Προς το περιεχόμενο

Πετάλια-πεταλιερες γνώμες και πληροφορίες!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι δυο κιθαριστες σε αυτο το live χρησιμοποιουν πεταλιερες με ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ λιγοτερες δυνατοτητες απο τις δυο BOSS που σου παραθεσα παραπανω  ;)

 

 

 

με την GT 100 ....κατι κανει και ο Τζωνυς εδω....μπροστα σε 300.000 κοσμο  ;D

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειμαι κατοχος της Boss Gt-100.Την τρεχω μεσω ενος bugera v22 στο καθαρο του καναλι και συνεργαζονται αψογα.Εχω βγαλει και καμια 10 ρια live με αυτη και ειναι οκ!Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Σε ολο το φασμα των ηχων απο crystal clean ως high gain ηχους.Μια ερωτηση προς Superfunk.Σκεφτομαι να την τρεξω μεσω 2 active ηχειων (για την ακριβεια αυτα http://www.thomann.de/gb/alto_ts112a_v2.htm ) για να τη δουλεψω στερεο.Ποια ειναι η αποψη σου καθως οι αποψεις διδστανται...λαμπατος ενισχυτης η active ηχεια frfr για την boss gt-100?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Ποια ειναι η αποψη σου καθως οι αποψεις διδστανται...λαμπατος ενισχυτης η active ηχεια frfr για την boss gt-100?

 

λαμπατος ενισχυτης ΦΥΣΙΚΑ (βλεπεις πουθενα frfr στα βιντεο του ΘΕΟΥ?  ;D)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες είναι οι πεταλιερες, όμως περιοριστικές, κυρίως σε επιπεδο χρωμάτων

Ενώ, με τα πεταλια ζωγραφίζεις

Να, ας πουμε, μπορεις αν θέλεις να βγάλεις το άσπρο mad professor autowah και να βάλεις στη θέση του ενα κίτρινο Xotic RC που ταιριάζει ωραια με το γκριζόμαυρο διπλανό Zendrive

Αλλα, ξεχάστηκα παλι... Ο OP θέλει και να τα χρησιμοποιεί, οχι μονο να τα βλεπει...

Παλι εκτός θέματος ειμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινη μου αποψη (τα ιδια και τα ιδια γραφουμε) με ξεχωριστα αναλογικα οπου γινεται πεταλια θα μαθεις πολυ πιο γρηγορα να φτιαχνεις ηχο, τι κανει και που χρησιμοποιειται το καθε εφφε και το πως συνδυαζονται. Ο ηχος δε που θα βγαλεις θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα πιο φυσικος απο αυτον και αυτο ειναι ενα quality απο μονο του που μπορει να σε κρατησει.

 

Αν προσθεσεις και το γεγονος οτι μπορεις να φτιαξεις την πεταλιερα σου τμηματικα και να αλλαζεις / αναβαθμιζεις οποιο μερος της αλυσιδας θες εσυ, νομιζω οτι ειναι και πολυ πιο ενδιαφερον και οικονομικο μεσοπροθεσμα. Ετοιμασου βεβαια να ξοδεψεις καποια χρηματα σταδιακα και να εθιστεις, αλλα θα ρθει η ωρα που θα πας στο less is more, θα εχεις τον ηχο σου και θα φχαριστιεσαι τη μουσικη σου.

 

Υπαρχουν σημερα πεταλια για ολα τα βαλαντια με εξαιρετικο ηχο και ποιοτητα κατασκευης, ισως να σου ερθει και πιο φτηνα απο μια καλη πεταλιερα (πχ με τιμες 60-80ε ανα πεταλι εχεις 5 πεταλια στα λεφτα μιας καλης πεταλιερας, και φυσικα υπαρχουν και λυσεις και για ακομη πιο οικονομικα)

 

Καλη τυχη, buy responsibly :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικό!!  :o με αυτά θα καλύψω μόνο το συγκεκριμένο συγκρότημα ή με μερικά από αυτά θα μπορώ να παίζω και αλλού συγκρότηματος μουσική;;

 

Καταλαβαίνω ότι όλοι ψαχνόμαστε για ήχους/πετάλια/ενισχυτές αλλά εδώ διακρίνω μία λίγο μπερδεμένη περίπτωση. Δε μπορώ να την καταλάβω την ερώτησή σου (με όλο το σεβασμό και χωρίς ίχνος ειρωνείας). Μέχρι τώρα πως έπαιζες κιθάρα, εννοώ με τι ενισχυτή? Διότι από τις ερωτήσεις σου διακρίνω πως είσαι αρχάριος και καλό θα ήταν να μη ξοδέψεις λεφτά στην τύχη πριν κατασταλλάξεις στα γενικά τουλάχιστον. Μιλάς για live. Πρόβες με τι κάνεις για τα live? Πως βγάζεις τα κομμάτια. Βοήθησέ μας λίγο για να σε βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα άμα θα μπορούσα με τα ίδια πετάλια να είμαι κοντά και σε άλλους ήχους αλλού συγκροτηματος!! Μέχρι τώρα μάθαινα στο σπίτι σε έναν fender mustang i τα κομμάτια και πήγαινα στο στούντιο με όλη την μπάντα και τα έπαιζα! Αλλά ο ήχος ήταν πολύ μακριά από αυτό που άκουγα στο original! Και για live κάπως έτσι θα γίνεται η πρόβα, θα μαθαίνω σπίτι και θα δουλεύουμε όλοι μαζί στο στούντιο μετά! Δεν έχω κάνει ακόμα live αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι τώρα και όταν έρθει η ώρα του live να χρειαστώ αλλά 500 ευρώ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου