Προς το περιεχόμενο

Ποτε ενηλικιωθηκε η ηλεκτρικη κιθαρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλο προσόν είναι η αυτογνωσία φίλε μου σε βοηθάει και ξεμπερδεύεις πολλά...

 

Άλλος πολεμοχαρής ο cream. Και ξαναλέω, σίγουρα πολλοί τζαζ μουσικοί είναι σαίνια, υπάρχουν όμως και πολλοί εξίσου καλοί ροκ, blues, country παίχτες. Γιατί όλα πρέπει να είναι άσπρο μαύρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απορώ γιατί πολύς κόσμος δε μπορεί να κάνει μια απλή συζήτηση χωρίς να βλέπει δράκους. Πραγματικά με μπέρδεψε αυτό που έγραψες. Από εκεί και πέρα είναι δικαίωμά σου να γράφεις ό,τι θέλεις. Επίσης δικαιωμά μου να ρωτάω για να καταλάβω τι θέλει να πει ο άλλος. Όσο για τις νουθεσίες, αν και δε διαφωνώ, επιτρεψέ μου να μη με αγγίζουν.

Έκανες παράθεση μια φράση και όχι όλη την πρόταση μου και λες δεν κατάλαβες....δεν έχει καμία σχέση με το αν μπορείς να παίξεις τζαζ με τα ίδια όργανα που παίζεις ροκ (λολ δλδ προφανώς και μπορείς). Το νόημα ήταν ότι πάντα τα απλά και προσιτά θα είναι δημοφιλή. Αυτό είπα

 

Μπορεί να μοιάζει οφτοπικ αλλά θεώρησα ότι συνδέεται με την συζήτηση που προηγήθηκε περί τεχνικής αρτιότητας και καλού αποτελέσματος

 

Τα υπόλοιπα δεν αφορούσαν καν εσένα αλλά για κάποιο λόγο που μόνο εσύ ξέρεις πειραχτηκες. Τώρα το γιατί ο κόσμος δεν μπορεί να κάνει μια απλή συζήτηση, ρωτά αυτούς που ειρωνευτηκαν μια απλή παρομοίωση που έκανα, λες και είπα κάτι που δεν ισχύει

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες παράθεση μια φράση και όχι όλη την πρόταση μου και λες δεν κατάλαβες....δεν έχει καμία σχέση με το αν μπορείς να παίξεις τζαζ με τα ίδια όργανα που παίζεις ροκ (λολ δλδ προφανώς και μπορείς). Το νόημα ήταν ότι πάντα τα απλά και προσιτά θα είναι δημοφιλή. Αυτό είπα

 

Μπορεί να μοιάζει οφτοπικ αλλά θεώρησα ότι συνδέεται με την συζήτηση που προηγήθηκε περί τεχνικής αρτιότητας και καλού αποτελέσματος

 

Τα υπόλοιπα δεν αφορούσαν καν εσένα αλλά για κάποιο λόγο που μόνο εσύ ξέρεις πειραχτηκες. Τώρα το γιατί ο κόσμος δεν μπορεί να κάνει μια απλή συζήτηση, ρωτά αυτούς που ειρωνευτηκαν μια απλή παρομοίωση που έκανα, λες και είπα κάτι που δεν ισχύει

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε Rebel, πάντα όταν θέλω να απαντήσω ή να γράψω κάτι κόβω το κομμάτι που με ενδιαφέρει. Δε το κάνω για να μηδενίσω ή να αγνοήσω την υπόλοιπη απάντηση απλά για να μη μπερδεύονται τα πράγματα. Αν παρατηρήσεις το κάνω σχεδόν πάντα. Δες και πιο πάνω. Αν κατάλαβα καλά τώρα τι εννοείς, είναι ότι η ροκ μουσική είναι πιο προσιτή. Εντάξει δεν έχεις άδικο αλλά να πω εδώ ότι στη μουσική ο καθένας διασκεδάζει με πολλούς τρόπους και πιθανότατα όσους εμπνεύσει η τζαζ άλλους τόσους να εμπνεύσει η ροκ.

 

Δε πειράχτηκα αλλά απάντησα επειδή έκανες quote τη δική μου απάντηση. Γι' αυτό σου έγραψα ότι αποστασιοποιούμαι, επειδή δε θεώρησα ότι με αφορά το περί ειρωνείας. Καλή συνέχεια.

 

Δείτε και εδώ για ποιο λόγο ο Malmsteen εμπνεύστηκε από τον Hendrix.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος πολεμοχαρής ο cream. Και ξαναλέω, σίγουρα πολλοί τζαζ μουσικοί είναι σαίνια, υπάρχουν όμως και πολλοί εξίσου καλοί ροκ, blues, country παίχτες. Γιατί όλα πρέπει να είναι άσπρο μαύρο?

Έχεις τον Bonamassa έναν απο τους μεγαλύτερους εν ζωή μουσικούς της blues να παραδέχεται δημόσια οτι jazz μόνο πραγματικοί μουσικοί μπορούν να παίξουν και οτι αυτός σβήνει δεν μπορεί να κάνει τίποτα και εξηγεί τους λόγους και εμείς τώρα πριονίζουμε τα πριονίδια...το είπαμε και χτές μη τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τον Bonamassa έναν απο τους μεγαλύτερους εν ζωή μουσικούς της blues να παραδέχεται δημόσια οτι jazz μόνο πραγματικοί μουσικοί μπορούν να παίξουν και οτι αυτός σβήνει δεν μπορεί να κάνει τίποτα και εξηγεί τους λόγους και εμείς τώρα πριονίζουμε τα πριονίδια...το είπαμε και χτές μη τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι...

 

οκ φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν κατάλαβα καλά τώρα τι εννοείς, είναι ότι η ροκ μουσική είναι πιο προσιτή.

 

Σωστά. Εννοουσα ότι η ροκ/μέταλ θα είναι πάντα πιο προσιτή και δημοφιλής γιατί είναι πιο "ευπεπτη" και πιο "κατανοητή" στον απλό ακροατή(σε σχέση με τζαζ). Και θεωρώ τη τζαζ πιο απαιτητικό είδος μουσικής και ως άκουσμα και ως τρόπο μελέτης ενός οργάνου. Αυτό την καθιστά μουσική για κάπως λιγότερο κοινό. Και ενώ εκτιμώ την τελειότητα, βρίσκω πιο γοητευτική την απλότητα. Όσο παικταρας κι αν είναι κάποιος σημασία για μένα έχει η όμορφη μελωδία, η πορωση που προκαλεί και γενικά τα συναισθήματα που προσφέρει.

 

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ενηλικιώθηκε?

Είναι σίγουρο αυτό?

 

Φοβάμαι ρε παιδιά.

 

Ξέρετε τι είναι ασέλγεια σε ανήλικη?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merle Travis θέλεις να πεις

 

ο γιες.....(μου ειχε καψει το μυαλο ο...Πανας σε αλλο thread  ;D)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Σωστά. Εννοουσα ότι η ροκ/μέταλ θα είναι πάντα πιο προσιτή και δημοφιλής γιατί είναι πιο "ευπεπτη" και πιο "κατανοητή" στον απλό ακροατή(σε σχέση με τζαζ). Και θεωρώ τη τζαζ πιο απαιτητικό είδος μουσικής και ως άκουσμα και ως τρόπο μελέτης ενός οργάνου. Αυτό την καθιστά μουσική για κάπως λιγότερο κοινό. Και ενώ εκτιμώ την τελειότητα, βρίσκω πιο γοητευτική την απλότητα. Όσο παικταρας κι αν είναι κάποιος σημασία για μένα έχει η όμορφη μελωδία, η πορωση που προκαλεί και γενικά τα συναισθήματα που προσφέρει.

 

 

Βέβαια υπήρξε μια εποχή που η τζαζ ήταν η προσιτή, δημοφιλής , hip μουσική.

Σύμφωνα με τη λογική σου, ο απλός ακροατής σήμερα είναι, μάλλον, πιο ηλίθιος. Επίσης,

υπήρξε και μια εποχή που οι νεολαίοι, τα φιλαράκια, οι παρέες, αντί να κάνουν

χεντμπάγκινγκ σε συναυλίες των Τρισατάνικ Ντιαβολέητορ, έπαιζαν ξύλο στις

συναυλίες του Στραβίνσκι. Γεγονός που, πάλι σύμφωνα με τη λογική σου, δείχνει

πως ο απλός ακροατής  σήμερα είναι, σίγουρα, πιο ηλίθιος. :)

Τα ερωτήματα, δηλαδή, είναι...τι ακριβώς είναι ο απλός ακροατής? Υπάρχει κάτι τέτοιο,

και αν ναι, μπορείς εσύ, δικαιούσαι να μιλάς εκ μέρους του?

Τι ακριβώς είναι η προσιτή μουσική? Η απλή μουσική? Δεν υπάρχει  απλή τζαζ?

'Η απλή κλασική μουσική? Η ποπ είναι απλή? Όλη η ποπ? Φα-Σολ-Λα, ξανά και ξανά,

με στίχους που πραγματεύονται την ίδια θεματολογία, ξανά και ξανά, με τα ιδια

licks, ξανά και ξανά και ξανά μέχρι το τέλος της Ζωής, του Σύμπαντος και των

Πάντων...είναι αυτό η απλή, προσιτή μουσική? Ή πρόκειται για κάποιο είδος

εγκεφαλικής αναπηρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου