Προς το περιεχόμενο

Ποιός Mesa Dual Rectifier;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουν βγει τόσες εκδώσεις του Dual Rectifier οπως οι πρώτοι οι 2κάναλοι Rev G, Rev F και αγότερα οι 3καναλοι οι απλοί, Roadking, Roadster, και ο τελευταίος ο Multiwatt. Εχώ ακούσει να λένε ολοι για τον παλιό 2καναλο οτι ειναι ο καλύτερος και τα σxετικά.

 

Τελικά τι ισχύει?? Και τι παει να πει καλύτερος για εσάς αν εχετε άποψη.. Περιμένω τα σχόλια σας και τις εντυπώσεις σας.    8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους εχω ακουσει ολους αλλωστε δεν ειναι τοσο του γουστου μου...

 

Οι REV G και F ειναι πολυ πιο διαφορετικοι απο τους μεταγενεστερους.

Δεν εχει να κανει με το καλυτεροι η χειροτεροι...

Πολλοι χαρακτηριζουν τον G κλωνο του SLO...

Οσο περνουσαν τα χρονια οι Dual Recto γινονταν ολο και πιο "μοντερνοι"...

 

Εχοντας ακουσει miltiwatt,απλο δεν αντεληφθην τοσο μεγαλες διαφορες...

Και οι δυο χρειαζονταν μπουστερ γιατι ηταν ψιλοπλαδαροι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι απο τους ενισχυτες που αναφερεις εχουν ιδιαιτερα χαρακτηριστικα. Αλλος εχει βαθος, αλλος watt selection. Εχω τον solo, 100αρη (3καναλο) και απ'οτι εχω δει ολοι εχουν επιλογη να τους βαλεις 6L6 ή EL34, οπως και spongy ή bold, οποτε μαλλον η επιλογη εχει να κανει πιο πολυ με το τι ζηταει ο χρηστης σε χαρακτηριστικα περαν του ηχοχρωματος. Εγω πχ δεν χρησιμοποιω βαθος, γι'αυτο πηρα αυτον. Με καποια απο τα μοντελα που λες εχω παιξει και δεν ειδα αξιοσημειωτη διαφορα ηχου, βεβαια εγω δεν δινω καμια σημασια σε αυτους που λενε οτι το παλιο ειναι καλυτερο, αν αλλο μου λενε τα αυτια μου.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι αν έχουν τρελές διαφορές μεταξύ τους και εννοώ καθαρά σε θέμα ήχου φυσικά.. δεν εννοώ ουτε το reverb ούτε τα watt ουτε τα λοιπά χαρακτηριστικά, μονο για ηχο και χροιά.

Για παράδειγμα ο ένας μπορεί να είναι ποιο σφιχτός ή ο άλλος να έχει περισσότερο gain ή ο άλλος δεν ξέρω και εγώ τι.. Για τέτοιες διαφορές μιλάω περισσότερο.

 

Ps: Ούτε κι εγώ είμαι της φιλοσοφία "τα παλιά ήταν όλα καλύτερα"  ::) πάντα κρίνω με αυτό που ακούω και αυτό που βλέπω στα χέρια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου