Προς το περιεχόμενο

επιλογη κιθαρας για blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γεια χαρα,ελλειψα για καποιες μερες λογω δουλειας,κοιταξτε ειμαι 38 παιζω κιθαρα απο τα 8 μου,για καποιους λογους τα παρατησα,εχω κανει αρκετα μικρα live,ειχα στην κατοχη μου 6 κιθαρες ολες για αλλο ειδος μουσικης,ολες οι κιθαρες που προτεινατε φυσικα και κανουν,κατα την γνωμη σας μια μεταχειρισμενη fender usa η μια καινουργια mexico ειναι η καλυτερη επιλογη;παντα σε αυτα τα χρηματα,για τον φιλο που λεει για την γυρα στα μαγαζια,επειδη το εψαξα δεν βρηκα κατι σε αυτα τα χρηματα,με τις προυποθεσεις που εχω θεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη που σου προτεινε ο Superfunk ειναι μια πολυ καλη περιπτωση και αξιζει την υπερβαση. Κανε και μια βολτα απ' τις αγγελιες μπορει να βρεις κατι αλλο. Με αυτα τα λεφτα τη σημερον ημερα βρισκεις αρκετες ευκαιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνωμη μου τα blues είναι πανω απ'ολα feeling. Εχω ακουσει κιθαριστα με μεταλοκιθαρα με gain στο 11 να παιζει πολύ πιο ωραια, αυθεντικα μπλουζ από έναν με Strat και overdrive. Ούτως η αλλως μεγαλο μερος του appeal κάθε guitar brand είναι αποτέλεσμα μαρκετιγκ, την διαφορα την κανει ο παικτης...

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πάντως αν πήγαινα για blues κιθάρα θα έψαχνα για άλλα ηχοχρώματα από τα πολυπαιγμένα.

- καμμιά hollow body ή semi-hollow body

- καμμιά resonator guitar,

- μαγνήτες Lipstick ή p-90...

 

Δε μπορώ να σε κατευθύνω παραπάνω γιατί δεν ξέρω, μόνο έχω ακούσει live/παίξει από άλλους. Είπα να στο γράψω σαν κατεύθυνση για ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνωμη μου τα blues είναι πανω απ'ολα feeling. Εχω ακουσει κιθαριστα με μεταλοκιθαρα με gain στο 11 να παιζει πολύ πιο ωραια, αυθεντικα μπλουζ από έναν με Strat και overdrive. Ούτως η αλλως μεγαλο μερος του appeal κάθε guitar brand είναι αποτέλεσμα μαρκετιγκ, την διαφορα την κανει ο παικτης...

Ε ναι,. Αν εδινες ομως στον πρωτο, την κιθαρα και τον ηχο του δευτερου, θα ακουγοταν ακομα καλυτερα, οπως κι αν εδινες την κιθαρα και τον ηχο του πρωτου στον δευτερο, θα ακουγοταν ακομα χειροτερα  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δευτερο σκελος θα συμφωνησω. Το πρωτο είναι υποκειμενικο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πάντως αν πήγαινα για blues κιθάρα θα έψαχνα για άλλα ηχοχρώματα από τα πολυπαιγμένα.

- καμμιά hollow body ή semi-hollow body

- καμμιά resonator guitar,

- μαγνήτες Lipstick ή p-90...

 

Δε μπορώ να σε κατευθύνω παραπάνω γιατί δεν ξέρω, μόνο έχω ακούσει live/παίξει από άλλους. Είπα να στο γράψω σαν κατεύθυνση για ψάξιμο.

Γιαυτο προτεινα την junior στην αρχη.

Εγραψα μια φορα με μια junior και την ερωτευθηκα. http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/Music/Gear/gibsonjunior1997.jpg

 

https://app.box.com/shared/nbalkfq45o (στο 1.30 αρχιζουν τα σολακια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δευτερο σκελος θα συμφωνησω. Το πρωτο είναι υποκειμενικο.

Ολα υποκειμενικα ειναι  8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου