Προς το περιεχόμενο

Πετάλια-πεταλιερες γνώμες και πληροφορίες!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εδώ και αρκετές μέρες προσπαθώ να πάρω μια απόφαση σχετικά με το τι θα αγοράσω. πετάλια ή πεταλιερα;

 

έχω διαβάσει τα περισσότερα ποστ που υπάρχουν πάνω στο θέμα και είδα πως όλοι προτείνουν πετάλια!

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν πχ πάρω μια πεταλιερα και την βάλω σε καλό ενισχυτή (στούντιου) δεν θα βγάλει ωραίο ήχο;; Σε ένα live δεν θα με καλύψει;;

Τι παραπάνω θα μου προσφέρει ένα πετάλι;;

 

Και κάτι ακόμα, το είδος που παίζω είναι pop-Rock, άμα δεν πάρω πεταλιερα, πόσα πετάλια θα χρειαστώ για να καλύψω τους ήχους του είδους και ποιο το κόστος των πεταλιων για να μην χρειαστώ σε 3 χρόνια καινούργια;

 

δεν είναι εποχή για πεταμένα λεφτά, ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν πχ πάρω μια πεταλιερα και την βάλω σε καλό ενισχυτή (στούντιου) δεν θα βγάλει ωραίο ήχο;; Σε ένα live δεν θα με καλύψει;; Τι παραπάνω θα μου προσφέρει ένα πετάλι;;

 

Δες αυτο και νομιζω οτι ολες οι ερωτησεις σου θα απαντηθουν απο εναν ΤΕΡΑΣΤΙΟ κιθαριστα που ...κατι ξερει απο ηχο  :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά θέματα τα οποία δεν αναφέρεις. Για παράδειγμα, με τί ενισχυτή παίζεις, πόσα πετάλια πιστεύεις ΕΣΥ ότι θα χρειαστείς, πώς χτίζεις τον ήχο σου, αν έχεις υπ'όψιν να συνδέεις την πεταλιέρα σε κονσόλα ή θα έχεις ενισχυτή, αν παίζεις live ή μόνο σε studio, κλπ κλπ

 

Γενικότερα, σε αυτά που παίζεις δεν θεωρώ πως θα χρειαστείς κάτι παραπάνω από ένα καλό καθαρό, ένα overdrive, ένα distortion (ή απλά gain boost). Από εκεί κ πέρα ανεβαίνουμε από delay, modulation, wah, fuzz κλπ. Οπότε εξαρτάται από τις ανάγκες σου.

 

Αν πάλι δεν έχεις εμπειρία από πετάλια, ήχους κλπ, τότε μία πεταλιέρα είναι καλή λύση αφού θα σε βοηθήσει να δεις τί κάνει το καθένα. Τότε σίγουρα μπορείς κάποια στιγμή να πάρεις 2-3 πετάλια (αν κρίνεις πως μόνο αυτά χρησιμοποιείς) ή να κρατήσεις την πεταλιέρα.

 

Γενικότερα πάντως, όπως τα λέει κι ο Johnny Marr... Αν πάρεις πεταλιέρα και την 'ψάξεις' ώστε να βγάλεις σωστό ήχο, δεν θα είναι σε θέση κανείς να καταλάβει αν χρησιμοποιείς πετάλια ή πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρόβες σε στούντιο και κανα μικρό live μια πεταλιερα σαν αυτήν που ανέφερα από πάνω είναι καλή;; Και μελλοντικά αγοράζω και 3-4 πετάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να ξεκινήσω από τώρα με πετάλια;; Και αν ναι μπορείς να μου προτείνεις από ένα καλό σε αυτά που ανέφερες;; Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε πως έχουν τα πράγματα...

Πρώτον, αυτή που αναφέρεις είναι παλιά αρκετά. Θα ήταν προτιμότερο να πάρεις μία σύγχρονη. Εδώ όμως εμπλέκεται θέμα 'ποιο είναι το budget σου'. Οπότε ξεκινάμε έτσι.

 

Δεύτερον, απ'ότι καταλαβαίνω είναι προτιμότερο να κινηθείς σε πεταλιέρα για να καταλάβεις τί γίνεται...

 

Τρίτον και τέλος, δυστηχώς δεν μπορώ να σου προτείνω πετάλια - 'καλά' για αρχή, καθώς δεν υπάρχει τέτοια συνταγή. Το κάθε πετάλι σε κάθε ενισχυτή ανταποκρίνεται διαφορετικά, επομένως δεν υπάρχει απάντηση.

 

Γνώμη μου λοιπόν πες μας το budget σου για να σου πούμε πώς να κινηθείς.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πεις εσύ μια καλή επιλογή με μια καλή τιμή;; Εγώ πιστεύω κάνα 300 αλλά δεν ξέρω από αυτά και μπορεί να λέω λίγα οπότε πες μου εσύ τι θα έπαιρνες αν ήσουν στην θέση μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδος που παίζω είναι pop-Rock, άμα δεν πάρω πεταλιερα, πόσα πετάλια θα χρειαστώ για να καλύψω τους ήχους του είδους

 

Pop-rock παιζει και ο Paul Weller που δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ πεταλι αλλα και ο Edge που εχει 3 φορτηγα.....

 

Καλυτερα να ψαχτεις μονος σου και να δεις ΠΟΙΑ ΕΦΕ ακριβως σου αρεσουν και ποια φυσικα χρησιμοποιουν οι κιθαριστες που σου αρεσουν.

 

; Πχ βρήκα μια μεταχειρισμενη boss gt8! Θα κάνει την ίδια δουλειά;;

 

Αν την ρυθμισεις ΣΩΣΤΑ ,δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο ακουγεται,ΦΥΣΙΚΑ και θα κανει την ιδια δουλεια.

 

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με ξεχωριστα πεταλια και οταν μαθεις πως αυτα συνεργαζονται με καλους λαμπατους ενισχυτες να περασεις σε πιο εξελιγμενες πεταλιερες μια και εχουν αρκετα μεγαλο learning curve το οποιο αποθαρυνει τους μη εχουντας βαθυτερη γνωση του αντικειμενου και την αναλογη πειρα.... οι κιθαριστες που δεν μπορουν να βγαλουν θαυμασιο ηχο απο μια μοντερνα ψηφιακη πεταλιερα απο αυτη την...ασθενεια υποφερουν  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Βασικά, αν δεν νιώθεις ότι χρειάζεσαι κάποιο εφφέ μην αγοράσεις. Καλύτερα, να παίζεις με ότι χρειάζεσαι. Εναλλακτικά, μάθε πρώτα τα εφφέ και μετά αποφάσισε ποια θες.

επίσης, μπορείς να παίζεις με drive ενισχυτή. Αν σου τύχει όμως σε λάιβ καθαρός ενισχυτής τί κάνεις;  

Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με δύο μόνο φτηνά ή μεταχειρισμένα πετάλια (το ένα overdrive ή booster και το άλλο ότι νομίζεις) και να ξέρεις ότι ποτέ δεν πάνε χαμένα αν είναι για δουλειά.

 

 

 Αν οι επιλογές σε πάνε πιο ακριβά τότε εξέτασε και την πεταλιέρα αλλά η πεταλιέρα είναι πιο δύσκολη στην αρχή και θέλει προσοχή imho να μην κολλήσεις σε έναν αδιάφορο ήχο (σε θέμα ντράιβ συνήθως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου