Προς το περιεχόμενο

διαφορές emg ως προς θόρυβο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας, θέλω να ρωτήσω κατόχους emg και αν είναι δυνατόν ταυτόχρονα και άλλων κιθαρών / μαγνητών.

 

- αν ακούν διαφορές σε θέματα θορύβου μεταξύ active emg και passive πχ seymour duncan (εννοείται πως αναφερόμαστε σε παρόμοιο ηχητικό αποτέλεσμα όσο αυτό είναι δυνατόν αφού οι μαγνήτες ούτως ή άλλως βγάζουν διαφορετικές συχνότητες - μιλάμε για αξιοσημείωτες διαφορές)

 

- κι αν δεν είναι κόπος για τι είδους διαφορά μιλάμε, συγκεκριμένα σε ποιες περιπτώσεις και τεχνικές το διαπιστώνουν για παράδειγμα τα video στο youtube δεν με καλύπτουν, να μη γράφω τι και πως, για αυτό αναζητώ απαντήσεις από πρώτο χέρι και όχι αυθαίρετες εντυπώσεις από μη χρήστες γιατί αυτό δεν θα με βοηθούσε

 

ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδιά εντάξει, λέτε να μην το έχω ξαναακούσει ότι οι active είναι αθόρυβοι; ή μήπως ακριβώς για αυτό το λόγο ρωτάω;  ;)

πόση και πού είναι η διαφορά για τον παίχτη/ακροατή θέλω να μου περιγράψει κάποιος γιατί αυτό δεν μπορώ να αντιληφθώ μέσα από το youtube γιατί ψάχνω συγκεκριμένα πράγματα

πού ακούτε κάτι με τον passive που σας ενοχλεί και σκέφτεστε ότι η κιθάρα σας με τον emg δεν το κάνει αυτό;

αν ήθελα να διαβάσω απλώς ότι οι active είναι αθόρυβοι άνοιγα και το site της emg, έτσι δεν είναι;

αλλά άλλο είναι ο θόρυβος του τύπου ίσα ίσα που αντιλαμβάνεσαι πως κάποιος ενισχυτής είναι στο ρεύμα πριν αρχίσεις να παίζεις (και που βάζεις ένα ng και τελειώνεις) και άλλο είναι θόρυβος σε σημείο που επηρρεάζει τη καθαρότητα της μελωδίας σου

όταν παίζετε διαπιστώνετε διαφορές και πού, τι, πώς;

προφανώς ρωτάω για να κατατάξω σε μια σωστή προτεραιότητα αυτό το θέμα σε σχέση με τον ήχο που θέλω, γιατί με ενδιαφέρει το solo/shred κι επομένως οι διαφορές στο θόρυβο είναι βασικό χαραχτηριστικό που μπορεί να με οδηγήσει σε κάποιο μαγνήτη χωρίς το ηχόχρωμα που θέλω αλλά με χαμηλότερο θόρυβο

από αυτά που απαντήσατε στην καλύτερη θα έβγαζα ότι 'οι duncan βγάζουν θόρυβο' άρα είναι για πέταμα ή ξέρω εγώ λέμε τώρα

για αυτό έθεσα έτσι το ερώτημα αντί να γράψω μια γραμμή

 

(ζητώ συγνώμη γιατί είναι πιθανό να αργήσω να δω τα επόμενα μηνύματα και να απαντήσω εγκαίρως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο τινά συμβαίνουν...Ή μπερδεύεσαι στην γραφή ή μπερδεύεσαι στην σκέψη.

 

Όταν ρωτάς:

-αν ακούν διαφορές σε θέματα θορύβου μεταξύ active emg και passive πχ seymour duncan

 

...σημαίνει ότι ψάχνεις να βρεις ποιο είδος μαγνήτη παράγει τον λιγότερο θόρυβο.

Και γι' αυτό παίρνεις την συγκεκριμένη απάντηση και από τον Ray και από εμένα.Δεν μπορεί να καταλάβαμε και οι δύο λάθος.

Αν τώρα άλλο έγραψες και άλλο εννοούσες,όπως εξηγείς παρακάτω,δεν είναι κάτι που αφορά τις απαντήσεις που δόθηκαν.

 

Επίσης:

από αυτά που απαντήσατε στην καλύτερη θα έβγαζα ότι 'οι duncan βγάζουν θόρυβο' άρα είναι για πέταμα ή ξέρω εγώ λέμε τώρα

 

...πού ακριβώς το είδες γραμμένο αυτό;

Aσφαλώς και οι passive μαγνήτες θα βγάλουν έναν κάποιο παραπάνω θόρυβο συγκριτικά  με τους active,όπως και οι μονοί θα βγάλουν έναν κάποιο παραπάνω θόρυβο συγκριτικά με τους διπλούς....Από που προκύπτει ότι οι Dunkan είναι για πέταμα;Ή ξέρω εγώ λέμε τώρα;

 

Τώρα,για την ουσία(μάλλον) της ερώτησης σου,προσωπικά δεν έχω παίξει κάποιον μαγνήτη που να ενοχλεί την ώρα του παιξίματος.

Αρκεί να διαθέτεις έναν στοιχειωδώς αξιοπρεπή ενισχυτή και ένα στοιχειωδώς αξιοπρεπές καλώδιο....

Τα όποια προβλήματα παρουσιάζονται όταν μένεις με τα χέρια σταυρωμένα και το/τα volume ανοιχτά.

 

Άρα,αν ρωτάς αν υπάρχει διπλός μαγνήτης που το επίπεδο θορύβου που παράγει να αλλοιώνει το ηχόχρωμα του,η απάντηση είναι ξεκάθαρα αρνητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν έχω παίξει κάποιον μαγνήτη που να ενοχλεί την ώρα του παιξίματος.

 

φυσικα και δεν εχεις παιξει τετοιον μαγνητη μια και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μαγνητης που να βγαζει τοσο θορυβο ωστε να καλυπτει αυτα που παιζεις  :) καλα αν μιλας για ΔΙΠΛΟ μαγνητη αυτος ετσι κι αλλοιως δε βγαζει θορυβο....οποτε δεν καταλαβαινω ακριβως γιατι μιλαμε....

 

τον active μαγνητη παντως δεν το παιρνεις λογω...αθορυβοτητας... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το πούμε και αλλιώς.

Είναι σαν να ρωτάς αν τα γεμιστά είναι καλύτερα με λίγο κιμά ή πολύ κιμά.

 

ΟΛΟΙ όμως ξέρουν ότι στα γεμιστά ΔΕΝ βάζουμε κιμά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το πούμε και αλλιώς.

Είναι σαν να ρωτάς αν τα γεμιστά είναι καλύτερα με λίγο κιμά ή πολύ κιμά.

 

ΟΛΟΙ όμως ξέρουν ότι στα γεμιστά ΔΕΝ βάζουμε κιμά.

 

Παιδιά, είστε πολύ πίσω. Οι επιταγές της εποχής μας λένε πως τα γεμιστά είναι καλύτερα με πλιγούρι. Ξυπνήστε, διαδώστε το.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου