παίζουν χιλιάδες στην Ελλάδα και εκατομμύρια στον κόσμο' date=' οπότε δεν είναι κάτι το σπουδαίο.

Από ότι είδα το στήσιμο του δεξιού του χεριού είναι [b']τρισάθλιο[/b], αφού τα δάχτυλάτου είναι συνέχεια ανοιχτά και ακουμπάνε στο σκάφος.

Το αριστερό του κάνει υπερβολικά περιττές κινήσεις και σπαταλάει ενέργεια στον αέρα (δεν ξέρω βέβαια αν οφείλεται στο ότι έχει κοντά δάχτυλα)

σωστά. να φανταστείς, τις προάλλες γνώρισα έναν κιθαρίστα πολύ γρήγορο με τρομερούς αυτοσχεδιασμούς ,feeling, τεχνική αλλά είχε ένα μειονέκτημα. δεν είχε κόψει τα νύχια των ποδιών του.

Αν είναι δυνατόν να θεωρείται μουσικός αυτός ο άνθρωπος σκέφτηκα.

 

:twisted: :twisted: 8O 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου