Προς το περιεχόμενο

Αbout the autotune...


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω λίγο διαφώνω πάντως με το θεμα του autotune

Η τεχνολογία προσφέρει στη μουσική κάποια προϊοντα.

Αυτα είναι μεσα στο παιχνιδι.

 

Οπως οι τραγουδιστές χρησιμοποιουν το autotune και τα playback, οι πληκτάδες π.χ. χρησιμοποιούμε το transpose η αλλες τεχνικες harmonizing για λογους ευχέρειας, οικονομίας χρόνου, παραγωγικότητας κλπ. κλπ.

 

Μετα η βιομηχανια προώθησης θεαμάτων και οι τεχνικές της παιζουν σημαντικό ρολο στο ποιοι καλλιτέχνες αναγνωριζονται αλλά και πόσο.

 

Τελος παντων ολα αυτά ειναι μεσα στο παιχνιδι και οσο η τεχνολογία θα προχωρά αντιστοιχα αυτά θα διαμορφώνονται.

 

Και τι έγινε δηλαδή.

 

Η κατάσταση των βανιλι μου θυμιζει λιγο την κατάσταση των ντοπαρισμενων αθλητων. Ολοι ντοπάρονται αλλα πόσοι στιγματιζονται......... Και ενω ολοι ντοπάρονται καθεται μετα ο κοσμος και κράζει αυτους που πιάστηκαν.

 

Και εκει μπαινει η σκέψη, γιατι πιαστηκαν αυτοι?

Ολοι χρησιμοποιουν την τεχνολογια στους δισκους και τα live αλλα στιγματίζουμε κανα μεγάλο ονομα για να πουλήσει στην τελική ο στιγματισμος.

 

Αντε μωρε, τι κοινωνια ειναι αυτη. Την βαρέθηκα, αντε να πεθανω να ησυχασω χαχαχαχαχαχχαχαχα

 

Και τι εγινε με το playback, το autotune.

Μην το βλεπετε ετσι.

Αμα γουσταρεις αυτο που σου σερβιρουν μην ψαχνεις να βρεις το δικαιο και το αξιο. Παράβλεψε το και ευχαριστήσου το ψέμμα. Ετσι λέω εγω.  

 

Ας ημουν εγω η Μαντόνα και ας ανακαλύπταν οτι θελαν, αμα με εχουν λατρέψει δισεκατομμύρια ανθρωποι και γι αυτο φροντίζει ολόκληρο επιτελειο.  

 

Το θεμα ειναι να μην την ψωνισεις και αρχιζεις να κανεις καταχρησεις και ψοφήσεις στο τέλος και αντι να ευχαριστηθεις τα εκατομμύρια μεχρι τα βαθεια γεραματα και να επενδυσεις τους κοπους σου, να καταλήξεις σαν τους νεκρους θρύλους που ολοι τους λατρευουν αλλα οι ιδιοι πέθαναν και δεν το ευχαριστήθηκαν μεχρι τα βαθεια γεράματα.

 

Τους βρηκε ο αγιος πετρος και μολις τους ειδε ξερετε τι είπε?

Ρε Μορρισον, λιγο μυαλο δεν ειχες? Νέο παιδί. Τωρα κατσε εδω να πηξεις αιώνια, να ανοίξεις απο κάτω.

χαχαχαχαχαααχαχαχαχαχαααχααα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθαρα με autotune εχετε ακουσει??

 

Ακουστε!

 

[flash=200,200]

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστρέφω το βλέμμα μου. Αηδιασμένος. ;D

 

Γιατί? Αυτοί που παίρνουν ανσβολικα και γίνονται τούμπανο και φέτες σε 6-7 εβδομάδες είναι πιο μάγκες? Άσε που δεν πέθανε κανένας χρησιμοποιώντας transpose ενώ οι θάνατοι από ανσβολικα θεριζουν.  Χαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...  οι πληκτάδες π.χ. χρησιμοποιούμε το transpose...

Καποτε (2002) ειχα γραψει full score το mad about you - hooverphonic, και τα strings θα τα επαιζε ο πληκτρας. Του ειπα οτι μπορει να χρειαστει να το παιξουμε κανα τονο πιο κατω και επειδη ηταν χειρογραφο και βαριομουν να το ξαναγραψω στον τονο που θα μπορουσε να το πει η Ευριδικη τελικα, να το εκανε με το transpose του οργανου.

Μου ειπε οτι ειναι αδυνατον να παιξει ετσι, γιατι δεν μπορει να παταει αλλη νοτα στο οργανο και να ακουει αλλη νοτα. Μπερδευεται.

(εχει perfect pitch)

Δεν ειναι για ολους αυτο το κολπο. χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε (2002) ειχα γραψει full score το mad about you - hooverphonic, και τα strings θα τα επαιζε ο πληκτρας. Του ειπα οτι μπορει να χρειαστει να το παιξουμε κανα τονο πιο κατω και επειδη ηταν χειρογραφο και βαριομουν να το ξαναγραψω στον τονο που θα μπορουσε να το πει η Ευριδικη τελικα, να το εκανε με το transpose του οργανου.

Μου ειπε οτι ειναι αδυνατον να παιξει ετσι, γιατι δεν μπορει να παταει αλλη νοτα στο οργανο και να ακουει αλλη νοτα. Μπερδευεται.

(εχει perfect pitch)

Δεν ειναι για ολους αυτο το κολπο. χαχαχαχα

 

πάντως να ξέρεις αυτός έχει το πρόβλημα.  Κανονικά δεν θα έπρεπε να μπερδευετσι. Λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα περιμένω την τεχνολογία που θα μετατρέπει σε ήχο αυτά που έχω στο κεφάλι μου, χωρίς να χρειάζεται να μπω σε διαδικασίες ηχογραφήσεων που χάνεις τα μισά.

 

EDIT: Α, ξέχασα, και να βγάζει και την παρτιτούρα αυτόματα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες τι τραβαμε με αυτους τους καλαμπόρτζους?  ;D

 

Εντάξει,  ο καθένας έχει τη μέθοδο του. Το αποτέλεσμα μετράει.υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γδαρεις μια γάτα. Χαχαχαχα

 

Φιουζιε και για αυτό που λες είμαστε κοντά.

 

Κάποια στιγμή θα μπει στην ευρεία κατανάλωση.

 

Δεν υπάρχουν όρια στην επιστήμη και την τεχνολογία.

 

Θα υπάρξουν εποχές που δεν θα παίζουμε εμείς τα όργανα.  Τα όργανα θα παίζουν εμάς φίλε μου. Και να λες μην αποκτήσουν και πολύ συνείδηση γιατί θα μας αποσυρουν ως αχρηστους. Χαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου