Προς το περιεχόμενο

επιλογη κιθαρας για blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να αρχίσεις να ακούς και άλλη μουσική.

Υπάρχουν μουσικοί σε ολόκληρα μουσικά είδη που δεν χρειάστηκαν ούτε μια φορά στη ζωή τους γκάζι όπως το εννοείς.

 

Πρεπει να μαθεις πως ακουω τα παντα και το ξερω αυτό που λες.

Για άλλη μια φορα θα επαναλάβω λογια καταξιωμενου κιθαριστα. Ο Malmsteen λοιπον, ειπε "if you don't have drive you don't have anything". Και είναι λογικο γιατι, όπως ο Holdsworth ηθελε να "παιξει" σαξοφωνο στην κιθαρα, ο Malmsteen ηθελε να παιξει βιολι στην κιθαρα, που με καθαρο ηχο δεν βγαινει, ειδικα στις ψηλες νοτες.

Όπως υπαρχουν μουσικοι που παιζουν μονο με καθαρο ηχο, αλλοι τοσοι παιζουν μονο με "βρωμικο". Και ισως ακομη περισσοτεροι που παιζουν και με τα δυο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι ό άνθρωπος θέλει κιθάρα για μπλουζ;

Τι σχέση έχει ο Malmsteen, o Holdsworth, το More than a feeling και το We Will Rock You;

 

(Παρεμπιπτόντως ο άνθρωπος είπε ότι σιχαίνεται το distortion όχι το drive)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι ό άνθρωπος θέλει κιθάρα για μπλουζ;

 

 

  Γι'αυτό, αν και έχει καταλήξει σε στρατ, αν έχει ακομα επιφυλάξεις ας τσεκαρει και κατι σε semi/full hollow-body

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι ό άνθρωπος θέλει κιθάρα για μπλουζ;

Τι σχέση έχει ο Malmsteen, o Holdsworth, το More than a feeling και το We Will Rock You;

 

(Παρεμπιπτόντως ο άνθρωπος είπε ότι σιχαίνεται το distortion όχι το drive)

 

Ολα εχουν σχεση..

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο κάθε κιθαρίστας εχει (ή πρεπει να εχει) στο μυαλό του τον ηχο κιθαρας που του αρέσει.

 

Οπότε, πρεπει ο φίλος να δει ποιος ειναι ο ήχος κυρίως που εχει στο μυαλό του κτλ. (Οπως γράφει και στο ΟΡ, που λόγω ημερών ξέχασα  :P )

 

Γιατί, ενώ όλες οι κιθάρες μπορούν να παίξουν τα πάντα, οι μαγνήτες κυρίως ειναι και αυτοί που θα κατευθύνουν κάπως και για την επιλογή κιθαρας.

 

Ενώ πχ μια Στράτ μπορει να εχει humbucker (nope κατα τη γνώμη μου για μπλουζ λόγω αισθητικής μου), μια les paul μπορει να πλησιάσει του ηχο single coil μαγνήτη μονο με τους P-90 ή με coil tap

 

Οπότε, αυτο παίζει ρόλο...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική κατάθεση:

 

Έχω μια fernandes les paul που της αλλάξα τους μαγνήτες και έβαλα seymour Duncan jazz / jb, και με coil tap έχω πολύ ωραίο ηχο και Στράτ. Ειναι φοβερά ευκολοπαιχτη, και λόγω action και setup, αλλα για μπλουζ Στράτ ηχο, δεν ξερω...

 

Ψυχολογικά, πρεπει να πιάσω την Στράτ, αλλιώς blues με humb

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και πιο αλητισσα η Strat, πιο μπλουζοφατσα. Επισης δεν ξερω αν τραβαει τον μπλουζιστα η Strat ή η Strat των μπλουζιστα αλλα είναι τυπικο πλεον όταν παω να δω καποια τοπικη μπαντα live ο παικτης με την Strat να κατεχει πιο πολυ τα μπλουζ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και πιο αλητισσα η Strat, πιο μπλουζοφατσα. Επισης δεν ξερω αν τραβαει τον μπλουζιστα η Strat ή η Strat των μπλουζιστα αλλα είναι τυπικο πλεον όταν παω να δω καποια τοπικη μπαντα live ο παικτης με την Strat να κατεχει πιο πολυ τα μπλουζ.

 

 

Θα συμφωνήσω μαζι σου!

 

Δεν ξερω, αλλα έχω την εντύπωση πως οι let paul ειναι περισσότερο του...προσεγμενου παλκου, ενώ οι Στράτ λόγω του road worn που βλέπουμε αρκετα, ειναι του αλητικου.

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου