Προς το περιεχόμενο

The Last Audio Cassette Factory


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπημενο εργαλειο η κασεττα!!Απο παρακολουθησεις (james bond time) ,σε απιθανα audio συγκροτηματα.Εχω 1 διπλο deck Teac,1 Aiwa 350 F & ενα ΑΚΟΜΗ AIWA στο στουντιακι μου!! :D :D

Μεγαλη συλλογη απο κασεττες ηχογραφημενες απο εμενα με διαφορες συλλογες μουσικης  (προσωπικης επιλογης) που παρ'οτι εχουν χιλιοπαιχθει διατηρουν μια πολυ καλη αποδοση !!

Επισης υπαρχουν στο εμποριο και οι TDK !!Πολυ καλης ποιοτητας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαζομάρα. Φτιάχτο.

 

Ευγενικό σε βρίσκω! ;D Μ@λακία (και αναβλητικότητα) λέγεται!

 

Πιθανόν για τις κασσέτες.

 

50% κασέτες / 50% mojo και νοσταλγία.

 

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ, νοσταλγικό topic.

Το ειδα και εφαγα κανα εικοσάλεπτο να σκεφτομαι αποκομμένος απο το περιβάλλον την εποχή των κασσετών, πως τις αγόραζα, τις εφτιαχνα, τις οργάνωνα στο σπιτι, στο αυτοκίνητο.....................

 

Εχω αρκετές σε μια κουτα.

Και κασσέτες με δικές μου ηχογραφήσεις της εποχης χαχαχααχαχα

 

τι εποχή............. τι εποχή..............

 

...............Που της μασαγαν καμμια φορα τα κασσετοφωνα και τις βγαζαμε προσεκτικα και τις ξαναμαζευαμε με το στυλό χαχαχχααχαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εποχες... το Dragon ηταν το τελευταιο μου αποκτημα και μολις τωρα ειδα οτι στο ebay πουλιεται μεχρι και 1700 δολαρια !

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αν μου χαρίζανε 7 δράκους της ναγκαμίτσι, με τον όρο να μην ξαναχρησιμοποιήσω USB στικάκι, θα γέλαγα και θα τους έλεγα να δώσουν τους δράκους στην Καλίσι  ;D ;D ;D

 

ΑΡΧΟΝΤΙΑ το στικάκι, δεν υπάρχει σύγκριση  8) 

 

+1

Αυτά που έχω ζήσει με τις κασέτες δεν πρόκειται ποτέ κανένα στικάκι ή άλλο φορμάτ να μου δώσει, αλλά τα έχω αφήσει πίσω μου εδώ και δεκαετίες. Πανέμορφα χρόνια - δε γυρίζουν πίσω όμως.

 

Η κασέτα για μένα πάντα λειτουργούσε "υποβοηθητικά" στο βινύλιο. Αγόραζα δηλ. τους δίσκους, τους έγραφα αμέσως σε κασέτα και τους έπαιζα (έως τους ξέσκιζα ;D) από εκεί, από τη κασέτα. Έτσι κρατούσα σε τέλεια κατάσταση τα βινύλια και οι κασέτες ήταν αναλώσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aiwa XK-S7000. Αγορασμένο το 1990-λίγο, 203.000 δρχ. (ναι, θυμάμαι το ποσό ακριβώς γιατί ήταν περίπου ένα χιλιάρικο πάνω απ' το μισθό μου).

Ξύλινη βάση και Dolby S. Και το' χω και κάθεται ο μ@λάκας...

 

Καλά μην τρελλαίνεσαι.

Το θέμα είναι να βρεις μάστορα που να ξέρει και να χρεώνει λογικά αλλά και να είσαι τυχερός να θέλει απλώς συντήρηση/λαστιχάκια.

Άνοιγμα-ιμάντες-ρύθμισμα-κλείσιμο δεν σε βλέπω λιγότερο από κατοστάρα για το Aiwa.

Μάλλον τον αξίζει τον κόπο ως μηχάνημα. Για χρήση δεν ξέρω.

Το δικό μου κοιμάται πάντως κι ας έχουμε δεκάααδες κασσέτες.

Αντίθετα με το βινύλιο να πω την αλήθεια, την κασέτα, αν και μαζί της μεγάλωσα, την βαριέμαι. Τουλάχιστον με την μπομπίνα έχεις και την οπτική πανδαισία....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι βίντεο μιλάει για τον μόνο κατασκευαστή στις ΗΠΑ, γιατί από όσο ξέρω οι κασέτες της Maxell ζουν και βασιλεύουν.  

 

Θυμήθηκα (πάλι .....)  ;D

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ειναι οι τελευταιοι που κανουν cassette DUPLICATION στον κοσμο.

 

Παντως εγω πριν απο λιγο καιρο πεταξα στα σκουπιδια 1300+ κασσετες που ειχα απο παλια μια και ο ηχος τους ηταν ΑΣΤΕΙΟΣ σε σχεσημε  τα mp3 /wav/flac που μπορει καποιος να εχει στη διαθεση του μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα στην εποχη μας..... ;)

 

Απο εκει και περα στις εποχες τις ....αρχαιες... ηταν οντως ο μονος τροπος να ακουσεις σπιτι σου μουσικη αν δεν ειχες φραγκα να αγορασεις ΟΛΟΥΣ τους δισκους που ηθελες (με τη προϋποθεση να τους ειχε καποιος...φιλος σου  ;D) .

 

Βεβαια αυτα σας τα λεει καποιος που εχει χιλιαδες βινιλια και cd & εχει να τα ακουσει καμμια 10αρια χρονια.... ;D (μεγαλη ευκολια το......στικακι και η τεχνολογια  ρε παιδι μου...μεγαλη   ;D) μια και στο σπιτι μου το home studio μου ειναι στο...σαλονι και τα monitors του μαμανε και δερνουνε και σαν stereo system... ;D (να και την περισσοτερη μουσικη την ακουω απο το smartphone μου στο αυτοκινητο μια και το εχω συνδεσει με το ωραιοτατο ηχοσυστημα του,btw στο smartphone μου εχω...για να δω ενα λεπτακι...  ;D....5.000 τραγουδια σε εξαιρετικη ηχητικη ποιοτητα ;D)

 

Να σημερα το πρωϊ ακουγα απο το...κομπιουτερ το τελευταιο του Nick Cave & ας ειχα ...2 μετρα πιο περα την custom εκδοχη του τελευταιου του cd (με βιβλιαρακι και αλλες ομορφιες) που την ειχα χρυσοπληρωσει κι ολας  ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκει και περα στις εποχες τις ....αρχαιες... ηταν οντως ο μονος τροπος να ακουσεις σπιτι σου μουσικη αν δεν ειχες φραγκα να αγορασεις ΟΛΟΥΣ τους δισκους που ηθελες (με τη προϋποθεση να τους ειχε καποιος...φιλος σου  ;D) .

Κι αν δεν τους ειχε καποιος φιλος σου, no problemo. 8 στα 10 δισκαδικα εγραφαν κασσετες με αλμπουμ και τις πουλαγαν. Εβγαζαν τρελα λεφτα τοτε. Μετα εκαναν το ιδιο με τα CDR, οταν ακομα τα CD Recorders κοστιζαν πανακριβα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω τι λέτε....εγώ ακόμα χρησιμοποιώ VHS.  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου