Προς το περιεχόμενο

Κακό live - Πώς το αντιμετωπίζετε;


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις επέστρεψα από το live της μπάντας μου, όπου, αν θέλω να κάνω ειλικρινή αυτοκριτική, έπαιξα χάλια...  :(

Αρκετά λάθη, που μου δημιούργησαν άγχος, και πρόβλημα με τον ήχο (το soundcheck ήταν μια χαρά), που είχαν, ως αποτέλεσμα, να πάνε όλα κατά διαόλου.

 

Στα ελαφρυντικά μας ότι είναι το δεύτερο, μόλις, live της μπάντας, καθώς και ότι συνομιλώντας με φίλους, που δεν είναι μουσικοί, δε φαίνεται να κατάλαβαν κάτι.

 

Ωστόσο, αυτήν τη στιγμή, που γράφω, αισθάνομαι, παντελώς, απογοητεύμενος, σε φάση "είμαι ατάλαντος και θα 'πρεπε να τα παρατήσω".

 

Στο δια ταύτα:

 

είναι πολύ πιθανό ότι στις πρώτες σας ζωντανές εμφανίσεις, πολλοί από εσάς, θα είχατε ανάλογες, κακές εμπειριες.

 

Πώς τις ξεπεράσατε, ώστε να μην έχετε άγχος για την επόμενη φορά;

 

Πώς αντιμετωπίζετε τυχόν προβλήματα (λάθος νότες, κοκομπλόκο του εξοπλισμου), on stage;

 

 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Συνήθως τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο μας φαίνονται

εκείνη τη στιγμή-τα λάθη μας πηδάνε τη ψυχολογία και αυτό

μεγενθύνει τα λάθη στο μυαλό μας, γεγονός που μας πηδάει

εκ νέου τη ψυχολογία κλπ κλπ....και ο κύκλος φαύλος.Ως

εκ τούτου, όσο πιο γρήγορα μπορείς να ξεχάσεις ένα λάθος,

μια κακή στιγμή, ένα κακό live, τόσο το καλύτερο.

 

Επίσης, οι κακές εμπειρίες δεν κάτι που συμβαίνουν μόνο στις πρώτες

μας εμφανίσεις. Εγώ, ας πούμε, είχα μια τέτοια πριν ακριβώς έναν

μήνα. Μην με ρωτήσεις λεπτομέρειες, έκανα delete με το που κατέβηκα

από την σκηνή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα συμβαινουν διαφορα,και συμβαινουν και στους καλυτερους.

Γι αυτο ειναι ωραια τα live.

Και για αυτο μας αρεσουν τα ζωντανα και οχι οι κονσερβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει κάποτενές καμιά 100ρια λάιβ, σε κανένα δεν έφυγα ευχαριστημένος, θα συνηθίσεις.

 Ο Πίπης-τυρίς,δεν αποτελεί υπόδειγμα για μας, μη τον λαμβάνεις υπόψιν.

Μετά από κάποιο διάστημα θα βαρέσεις αναβολή, απ τη μια η ανικανότητά σου, απ την άλλη η ανικανότητα και η τεμπελιά των υπολοίπων. Ύστερα είναι και τα μαγαζά. Θκατά μηχανήματα, χάλια ήχος. Η γυναίκα σιχαίνεται  που την αφήνεις και πας για πρόβες, ο νδάμερ βρήκε γκόμενα,οι ηχολήπτες είναι Δ.Υ. και αυτός ο μαγνήτης.....και στο ήπιε ο ΣΦ, βάλε το τάδε, δεν τον άκουσες. Φάτη τώρα  ;D ;D ;D

  Ο Γουοτερφόλιος, μπορεί να σε δώσει μια λίστα με άσθματα δια να κλάψεις. Παράτατα όσο είναι καιρός, χάσιμο χρόνου λαίμαι, πήγαινε για ψάρεμα.

 

 

ΥΓ Αν ήσουν 20-25 θα σε έλεγα τα καλά της φάσης, αλλά δεν είσαι  :P  

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν είμαι μουσικός ενα πράγμα θα σου πω....μια καμερα βάζω για κανενα coverάκι στο youtube και ενώ δεν εχω κανενα προβλημα με κλειστή καμερα μόλις πατάω rec τα κάνω σκατά!!!!  ;D ;D Πιστευω γιατι είσαι στην αρχή και ολοι στην αρχή οτι δουλειά και να κανουμε κανουμε λάθη απο αγχος... αυτό δεν σημαίνει οτι ειμαστε αχρηστοι .... καλή αρχή ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεχνας και πας παρακατω.

Πολλοι σε ακουνε, λιγοι καταλαβαινουν τα λαθη.

Η ψυχη παιζει περισσοτερο ρολο και για σενα και για τον ακροατη, και αν σε παρει απο κατω στο λαιβ, αυτο θα το νοιωσει περισσοτερο ο κοσμος.

Διασκεδασε το. Πιες κι ενα ποτακι πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους συμβαίνει, όλοι το ξεπέρασαν και πήγαν παρακάτω.

Προφανώς και δεν είναι λόγος για να τα παρατήσεις. Παίζοντας κι άλλο με τη μπάντα θα γίνεις καλύτερος, θα έχεις περισσότερη αυτοπεποίθηση, θα κάνεις λιγότερα λάθη αλλά και θα μαθαίνεις πως να τα διαχειρίζεσαι παιχτικά ώστε να μην κάνουν ζημιά, να περνάνε στο ντούκου.

Εγώ αν σε λαιβ κάνω λάθος, προσπαθώ να επικεντρώνομαι στο τι παίζω (που ξέρω να παίζω) για να συνέλθω απ'το "σοκ". Να μη σκέφτομαι το λάθος μου, ή ότι θα το ξανακάνω, αλλά το τι έχω να παίξω εκείνη τη στιγμή. Έτσι το λαιβ δεν είναι πολύ διασκεδαστικό για μένα εκείνη τη στιγμή, αλλά ξεπερνάω το "σοκ" και δεν μπαίνω στο φαύλο κύκλο που λέει κι ο από πάνω.

Επίσης με την πείρα έχω μάθει να μην παίζω πάνω από τις δυνατότητές μου λαιβ, εκτός κι αν αισθάνομαι σούπερ. Έχεις περισσότερη αυτοπεποίθηση όταν παίζεις σε γνωστά νερά. Όλα θέμα αυτοπεποίθησης είναι.

Πιες και κανα ποτηράκι πριν το επόμενο λαιβ, όχι όμως πάνω από ένα-δυο.

Και το βασικότερο (αν κ το ξέρω ότι μάλλον δε θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, αλλά είναι αλήθεια)...Τα λάθη συνήθως άντε να τα καταλάβουν τίποτε μουσικοί, το κοινό δεν παίρνει χαμπάρι! Ειδικά αν έχεις την ψυχραιμία να τα μπαλώσεις κ να μ βγεις πχ εκτός ρυθμού στην επόμενη φράση. Εξακριβωμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει κάποτενές καμιά 100ρια λάιβ, σε κανένα δεν έφυγα ευχαριστημένος...

Το κοινο σου να δεις πως εφυγε....roflmao2.gif

 

Κατα τα αλλα Mustafank, μην αγχωνεσαι και μη σε παιρνει απο κατω. Αυτα συμβαινουν ακομα και στους πλεον τεραστιους μουσικους, εμενα ας πουμε. Θα μου πεις, "καλα βρε WTF, ειναι δυνατον να κανεις Εσυ λαθη?"

Κι ομως, κι ομως.... "Ουδεις ασφαλτος" που ελεγε (σωστα) και η Αντζυ. glasses2.png

Μην τρελαινεσαι, εξαλλου ειναι μονο το δευτερο σας live. Αυτο με τα 1-2 ποτηρακια πριν το live βοηθαει. Οσο για το "το κοινό δεν παίρνει χαμπάρι", θελει μεγαλη συζητηση. Αναλογως το κοινο, και αναλογως το λαθος που κανει ο μουσικος.

 

Think positive, μη καταντησεις σαν τον Samy που τρεχει στα βουνα και στα λαγκαδια κυνηγωντας βατραχια και μαζευοντας μανιταρια. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο μας φαίνονται

 

 

Παρηγοριά στον άρρωστο, η το έχεις ή όχι. Όσα λάθη και να κάνεις, κανένας δεν θα τα καταλάβει, αρκεί,εσύ να αισθάνεσαι καλά και αυτό να φαίνεται -πως αισθάνεσαι καλά δλδ.

Μουσταφά, μόνο τα τρομπόνια λένε ανέκδοτα, αν δεν καταφέρεις να αισθανθείς εσύ καλά στη σκηνή, πάρε σχοινί, και κρεμασου , ή παράτατα.

 

ΥΓ δεν είσαι 20-25, οποιαδήποτε λαλακία σε λένε οι άλλοι-οι γνώσται- είναι απλά επειδή είναι γνώσται, τους υπόλοιπους ξέχνα τους, απλά, δεν γνωρίζουν

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου