Προς το περιεχόμενο

Πετάλια-πεταλιερες γνώμες και πληροφορίες!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν βάση δούλεψε αυτά που λέει ο τύπος στο βίντεο για να τελειοποιήσεις τις δυνατότητες που σου προσφέρει απο μόνη της η κιθάρα με τον ενισχυτή. Από εκεί και πέρα αφου θα έχεις εξερευνήσει όλες τις δυνατότητες θα δείς από μόνος σου σιγά σιγά τι χρειάζεσε και αν πραγματικά χρειάζεσε για να φτιάξεις τον δικό σου ήχο πάντα με βάση τον ενισχυτή σου, γι'αυτό οτι πετάλι εφφέ θα δοκιμάζεις θα το δοκιμάζεις μόνο στον ενισχυτή σου διαφορετικά θα ταλαιπωρηθείς με το να ακούς δεξιά αριστερά γνώμες, να έχεις χαλάσει πάρα πολλά χρήματα και να μην έχεις βγάλει και άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να προσθέσω και εγώ τις 2 δραχμές μου

 

Προς το παρόν θα έλεγα να μην ασχοληθείς με τα παρακάτω:

- Αν ακούγονται καλύτερα τα πετάλια ή οι πεταλιέρες

- Να φτιάξεις τον δικό σου μοναδικό ήχο που θα σε χαρακτηρίζει σαν κιθαρίστα

- Να προσπαθήσεις να φτιάξεις ακριβώς τον ήχο που ακούς στα cd

 

 

Πλέον η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά που και οι πεταλιέρες σου επιτρέπουν να βγεις live με παραπάνω απο ικανοποιητικά αποτελέσματα. Όλα καλά ακούγονται αν τα ρυθμίσεις σωστά, διαφορές υπάρχουν αλλά δεν είναι οτι το ένα είναι κακό και το άλλο όχι, μέ όλα κάνεις δουλειά.

 

Να φτιάξεις ήχο ίδιο με τα cd απλά δεν παίζει, ότι ακούς εκεί είναι αποτέλεσμα επαγγελματικής ηχοληψίας, mastering και πολλά άλλα. Ούτε οι ίδιοι οι μουσικοί δεν μπορούν να βγάλουν τον ίδιο ήχο του cd μόνοι τους.

 

Τον δικό σου ήχο θα τον βρεις αφού μάθεις να χρησιμοποιείς τα όσα έχεις και να προσέχεις μικροδιαφορές μεταξύ πχ δυο συγκεκριμένα εφφέ με την συγκεκριμένη κιθάρα σου, στον συγκεκριμένο ενισχυτή σου κτλ.

 

 

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις μια πεταλιέρα (πιο οικονομική λύση σε σχέση με μεμονωμένα πετάλια) η οποία όμως να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και ως μεμονωμένα εφφέ.

Αυτό που με βοήθησε πολύ εμένα είναι ότι απενεργοποιούσα όλα τα άλλα και κράταγα πχ delay, το έβαζα στον ενισχυτή και πείραζα τα κουμπιά για να δω τι κάνει το καθένα. Αν το μάθεις μια φορά, πάνω κάτω όλα μετά είναι ίδια, είτε σε πεταλιέρες είτε σε πετάλια, Πχ στο delay, όλα έχουν feedback, mix, time. Αντίστοιχα για chorus, flanger, phasers, overdrives κτλ. Έτσι μαθαίνεις πως να χειρίζεσαι τα εφφέ και τι θέλεις εσύ στον ήχο σου.

Απλά με την πεταλιέρα τα έχεις όλα μαζεμένα σε πολύ πιο οικονομικό πακέτο από το να τα έπαιρνες ξεχωριστά.

 

Σε γενικές γραμμές αν μάθεις τα παρακάτω, είσαι οκ για το 99% των rock ήχων, και με αυτή τη σειρά θα πρότεινα να ασχοληθείς και με τα εφφέ

 

- EQ ενισχυτή

- Distortions/Overdrives

- Reverb (αν έχεις επιλογές πχ. pre-delay time,  και όχι απλά ένα knob στον ενισχυτή)

- Delay

 

και σε δεύτερο χρόνο:

- Chorus (ειδικά σε καθαρά, αλλά και σε βρώμικα)

- Flangers - phasers

 

Άντε και καλή αρχή!

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! ThisIsSparta έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη πεταλιερα από αυτήν που μου πρότειναν πιο πάνω;; (boss me 80)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα μια Zoom G3 που είναι σχετικά φτηνή, ευκολόχρηστη (βοηθάνε οι οθόνες) και θα την βρεις εύκολα μεταχειρισμένη ή καινούργια στην Ελλάδα. Λογικά θα μπορέσεις να την δοκιμάσεις πριν την αγοράσεις.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε!! Δεν είναι πολύ φθηνή για πεταλιερα;; Δεν λέω πως δεν είναι τίποτα 160 ευρώ αλλά για τόσους ηχούν και τόσα πετάλια που 'περιεχει' μέσα είναι λίγα νομίζω!! Καλύτερα αν είναι να πάρεις κάτι να πάρεις κάτι καλό και να μην χρειαστεί να το αλλάξεις σε μικρό διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panosvoutsas δεν έχω εμπειρία από άλλες πεταλιέρες γιατί δεν έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω να σου πω συγκριτικό.

 

Εγώ έχω την Line6 HD400 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Λογικά επειδή είναι discontinued σειρά τώρα δεν ξέρω αν θα την βρεις καινούργια, αλλά μπορεί να βρεις τα μεγάλα αδερφάκια της HD500 & HD500X που έχουν και πολλές παραπάνω δυνατότητες (αλλά και πιο ακριβές).

Επίσης κάπου σύντομα θα βγει και το νέο μοντέλο Helix που λένε οτι θα είναι πολύ καλό, αλλά και πάλι δεν έχω εικόνα.

 

Θετικά της HD400:

- Πολλά εφφε και προσομοιώσεις ενισχυτών

- Μπορείς να απενεργοποιήσεις τα μοντέλα ενισχυτών και να χρησιμοποιήσεις μόνο τα εφφέ αν θέλεις πχ το γκάζι του ενισχυτή σου και delay από την πεταλιέρα

- Συνδέεται σε ενισχυτή αλλά και σε ηχεία (πχ pc, ακουστικά) οπότε να μπορείς να παίξεις και σε χαμηλά επίπεδα ήχου σπίτι σου

- Λειτουργεί και ως κάρτα ήχου οπότε μπορείς να ηχογραφήσεις direct στο pc σου αν θες με τους ήχους της

- Πολύ εύχρηστο πρόγραμμα στο pc για να φτιάξεις τους ήχους σου

- Πολύ γερή κατασκευή

 

Αρνητικά

- Μικρολεπτομέρειες στα εφφέ (πχ. το tap tempo του delay έχει μόνο τέταρτα σε values - η 500άρες έχουν και όγδοα κτλ)

- Θέλει αρκετό ψάξιμο γιατί έχει πολλές ρυθμίσεις που θέλει αρκετό διάβασμα για να καταλάβεις τι κάνουν (αλλά αν την πάρεις εδώ είμαστε..  :) )

- Είναι discontinued μοντέλο που σημαίνει οτι δεν θα βγαίνουν updates και μειώνεται η μεταπωλητική αξία της

 

 

Δεν ξέρω το budget σου, αλλά νομίζω στην θέση σου θα κοίταγα για μια HD500 ή HD500X και θα είσαι μια χαρά καλυμμένος για οτι θες. Απλά....αν το αποφασίσεις, ετοιμάσου για αρκετό διάβασμα!

 

Δεν έχω σχέση με τον πωλητή:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=263315

 

Εdit : Άκυρο, τώρα είδα οτι η αγγελία είναι για ζήτηση και όχι πώληση..  :D :D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλήξεις σε πετάλια, ρίξε μια ματιά και στους κλωνους των αυθεντικών.

 

Το ίδιο πράγμα, και πήρα 3 στην αντίστοιχη τιμή του ενός αυθεντικού ibanez ts808!

 

Διπλα διπλα οι κλώνοι με τα αυθεντικά!

 

X3pL1sr.png?3537%22

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι ξέρω ο ήχος  πχ reverb κόβεται απότομα όταν αλλάζεις patch στο gt-100 ενώ

στο gt-10 και στο gt-8 η αλλαγή γίνεται ομαλά .δηλαδή αν παίζεις κάτι ατμοσφαιρικό και αλλάξεις τον ήχο σου σε μέταλ ας πούμε το reverb θα παραμείνει για λίγη ώρα και θα ακούγεται μαζί με τον νέο ήχο. Πολύ χρήσιμο όταν υπάρχει μόνο ένας κιθαρίστας σε συγκρότημα λίγα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου